REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy organizują przyjazdy Ukraińców do Polski

Karolina Mózgowiec
Polska - pracodawcy pomagają Ukraińcom w przyjeździe i zapewniają pracę.
Polska - pracodawcy pomagają Ukraińcom w przyjeździe i zapewniają pracę.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy pomagają w organizacji przyjazdów Ukraińców do Polski. Dają im pracę, zakwaterowanie i środki niezbędne do życia.

Organizacja przyjazdów Ukraińców do Polski

Wielu pracodawców deklaruje wsparcie w organizacji przyjazdów Ukraińców do Polski; chodzi zarówno o rodziny osób już pracujących w naszym kraju, jak i pomoc uchodźcom, którzy chcą znaleźć u nas dach nad głową i podjąć pracę - mówią PAP przedstawiciele agencji zatrudnienia.

REKLAMA

Autopromocja

Dyrektor Operacyjna Gi Group Ewa Klimczuk poinformowała, że jej firma wyszła z inicjatywą szerszej pomocy obywatelom Ukrainy. Podkreśliła, że pomysł spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem pracodawców.

"Bierzemy pod uwagę, że wśród obywateli Ukrainy, którzy szukają w Polsce schronienia, będą osoby, które chętnie podejmą pracę, by utrzymać rodzinę i prowadzić życie choć w pewnym stopniu takie, jakie wiedli do tej pory. Chodzi nie tylko o zapewnienie im pracy i wsparcie w załatwieniu formalności, pozwoleń na pracę, ale pomoc w zorganizowaniu transportu, mieszkania, najpotrzebniejszych rzeczy, w odnalezieniu się w kompletnie nowej rzeczywistości" - powiedziała Klimczuk.

"Pamiętajmy też o Ukraińcach, którzy pracują już w Polsce. Gwarantujemy im ciągłość zatrudnienia oraz pomoc w przedłużenia pobytu. Teraz skupiamy się na pomocy w sprowadzeniu do Polski ich rodzin, załatwieniu formalności i organizacji przyjazdu. Wspieramy jednocześnie pracowników przebywających obecnie na Ukrainie, by mogli wrócić do Polski. Weryfikujemy realne możliwości i sposób działań, by były jak najbardziej efektywne" - przekazała Klimczuk.

Praca dla Ukraińców

Podkreśliła, że firmy są w stanie przyjąć zwiększoną liczbę Ukraińców. Jak zauważyła, będą oni mogli znaleźć zatrudnienie niemalże we wszystkich branżach i sektorach, w pierwszej kolejności w produkcji, logistyce, budownictwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Również dyrektor Manpower Kamil Sadowniczyk potwierdził, że wielu pracodawców deklaruje swoje wsparcie w organizacji przyjazdów ukraińskich rodzin do Polski. Podkreślił, że pracownicy z Ukrainy stanowią duże wsparcie dla polskich pracodawców, którzy w dobie rekordowo wysokiego niedoboru kandydatów mają trudności z obsadzeniem wolnych stanowisk pracy.

Ekspert wskazał, że szczególnie wysokie zapotrzebowanie na personel zgłaszane jest przez przedsiębiorców reprezentujących branżę logistyczną i sektor produkcji przemysłowej. Poszukiwani są operatorzy maszyn, pracownicy produkcyjni, magazynierzy. Wiele wakatów czeka także na specjalistów IT - powiedział.

Mężczyźni z Ukrainy wracają do kraju

Jego zdaniem, w perspektywie krótkoterminowej będziemy jednak raczej obserwować odpływ ukraińskich pracowników z polskiego rynku pracy.

"W obliczu rozwijającego się konfliktu na Wschodzie wiele osób – zwłaszcza mężczyzn – zdecyduje się zapewne na powrót do rodzinnego kraju, by zadbać o bezpieczeństwo najbliższych. Sytuacja ta będzie wyzwaniem dla polskich pracodawców. Z jednej strony zmierzą się oni z bardzo nagłym pogłębieniem deficytów kadrowych i prawdopodobnie jeszcze intensywniej będą poszukiwać nowego personelu. Z drugiej strony natomiast firmy będą musiały wykazać się dużą elastycznością podczas podejmowania działań, mających na celu zapewnienie wsparcia organizacyjnego pracownikom wyjeżdżającym na Ukrainę oraz tym, którzy będą próbowali sprowadzić do Polski swoje rodziny" - zauważył Sadowniczyk. Dodał, że kluczowa w tym procesie będzie pomoc w uzyskaniu informacji o działaniach podejmowanych przez rząd oraz samorządy.

Klimczuk z Gi Group powiedziała, że są przypadki rezygnacji z pracy przez osoby, które wracają na Ukrainę z powodów osobistych lub chcą bronić swego kraju. "Ci, którzy już pracują w Polsce w zdecydowanej większości jednak nie chcą wracać do kraju, ale sprowadzić tu najbliższych. Wspieramy ich w tym" - zaznaczyła.

W czwartek [red. 24.02.2022] późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Zgodnie z dekretem opublikowanym na stronie internetowej prezydenta Ukrainy obowiązkowi mobilizacji podlegają poborowi i rezerwiści ze wszystkich regionów Ukrainy. Sztab Generalny ma ustalić ich liczbę oraz kolejność wezwania do służby. Również w czwartek ukraińska straż graniczna poinformowała na swoim Facebooku, że w związku z wprowadzeniem stanu wojennego ukraińscy mężczyźni w wieku 18-60 lat są objęci zakazem opuszczania kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA