reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat - korzyści i zobowiązania pracodawcy

Wolontariat - korzyści i zobowiązania pracodawcy

Rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce rozpoczął się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie ta forma aktywności cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Przy okazji poruszania tematu wolontariatu warto zadać sobie pytanie, dlaczego coraz więcej firm decyduje się na tego typu działalność oraz na jakich regulacjach prawnych powinna się opierać tego typu działalność firmy.

Korzyści i zobowiązania płynące z wolontariatu

Firmy, często we współpracy z organizacjami pozarządowymi, realizują projekty, w których wkład polega nie tylko na wsparciu finansowym dla organizacji, ale również zaangażowaniu w pomoc pracowników w ramach wolontariatu pracowniczego. Jest to forma działalności wolontariackiej, którą organizuje pracodawca najczęściej w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Ma to związek wyłącznie ze strategią firmy i celami, jakie sobie stawia.

Nie ma żadnych regulacji prawnych nakazujących organizowanie przez pracodawcę tego typu działalności. Jednak dzięki tej formie aktywności niewątpliwie wzrasta prestiż firmy i jej pozycja na rynku. Przedsiębiorstwo, które nie jest obojętne wobec potrzeb drugiego człowieka, wzbudza zaufanie i odpowiada na potrzeby społeczności lokalnej oczekującej coraz większego zaangażowania na terenie prowadzonej działalności. Jest to doskonały sposób na budowanie swojej marki. Poza tym również pracownik, który angażuje się w pracę społeczną, jest dla firmy bardziej wartościowy.

Wolontariat w Unii Europejskiej

W krajach Unii Europejskiej obowiązują normy wprowadzone przez organy Wspólnoty oraz regulacje wewnętrzne z modyfikacjami wynikającymi z umów międzynarodowych między poszczególnymi państwami.

Prawo Unii Europejskiej nie nakłada na państwa człnkowskie dodatkowych regulacji w zakresie wolontariatu. Wprowadzone zostały jedynie:

  • zalecenie z 1985 r. dotyczące ochrony socjalnej wolontariuszy pracujących dla rozwoju,
  • zalecenie z 2001 r. dotyczące przemieszczania się wolontariuszy.

Jak wynika z zalecenia z 2001 r., państwa członkowskie Unii Europejskiej co 2 lata powinny składać raporty do Komisji Europejskiej z podjętych działań i problemów dotyczących wolontariatu w swoich krajach. Rada Europejska pracuje również nad stworzeniem dokumentu zawierającego konkluzje dotyczące funkcjonowania wolontariatu w krajach Unii Europejskiej. Ostateczny jego kształt będzie opublikowany w ostatnim kwartale 2011 r.

Znaczenie wolontariatu zostało szczególnie podkreślone ustanowieniem przez Komisję Europejską roku 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu.

Prawo do swobodnego poruszania się na terytorium Wspólnoty oznacza nieskrępowane prawo obywateli wszystkich państw członkowskich do poruszania się w ramach całego terytorium Unii Europejskiej. Regulacje te obejmują również wolontariuszy i wiążą się z zakazem dyskryminacji, czyli zapewnieniem takich samych warunków wolontariuszom migrującym. Zatwierdzona w lipcu 2001 r. rekomendacja Unii Europejskiej w sprawie swobodnego przemieszczania się we Wspólnocie studentów, osób kształcących się, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy zachęca członków Unii do uznania określonego charakteru aktywności wolontariackiej oraz do usunięcia prawnych lub administracyjnych przeszkód związanych z tą aktywnością.

WAŻNE!

Zagadnienia wolontariatu nie zostały jednoznacznie uregulowane przez przepisy unijne, dlatego każdy kraj kształtuje dowolnie regulacje w tym zakresie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama