REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Kontrakt menedżerski a składki ZUS/fot. Fotolia
Kontrakt menedżerski a składki ZUS/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z umów wykorzystywanych do zatrud­niania osób na wysokich stanowiskach zarzą­dzających jest kontrakt menedżerski. Może być ukształtowany w ten sposób, że będzie umową o charakterze cywilnoprawnym lub będzie miał cechy umowy o pracę. Czy kontrakt menedżerski podlega ubezpieczeniom społecznym?

Zatrudnienie na podstawie umowy prawa cywilne­go dotyczące kadry menedżerskiej lub wysokiej klasy specjalistów.

REKLAMA

Autopromocja

Umowy będące pracowniczymi kontraktami menedżerskimi mogą zawierać wiele posta­nowień, które ze względu na swój charakter powodują, że kontrakt będzie miał charakter typowej umowy o pracę, do której należy sto­sować wszystkie przepisy Kodeksu pracy. Najczęściej jednak kontrakt menedżerski ma charakter umowy cywilnoprawnej. Wtedy cha­rakteryzuje się m.in. brakiem podporządkowa­nia wobec przedsiębiorcy, odpowiedzialnością za sposób wykonywania działań, wynagrodze­niem uzależnionym od wyników pracy.

Obecnie kontrakt jest także popularną formą zatrudniania lekarzy. W tym przypadku ma formę umowy cywilnoprawnej, przeważnie o charakterze umowy zlecenia. Kontrakt może być zawarty np. między szpitalem a osobą fizyczną lub między szpitalem a lekarzem pro­wadzącym działalność gospodarczą (indywidu­alną praktykę medyczną). W takich sytuacjach do tej formy zatrudnienia zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.

Wynagrodzenie

W kontrakcie menedżerskim zawartym w formie cywilnoprawnej umowy strony same decydują, jak określić swoje prawa i obowiązki w zakresie wynagradzania. Wysokość wynagrodzenia może być określona przez wskazanie konkretnej kwoty albo przez określenie pewnych parametrów, przy użyciu których wysokość ta ma być ustalana (np. ustalenie wysokości wynagrodzenia mene­dżera przez powiązanie go z zyskiem przedsię­biorstwa).

W praktyce często zdarza się, że wynagrodzenie to składa się z 2 części: jednej stałej i drugiej zmiennej, powiązanej np. z poziomem zysków zarządzanego przedsiębiorstwa lub wskaźnikiem wzrostu produkcji czy zwiększeniem przyrostu sprzedaży towarów przedsiębiorstwa. Można także wskazać maksymalną kwotę wynagro­dzenia, którą otrzyma menedżer. Strony umowy mogą dowolnie ustalić terminy i zasady wypłaty wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Kontrakt menedżerski zawarty w formie umowy o pracę musi w zakresie wynagrodzeń przestrze­gać zasad określonych w przepisach prawa pracy. Wynagrodzenie za pracę powinno być tak usta­lone, aby odpowiadało w szczególności rodzajo­wi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaga­nym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Dopuszczalna jest pewna swoboda w kształtowaniu wynagrodze­nia, które może być np. uzależnione od wyników. Menedżer ma również zagwarantowane wynagro­dzenie minimalne.

Kontrakt menedżerski może także przewidywać dodatkowe świadczenia na rzecz menedżera (np. prawo do korzystania z samochodu służbo­wego, mieszkania należącego do przedsiębior­stwa, dodatkowego pakietu ubezpieczeń, możli­wość nabywania produktów przedsiębiorstwa po obniżonych cenach czy określonych środków na cele reprezentacyjne). Jednym z elementów kon­traktów menedżerskich są często klauzule o zaka­zie konkurencji. Po rozwiązaniu kontraktu mene­dżerskiego menedżer często otrzymuje odszko­dowanie (wypłacane jako rekompensata z tytułu powstrzymania się przez określony czas od podej­mowania działań konkurencyjnych).

Ubezpieczenie

W zależności od woli stron kontrakt menedżer­ski może zawierać cechy umowy o pracę albo umowy zlecenia. Co do zasady wynagrodze­nie otrzymywane z tytułu zawarcia kontraktu menedżerskiego jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście. Stosuje się wówczas zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu analogicznie jak do umów zlecenia. Jeżeli w kontrakcie prze­ważają cechy umowy o pracę, to menedżer powi­nien zostać zgłoszony do ubezpieczeń jako pra­cownik i podlega obowiązkowo wszystkim ubez­pieczeniom.

Zajrzyj na nasze FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA