| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Korzystający może pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, także inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz korzystającego.

Wolontariusz może uzyskać również darmowe szkolenia. Ich koszt może ponieść korzystający. Możliwość ta dotyczy szkoleń związanych z wykonywanymi przez niego świadczeniami. Wartość szkoleń sfinansowanych przez korzystającego, które nie pozostają w związku z tymi świadczeniami, nie będzie podlegała wyżej wskazanemu zwolnieniu podatkowemu.

Inne niezbędne koszty wskazane w ust. 2 art. 45 ustawy o wolontariacie to np. koszty ryczałtu na samochód prywatny wolontariusza wykorzystywany w celu wykonania świadczeń.

W sytuacji gdy porozumienie zawarte między korzystającym a wolontariuszem dotyczy wydelegowania wolontariusza w celu wykonywania przez niego świadczeń na terytorium innego państwa, na podstawie umowy międzynarodowej wiążącej Rzeczpospolitą Polską, wolontariuszowi przysługuje prawo do świadczeń i pokrycia kosztów ogólnie przyjętych w stosunkach danego rodzaju, chyba że umowy międzynarodowe stanową inaczej.

Prawo do domagania się świadczeń i pokrycia kosztów ogólnie przyjętych w odniesieniu do podróży zagranicznej (zakwaterowanie, diety, wyżywienie, przejazdy, kieszonkowe) przysługuje wolontariuszowi, gdy:

• wydelegowanie go za granicę wynika z porozumienia zawartego z korzystającym,

• podstawą wydelegowania jest umowa międzynarodowa wiążąca RP,

• korzystającym jest organ administracji publicznej, jednostka mu podległa lub nadzorowana przez taki organ,

• umowę, na podstawie której wolontariusz wykonuje świadczenia poza granicami Polski bądź inne umowy międzynarodowe, reguluje prawo do otrzymania tych świadczeń w inny sposób (np. zobowiązują do ich pokrycia partnera zagranicznego).

Wolontariuszowi przysługuje prawo do otrzymania świadczeń i kosztów, z którego to jednak prawa nie musi skorzystać.

Najczęściej zakres świadczeń dla wolontariusza będzie określało zawarte na podstawie umowy porozumienie między korzystającym a podmiotem zagranicznym.

Wszelkie zobowiązania korzystającego związane ze zwrotem kosztów wolontariuszowi powinny znaleźć odzwierciedlenie w treści porozumienia, które także powinno określać zasady oraz warunki ich przyznawania.

Ustawa o wolontariacie dała również możliwość objęcia wolontariusza dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, wskazując w art. 46, że wolontariuszowi mogą przysługiwać świadczenia zdrowotne na zasadach przewidzianych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »