| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnieniazawiadomienie o chorobiezasady i tryb wystawiania zwolnień lekarskichkontrola zwolnień lekarskichPracodawca, który ma wątpliwości, czy pracownik faktycznie jest niezdolny do pracy, nie może samodzielnie podważać zaświadczenia o niezdolności do pracy (zwolnienia lekarskiego) wystawionego przez lekarza. Ustalenie rzeczywistej niezdolności pracownika do pracy należy do wyłącznych kompetencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Załatwienie spraw osobistych

Nierzadko zdarza się tak, że pracownicy próbują korzystać ze zwolnienia lekarskiego w celu załatwienia spraw osobistych w terminie, na który nie chce zgodzić się pracodawca. W sytuacji gdy pracodawca nie chce zwolnić pracownika od pracy lub nie chce udzielić we wskazanym przez pracownika terminie urlopu (a urlop na żądanie został już przez pracownika wykorzystany), pracownicy mogą próbować „używać” zwolnienia lekarskiego jako usprawiedliwienia dla swojej nieobecności, wymuszając w ten sposób na pracodawcy jej usprawiedliwienie.

Przykład

Jedna z pracownic chciała wyjechać w okresie wakacji z dziećmi na zorganizowany zagraniczny wypoczynek. Wpłaciła już zaliczkę. Pracodawca jednak odmówił udzielenia jej w tym czasie urlopu, ponieważ pracownica, która miała ją w czasie urlopu zastępować, uległa wypadkowi przy pracy. Nie chcąc stracić zaliczki, pracownica podjęła decyzję o wyjeździe wakacyjnym i przedstawiła pracodawcy na ten okres zwolnienie lekarskie.

Wydłużenie urlopu wypoczynkowego

Czasem zwolnienie może także posłużyć jako „przedłużenie” urlopu wypoczynkowego, kiedy pracownikowi nie przysługuje już urlop wypoczynkowy lub gdy chce sobie urlop po prostu wydłużyć. Niemały odsetek pracowników wykorzystuje niekiedy zwolnienia lekarskie w momencie, gdy pracodawca przesuwa zaplanowany urlop (z ważnych przyczyn) lub odwołuje pracownika z urlopu, aby nie musieć wracać do pracy.

Rozwiązanie problemów i konfliktów w pracy

Znajdą się też i tacy pracownicy, którzy zwolnienie lekarskie będą chcieli wykorzystać jako próbę rozwiązania problemów w pracy, ucieczkę od wykonania niewygodnego dla pracownika polecenia pracodawcy (lub przełożonego) bądź jako próbę rozwiązania konfliktu w pracy czy też uchronienia się przed karą porządkową. Nieakceptowane pod jakimkolwiek względem przez pracownika polecenie służbowe musi zostać wydane w trakcie zwolnienia lekarskiego innemu pracownikowi lub przełożony musi wykonać je sam. Część problemów w zakładzie pracy rozwiąże się z upływem czasu bez potrzeby bezpośredniej ingerencji pracownika. Podobnie wiele konfliktów zostanie rozwiązanych przez innych bez potrzeby bezpośredniej konfrontacji z pracownikiem. Natomiast kara porządkowa nie może zostać zastosowana po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się przez pracownika naruszenia (art. 109 § 1 k.p.).

Jak pracownicy korzystają ze zwolnień

Celem zwolnienia od pracy na czas niezdolności do pracy z powodu choroby jest regeneracja sił pracownika i powrót do zdrowia. Dlatego w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim aktywność pracownika (przede wszystkim zawodowa) podlega określonym ograniczeniom. Co do zasady pracownicy nie powinni w tym czasie podejmować zajęć zarobkowych ani innych czynności grożących pogorszeniem stanu zdrowia.

Podjęcie zatrudnienia

W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik ma obowiązek stosowania się do zaleceń lekarza. Jeżeli więc lekarz stwierdzi niezdolność do świadczenia pracy, pracownikowi nie wolno podjąć działalności zarobkowej. Zgodnie z art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.) pracownik, który wykonuje w okresie zwolnienia lekarskiego pracę zarobkową albo wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem, traci prawo do zasiłku za cały okres tego zwolnienia. W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego podjęcie pracy zarobkowej polega na podjęciu działań, które stanowią nie tylko realizację obowiązków pracowniczych, ale i takich, które wynikają z innego stosunku prawnego, np. umowy-zlecenia, czy pracy „na czarno”, jak również prowadzenia działalności gospodarczej, i to nawet wówczas, gdy polega ona na wykonywaniu czynności, które nie obciążają w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim. Podobnie za świadczenie pracy zarobkowej zostało uznane wykonywanie czynności nadzorczych i pobieranie z tego tytułu wynagrodzenia przez członka rady nadzorczej, który został oddelegowany do stałego indywidualnego wykonywania swoich czynności (por. wyroki SN: z 20 stycznia 2005 r. I UK 154/04, OSNP 2005/19/307; z 5 października 2005 r. I UK 44/05, OSNP 2006/17–18/279; z 5 kwietnia 2005 r. I UK 370/04, OSNP 2005/21/342).

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »