REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Badania na trzeźwość bez zgody pracownika

Teleporadnia INFORLEX.PL – Eksperci radzą

REKLAMA

Zdarzają się sytuacje stawienia się pracownika do pracy pod wpływem alkoholu. Czy pracodawca może samodzielnie wykonać badania na trzeźwość bez zgody pracownika?

Prowadzę sprawy kadrowe. Słyszałam, że podobno pracodawca bez zgody pracownika może przeprowadzić badania na jego trzeźwość. Czy to jest prawda?

REKLAMA

Autopromocja

Tak, jednak na wezwanie pracodawcy badania trzeźwości alkomatem przeprowadza policja lub straż miejska. Natomiast badania krwi przeprowadza zakład opieki zdrowotnej.

Od 1 lipca 2011 r. obowiązuje ustawa deregulacyjna (ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców), która zmieniła art. 17 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

W wyniku nowelizacji katalog osób uprawnionych do podjęcia inicjatywy przeprowadzania badania pracownika pod kątem jego stanu trzeźwości został poszerzony o kierownika zakładu pracy lub osobę przez niego upoważnioną. Badanie trzeźwości przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, czyli np. policja oraz straż miejska. Zabiegu pobrania krwi dokonuje wyłącznie pracownik służby zdrowia. Pracodawca może więc podjąć decyzję o badaniu trzeźwości pracownika nie tylko alkomatem, ale również za pomocą badania moczu i krwi. Badanie trzeźwości pracownika przy użyciu alkomatu może przeprowadzić sam pracodawca, bez konieczności wzywania policji czy też np. straży miejskiej. Jednak jest to możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy pracownik wyraża zgodę na badanie (nie można go zmusić). Jeżeli pracownik odmawia poddaniu się badaniom, pracodawca może wezwać do pomocy policję lub straż miejską. Badanie odbywa się wówczas w siedzibie pracodawcy, a w przypadku badania krwi w zespole opieki zdrowotnej.

REKLAMA

Jeżeli jednak nietrzeźwy pracownik jest podejrzany np. o popełnienie wykroczenia i odmawia dobrowolnego poddania się badaniu alkomatem, policja jest uprawniona do przewiezienia takiego pracownika do podmiotu leczniczego, w celu wykonania badania krwi. W razie odmowy poddania się badaniu krwi przez podejrzanego o popełnienie wykroczenia w stanie po spożyciu alkoholu, można pobrać krew mimo braku zgody. Pracownik musi zostać o tym powiadomiony (§ 5 ust. 6 rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podejrzenie, że pracownik spożywał alkohol i należy go poddać badaniu na trzeźwość, musi być uzasadnione obiektywnymi względami, opierać się na racjonalnych podstawach i gwarantować duży stopień prawdopodobieństwa. Z przeprowadzonego badania dla celów dowodowych pracodawca powinien sporządzić protokół. Powinien opisać w nim dokładnie zdarzenie, stan pracownika, rodzaj badania i osobę je wykonującą.

Podstawa prawna:

  • art. 5 ustawy z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 106, poz. 622; ost. zm. DzU z 2011 r. nr 187, poz. 1110),
  • art. 17 ust. 1 i 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (j.t. DzU z 2012 r. poz. 1356; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1563),
  • § 2, § 3, § 5 ust. 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie (DzU nr 25, poz. 117).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA