REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odpracowanie prywatnego wyjącia pracownika

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

Jakie zasady należy mieć na uwadze w przypadku wyznaczania czasu, w którym pracownik odpracuje swoje prywatne wyjście w czasie godzin pracy? Czy odpracowanie wyjścia prywatnego może przypadać przed rozpoczęciem pracy?

Pracownik wyszedł na 3 godziny w celu załatwienia spraw osobistych. Czy odpracowanie tego czasu może zostać wyznaczone w innym dniu tylko jednorazowo, czy można wyznaczać np. odpracowanie trzy razy po 1 godzinie? Czy odpracowanie może mieć miejsce tylko po pracy, czy również przed pracą? Jeśli pracownik pracuje np. w godz. od 8.00 do 16.00, to czy mogę wskazać, aby odpracował wyjście prywatne w godz. od 6.00 do 8.00?

Autopromocja

Pracodawca nie musi wyznaczać odpracowania jednorazowo, w identycznym wymiarze czasowym, jaki miało wyjście prywatne. Można zarówno podzielić wskazane 3 godziny na trzy równe części i nakazać odpracowanie przez 3 dni (niekoniecznie przypadające obok siebie), jak też nakazać odpracowanie jednorazowo całości albo nawet połączyć je z odpracowaniem innego wyjścia prywatnego.

Pracownik, wnioskując o udzielenie mu zwolnienia na załatwienie osobistej sprawy, wskazuje termin i przedział czasowy tego zwolnienia. Pracodawca, akceptując wniosek pracownika (do czego nie jest zobowiązany, chyba że mamy do czynienia ze szczególną sytuacją, gdzie odmowa mogłaby zostać uznana za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego), uzyskuje możliwość wskazania terminu odpracowania udzielonego zwolnienia od pracy. Może go wyznaczyć w ramach okresu rozliczeniowego czasu pracy, w którym nastąpiło wyjście prywatne, wskazując zarówno odpracowanie jednorazowe, jak też rozłożone na mniejsze części.

Jeżeli pracownikowi udzielono, na jego wniosek, zwolnienia od pracy w celu załatwienia sprawy osobistej, to czas odpracowania takiego zwolnienia nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 21 Kodeksu pracy). Wyłączenie spod pojęcia nadgodzin jest w tym przypadku pełne. Zatem odpracowanie wyjścia prywatnego nie stanowi pracy nadliczbowej zarówno wówczas, gdy ma miejsce tego samego dnia, jak i wtedy, gdy zwolnienie od pracy jest udzielone wcześniej (np. wyjście przypadające w zwykły dzień roboczy i odpracowane po godzinach pracy w tym samym dniu), a także w innej porze doby (np. wyjście w ciągu dnia, odpracowane w porze nocnej).

Tak samo będzie, jeśli czas „odrabiania” wyjścia prywatnego przypada przed zwykłą godziną rozpoczęcia pracy, czyli w wielu przypadkach jeszcze w poprzedniej dobie pracowniczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład:

Pracownik, na swój wniosek zaakceptowany przez pracodawcę, na 3 godziny opuścił pracę. Jednocześnie pracodawca wyznaczył pracownikowi odpracowanie tego wyjścia po kilku dniach. Pracownik miał przyjść do pracy na godz. 6.00, zamiast na godz. 9.00 (pracownik ten pracuje w godz. od 9.00 do 17.00). Czas między godz. 6.00 a godz. 9.00 przypada na jeszcze niezakończoną dobę pracowniczą, która rozpoczęła się poprzedniego dnia kalendarzowego o godz. 9.00. W zakresie kwalifikacji czasu odpracowywania wyjścia prywatnego nic to nie zmienia, gdyż nie są to nadgodziny.

Dowolny sposób wskazania odpracowania wyjścia prywatnego daje bardzo duże możliwości pracodawcy. Może on dzielić czas odpracowania wyjścia prywatnego na mniejsze jednostki, łączyć czas odpracowania kilku wyjść prywatnych ze sobą, aby uzyskać dłuższą pracę pracownika, gdy będzie spiętrzenie pracy (pamiętając jednak, że czas odpracowania nie może skutkować pomniejszeniem minimalnych odpoczynków dobowych i tygodniowych).

Przykład:

Pracownik pracuje w stałym rozkładzie czasu pracy w godz. od 8.00 do 16.00. Ma do odpracowania 3-godzinne wyjście prywatne. Pracodawca chciałby, aby odpracowanie wyjścia prywatnego nastąpiło jednego dnia. W związku z tym może wyznaczyć pracownikowi dodatkową pracę zarówno w godz. od 16.00 do 19.00, jak również np. w godz. od 7.00 do 8.00, a potem w godz. od 16.00 do 18.00. Można byłoby również np. rozłożyć odpracowanie na 3 kolejne dni, w każdym po 1 godzinie.

Podstawa prawna:

  • art. 128 § 3 pkt 1, art. 151 § 21 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1028

Źródło: Teleporadnia INFORLEX.PL – Eksperci radzą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

REKLAMA

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA