| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Brak składek na Fundusz Pracy a zasiłek dla bezrobotnego pracownika

Brak składek na Fundusz Pracy a zasiłek dla bezrobotnego pracownika

Czy pracownicy, za których nie są opłacane składki na Fundusz Pracy otrzymają zasiłek dla bezrobotnych w przypadku wypowiedzenia umowy z winy pracodawcy?

W naszym zakładzie pracy mamy zatrudnionych kilku pracowników za których nie opłacamy składki na Fundusz Pracy z uwagi na ukończone 55 lub 60 lat życia. Czy w przypadku zwolnienia któregokolwiek pracownika z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, pracownicy ci będą uprawnieni do zasiłku dla bezrobotnych?

Tak, pracownikom tym będzie przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych.

W świetle art. 71 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy jeżeli między innymi :
1) nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz
2) w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni:
• był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, za wyjątkiem osób , które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.
Oznacza to, że nie opłacanie składek na Fundusz Pracy za wymienione wyżej osoby nie pozbawia ich prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Podstawa prawna:

1 art. 104b ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 415 ze zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zasiłek dla bezrobotnych. /Fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych. /Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »