REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

samochód auto samochód osobowy PFRON dofinansowanie
Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!
Mercedes-Benz AG Communications
Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie

Od 1 marca 2024 r. od godziny 10.00 można składać wnioski o pomoc finansową ze środków PFRON na zakup samochodu osobowego. Nabór wniosków potrwa do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59.

Autopromocja

Składanie wniosków odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej:

 • w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) na stronie https://sow.pfron.org.pl/  przez teletransmisję danych lub 
 • w Oddziale PFRON przy pomocy pracownika Funduszu. 

Do złożenia wniosku o dofinansowanie należy posiadać kwalifikowany podpis lub profil zaufany oraz założone wcześniej konto na platformie SOW. Konieczne jest również załączenie zaświadczenia lekarskiego wydanego do wniosku o dofinansowanie w ramach programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Zaświadczenie powinno być wystawione nie wcześniej niż 120 dni przed dniem złożenia wniosku.

PFRON dofinansuje nawet 85% ceny samochodu osobowego

Program „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” umożliwia niepełnosprawnym niezależność oraz ułatwia im aktywność społeczną lub zawodową poprzez umożliwienie dostępu do samochodu osobowego.

Wysokość dofinansowania ze środków PFRON zależy od ceny zakupu samochodu. W przypadku samochodów osobowych dostosowanych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną, dofinansowanie zależy od progów cenowych i wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

 • do kwoty 150.000,00 zł - 80%,
 • nadwyżka ponad kwotę 150.000,00 zł do kwoty 250.000,00 zł - 50%,
 • nadwyżka ponad kwotę 250.000,00 zł do kwoty 300.000,00 zł - 30%,
 • nadwyżka ponad kwotę 300.000,00 zł - 0%;

W przypadku samochodów osobowych dostosowanych do podróży osoby z niepełnosprawnością jako pasażera dofinansowanie także zależy od progów cenowych i wynosi:

 • do kwoty 130.000,00 zł - 85%,
 • nadwyżka ponad kwotę 130.000,00 zł do kwoty 200.000,00 zł - 50%,
 • nadwyżka ponad kwotę 200.000,00 zł do kwoty 230.000,00 zł - 30%,
 • nadwyżka ponad kwotę 230.000,00 zł - 0%.

Dofinansowanie może być przeznaczone na zakup nowego lub używanego dostosowanego samochodu osobowego. W razie zakupu samochodu używanego nie może on być starszy niż 72 miesiące i musi być zakupiony od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Kto może otrzymać dofinansowanie

W programie „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” może wziąć udział osoba z niepełnosprawnością, która nie może poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego. Niepełnosprawny musi legitymować się:

 • ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji albo
 • ważnym orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
 • ważnym orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Niepełnosprawny, żeby wziąć udział w programie, powinien złożyć oświadczenie, że nie dokona zbycia dofinansowanego pojazdu przez okres co najmniej 60 miesięcy od dnia otrzymania dofinansowania,

W programie nie może wziąć udziału osoba z niepełnosprawnością umieszczona w:

 • domu pomocy społecznej,
 • zakładzie opiekuńczo-leczniczym,
 • zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym,
 • placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. 

Wyłączeni są także niepełnosprawni umieszczeni w zakładzie karnym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym albo schronisku dla nieletnich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFRON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA