REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiana nazwy firmy a umowa

Teleporadnia INFORLEX.PL – Eksperci radzą

REKLAMA

Zmiana nazwy firmy a umowa. Czy po zmianie nazwy firmy należy rozwiązać z pracownikami umowę, wystawić świadectwa pracy i zawrzeć nową umowę?

W wyniku zmiany formy własnościowej naszej firmy nastąpiła zmiana nazwy i adresu zakładu. Pracownicy w umowach o pracę – jako miejsce wykonywania pracy – mają wpisaną jedynie nazwę miejscowości (ta się nie zmienia). Czy w związku z tym powinniśmy z pracownikami rozwiązać umowy o pracę, wydać im świadectwa pracy ze starą nazwą zakładu i zawrzeć nowe umowy z podaniem nowego adresu?

Autopromocja

Nie, w takiej sytuacji pracodawca nie rozwiązuje z pracownikami umów o pracę. Nie wydaje więc im świadectw pracy ze starą nazwą i adresem firmy, jak również nie zawiera nowych umów o pracę z tymi pracownikami. Zmiana (w drodze porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego) będzie konieczna (w przypadku zmiany nazwy firmy i siedziby firmy), gdy miejsce wykonywania pracy jest jednocześnie siedzibą firmy.

Przepisy prawa pracy nie regulują sytuacji i nie wskazują, jaki wpływ ma zmiana nazwy lub siedziby pracodawcy na ważność umowy o pracę. Umowa o pracę wygasa albo jest rozwiązywana w przypadkach wskazanych w Kodeksie pracy lub w przepisach szczególnych. Przedsiębiorcy (a więc także pracodawcy) podlegają obowiązkowi rejestracji swojej działalności w Ewidencji Działalności Gospodarczej albo w Krajowym Rejestrze Sądowym. W obu przypadkach istnieje obowiązek podania nazwy i siedziby przedsiębiorcy. Z kolei nazwa i siedziba przedsiębiorcy jako pracodawcy musi być zgodna z wpisem w odpowiednim rejestrze przy zawieraniu umowy o pracę (dla jej ważności). W przypadku zmiany nazwy i siedziby firmy konieczna będzie zmiana umów o pracę, jeżeli miejsce wykonywania pracy, wskazane w umowie o pracę, jest zarazem siedzibą firmy. Zmiana miejsca pracy może nastąpić w drodze porozumienia zmieniającego przez sporządzenie aneksów do umów o pracę – ze wskazaniem nowego adresu. Brak porozumienia na podpisanie aneksu przez pracownika powoduje, że konieczność zmiany miejsca pracy musi nastąpić w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych mu na piśmie nowych warunków pracy, czyli innego miejsca wykonywania pracy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia. O zmianie nazwy i adresu firmy należy poinformować pracowników w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy.

Podstawa prawna:

● art. 29 § 1, art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 675)

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Święta w Niemczech 2024

    Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

    Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

    Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

    Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

    Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

    Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

    REKLAMA

    234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

    Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

    Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

    Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

    Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

    Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

    Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

    Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

    REKLAMA

    Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

    Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

    Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

    REKLAMA