REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy organizują przyjazdy Ukraińców do Polski

Karolina Mózgowiec
Polska - pracodawcy pomagają Ukraińcom w przyjeździe i zapewniają pracę.
Polska - pracodawcy pomagają Ukraińcom w przyjeździe i zapewniają pracę.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy pomagają w organizacji przyjazdów Ukraińców do Polski. Dają im pracę, zakwaterowanie i środki niezbędne do życia.

Organizacja przyjazdów Ukraińców do Polski

Wielu pracodawców deklaruje wsparcie w organizacji przyjazdów Ukraińców do Polski; chodzi zarówno o rodziny osób już pracujących w naszym kraju, jak i pomoc uchodźcom, którzy chcą znaleźć u nas dach nad głową i podjąć pracę - mówią PAP przedstawiciele agencji zatrudnienia.

Autopromocja

Dyrektor Operacyjna Gi Group Ewa Klimczuk poinformowała, że jej firma wyszła z inicjatywą szerszej pomocy obywatelom Ukrainy. Podkreśliła, że pomysł spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem pracodawców.

"Bierzemy pod uwagę, że wśród obywateli Ukrainy, którzy szukają w Polsce schronienia, będą osoby, które chętnie podejmą pracę, by utrzymać rodzinę i prowadzić życie choć w pewnym stopniu takie, jakie wiedli do tej pory. Chodzi nie tylko o zapewnienie im pracy i wsparcie w załatwieniu formalności, pozwoleń na pracę, ale pomoc w zorganizowaniu transportu, mieszkania, najpotrzebniejszych rzeczy, w odnalezieniu się w kompletnie nowej rzeczywistości" - powiedziała Klimczuk.

"Pamiętajmy też o Ukraińcach, którzy pracują już w Polsce. Gwarantujemy im ciągłość zatrudnienia oraz pomoc w przedłużenia pobytu. Teraz skupiamy się na pomocy w sprowadzeniu do Polski ich rodzin, załatwieniu formalności i organizacji przyjazdu. Wspieramy jednocześnie pracowników przebywających obecnie na Ukrainie, by mogli wrócić do Polski. Weryfikujemy realne możliwości i sposób działań, by były jak najbardziej efektywne" - przekazała Klimczuk.

Praca dla Ukraińców

Podkreśliła, że firmy są w stanie przyjąć zwiększoną liczbę Ukraińców. Jak zauważyła, będą oni mogli znaleźć zatrudnienie niemalże we wszystkich branżach i sektorach, w pierwszej kolejności w produkcji, logistyce, budownictwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również dyrektor Manpower Kamil Sadowniczyk potwierdził, że wielu pracodawców deklaruje swoje wsparcie w organizacji przyjazdów ukraińskich rodzin do Polski. Podkreślił, że pracownicy z Ukrainy stanowią duże wsparcie dla polskich pracodawców, którzy w dobie rekordowo wysokiego niedoboru kandydatów mają trudności z obsadzeniem wolnych stanowisk pracy.

Ekspert wskazał, że szczególnie wysokie zapotrzebowanie na personel zgłaszane jest przez przedsiębiorców reprezentujących branżę logistyczną i sektor produkcji przemysłowej. Poszukiwani są operatorzy maszyn, pracownicy produkcyjni, magazynierzy. Wiele wakatów czeka także na specjalistów IT - powiedział.

Mężczyźni z Ukrainy wracają do kraju

Jego zdaniem, w perspektywie krótkoterminowej będziemy jednak raczej obserwować odpływ ukraińskich pracowników z polskiego rynku pracy.

"W obliczu rozwijającego się konfliktu na Wschodzie wiele osób – zwłaszcza mężczyzn – zdecyduje się zapewne na powrót do rodzinnego kraju, by zadbać o bezpieczeństwo najbliższych. Sytuacja ta będzie wyzwaniem dla polskich pracodawców. Z jednej strony zmierzą się oni z bardzo nagłym pogłębieniem deficytów kadrowych i prawdopodobnie jeszcze intensywniej będą poszukiwać nowego personelu. Z drugiej strony natomiast firmy będą musiały wykazać się dużą elastycznością podczas podejmowania działań, mających na celu zapewnienie wsparcia organizacyjnego pracownikom wyjeżdżającym na Ukrainę oraz tym, którzy będą próbowali sprowadzić do Polski swoje rodziny" - zauważył Sadowniczyk. Dodał, że kluczowa w tym procesie będzie pomoc w uzyskaniu informacji o działaniach podejmowanych przez rząd oraz samorządy.

Klimczuk z Gi Group powiedziała, że są przypadki rezygnacji z pracy przez osoby, które wracają na Ukrainę z powodów osobistych lub chcą bronić swego kraju. "Ci, którzy już pracują w Polsce w zdecydowanej większości jednak nie chcą wracać do kraju, ale sprowadzić tu najbliższych. Wspieramy ich w tym" - zaznaczyła.

W czwartek [red. 24.02.2022] późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Zgodnie z dekretem opublikowanym na stronie internetowej prezydenta Ukrainy obowiązkowi mobilizacji podlegają poborowi i rezerwiści ze wszystkich regionów Ukrainy. Sztab Generalny ma ustalić ich liczbę oraz kolejność wezwania do służby. Również w czwartek ukraińska straż graniczna poinformowała na swoim Facebooku, że w związku z wprowadzeniem stanu wojennego ukraińscy mężczyźni w wieku 18-60 lat są objęci zakazem opuszczania kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA