| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

W sytuacji gdy służąca ochronie zdrowia ciężarnej pracownicy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie jej wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy (art. 179 § 4 k.p.).

Po ustaniu przyczyny uzasadniającej przeniesienie pracownicy do innej pracy (czyli w zależności od konkretnej sytuacji w firmie, np. po urodzeniu dziecka, po dostosowaniu jej pierwotnego stanowiska pracy wymagań zaświadczenia lekarskiego), skrócenie jej czasu pracy lub zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca ma obowiązek ponownie dopuszczać pracownicę do pracy określonej w umowie o pracę i w wymiarze czasu pracy wynikającym z tej umowy (art. 179 § 6 k.p.).

Pracownik chroniony w okresie urlopu macierzyńskiego

Pracownica na urlopie macierzyńskim lub pracownik ojciec wychowujący dziecko, korzystający z części urlopu macierzyńskiego są objęci ochroną przed wypowiedzeniem stosunku pracy.

Wyjątek stanowi upadłość lub likwidacja całej firmy. U „małego” pracodawcy, nie trzeba płacić z tego tytułu odprawy. Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników będzie zobowiązany do wypłacenia odprawy. Nie można wręczyć wypowiedzenia definitywnego z innych przyczyn niż upadłość lub likwidacja firmy np. z powodu trudności ekonomicznych, likwidacji stanowiska pracy lub oddziału firmy, w którym pracownik na urlopie macierzyńskim jest zatrudniony.

Natomiast „mały” pracodawca (zatrudniający mniej niż 20 pracowników) może zmienić warunki pracy pracownika korzystającego z urlopu macierzyńskiego tylko na mocy porozumienia stron, czyli pod warunkiem że pracownik wyrazi na to zgodę.

Pracownika na urlopie macierzyńskim można zwolnić bez wypowiedzenia, jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie z nim umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. W takim przypadku wymagana jest jednak zgoda zakładowej organizacji związkowej, reprezentującej pracownika z racji członkostwa lub objęcia go ochroną członkowską. Jeżeli w firmie nie działa organizacja związkowa lub nie reprezentuje ona pracownika - decyzje o zwolnieniu pracodawca podejmuje samodzielnie.

Do pracownika korzystającego z urlopu macierzyńskiego nie stosuje się art. 53 k.p.

Pracownik na urlopie wychowawczym

U „małego” pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w okresie od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego, do dnia zakończenia tego urlopu, jest dopuszczalne tylko w dwóch przypadkach.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK