reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Dofinansowanie dla bezrobotnych na założenie przedsiębiorstwa

Dofinansowanie dla bezrobotnych na założenie przedsiębiorstwa

Dofinansowanie, jakie może uzyskać bezrobotny na podjęcie działalności gospodarczej, wzrosło do wysokości 20 629 zł. Powyższą kwotę można przeznaczyć na zakup urządzeń oraz wyposażenia koniecznego dla rozpoczęcia działalności. Należy ją rozdysponować w ciągu 30 dni od dnia podjęcia działalności.

Z całą pewnością dotacji nie można przeznaczyć m.in. na:

  • opłaty eksploatacyjne: opłacenie składek ZUS, abonamentu telefonicznego itp.,
  • zakup akcji, obligacji, udziałów w spółkach,
  • handel obwoźny,
  • zakup samochodu,
  • zakup automatów do gier,
  • zakup środków od współmałżonka, krewnych i powinowatych w linii prostej, rodzeństwa ani powinowatych w linii bocznej, jeżeli osoby te nie prowadzą działalności gospodarczej.

Wydatki te przedsiębiorca musi pokrywać z przychodów pochodzących z funkcjonowania przedsiębiorstwa. Kwota dofinansowania jest kwotą brutto, więc przedsiębiorca musi wydatkować ją, kupując narzędzia, usługi i urządzenia w cenie obejmującej VAT. Nie wymaga się żadnych dodatkowych podatków od otrzymanego dofinansowania.

Narzędzia i urządzenia, które stanowią środki trwałe zakupione ze środków dotacji, a przekraczające wartość 3500 zł, nie mogą zostać amortyzowane, czyli utraty ich wartości wynikającą z eksploatacji nie można wpisać w koszty.

Co pomoże w uzyskaniu dotacji

Uzyskanie dotacji na działalność gospodarczą jest dużym wyzwaniem dla osoby bezrobotnej. Sporządzony wniosek powinien sprostać wymaganiom regulaminu, ale również przekonać komisję weryfikującą wniosek do przyznania dotacji na planowane przedsięwzięcie. Pomóc w tym może m.in.:

  • Biznesplan.Dobrze przygotowany biznesplan daje większe szanse na uzyskanie dotacji, ponieważ umożliwia zrozumienie i ocenę przez urzędników pomysłu biznesowego wnioskodawcy. W związku z tym warto dobrze go przygotować i nawet jeżeli nie jest wymagany, złożyć go wraz z wnioskiem.
  • Wkład własny.Pomimo iż urzędy pracy nie wymagają wniesienia wkładu własnego na poczet przyszłej działalności, jednak tego nie wykluczają. W sytuacji ograniczenia środków z Funduszu Pracy do rozdysponowania na dotacje wkład własny może się przyczynić do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Najlepiej gdyby takim wkładem była określona kwota pieniędzy. Nie ma górnej granicy kwoty, ale może się zdarzyć, że regulamin będzie określał minimalną wartość, która może się wyrażać np. w procentach. Z reguły będzie to wartość nieprzekraczająca kilkunastu procent w stosunku do przyznanej dotacji. Taki wkład daje możliwość rozłożenia wydatków na dłuższy okres prowadzenia działalności, ponieważ środki przyznane z Funduszu Pracy należy rozdysponować w przeciągu 30 dni od otrzymania dotacji. Warto zaznaczyć, że wkład własny nie musi być sumą pieniędzy. Może to być np. samochód, własne narzędzia lub inny sprzęt potrzebny dla danego rodzaju działalności.
  • Zatrudnienie pracowników. Urzędy pracy nie wymagają również zatrudnienia pracowników w firmach powstających w oparciu o dotacje z Funduszu Pracy. Deklarowane zatrudnienie może jednak mieć duży wpływ na ocenę składanego wniosku, ponieważ dla urzędu pracy zatrudnienie dodatkowych pracowników oznacza mniejszą liczbę osób bezrobotnych.

Jak długo powinna działać firma

Firmę należy zarejestrować po podpisaniu umowy o dotację z UP. W momencie uzyskania wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej formalnie traci się status osoby bezrobotnej. Bezrobotny, który uzyskał dotację z urzędu pracy, ma obowiązek prowadzenia określonej w umowie działalności nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy. W tym czasie firma nie może zawiesić działalności. W związku z tym urząd pracy będzie domagał się doniesienia zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędu skarbowego o prowadzeniu przez daną osobę firmy w danym okresie.

Zabezpieczenie

Ustawa dopuszcza jako zabezpieczenie ewentualnego zwrotu kwoty dotacji w przypadku niedotrzymania przez wnioskodawcę umowy weksel z poręczeniem wekslowym (awal), gwarancję bankową, zastaw na prawach lub rzeczach, blokadę rachunku bankowego albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika. Najczęściej jednak wykorzystywane jest poręczenie w postaci dwóch poręczycieli zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony, przedsiębiorców lub emerytów, uzyskujących dochód miesięczny w wysokości co najmniej 50% średniej krajowej czy 130% minimalnego wynagrodzenia. Urzędy rygorystycznie podchodzą do podmiotów udzielających poręczenia, urząd może wykluczyć możliwość poręczenia m.in. przez:

● przedsiębiorcę, którego działalność jest w upadłości lub likwidacji,

● osobę, która wcześniej uzyskała dotację z powiatowego urzędu pracy lub taką dotację poręczała, a jeszcze nie została z tego rozliczona i spłacona,

● pracownika pozostającego w okresie wypowiedzenia.

Dokładne informacje o zabezpieczaniu określa odrębny dla każdego urzędu pracy regulamin w sprawie przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Wkładem własnym może być określona suma pieniędzy, ale również przedmioty potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa gospodarczego

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama