| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia

Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia

Wskazanie innej niż pierwotna przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, w sytuacji gdy pierwotna przyczyna jest niekonkretna lub nierzeczywista, nie powoduje konwalidowania (poprawy) wadliwego oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 2007 r., I PK 116/07).

Skargę kasacyjną od tego wyroku złożył powód. Została ona uwzględniona - Sąd Najwyższy uchylił wyrok apelacyjny i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Uzasadniając wyrok sąd wskazał, że wystąpiło tu oczywiste naruszenie art. 30 § 4 w zw. z art. 45 § 1 k.p. Wskazanie na „zmiany w organizacji pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy” w sposób oczywisty nie wypełniało wymagania sprecyzowania konkretnej i weryfikowalnej przyczyny wypowiedzenia powodowi umowy o pracę. Przyczyna wypowiedzenia powinna być od razu konkretna i jasno sprecyzowana przede wszystkim dla osoby, której to wypowiedzenie dotyczy, tj. dla powoda, niezależnie od tego, że ten dopiero później wystąpił o sprecyzowanie wskazanej mu ogólnikowo przyczyny wypowiedzenia.

Dodatkowo - stwierdził sąd - doprecyzowując na żądanie powoda przyczynę wypowiedzenia mu umowy o pracę, pozwany pracodawca wskazał już inną przyczynę, a mianowicie, że „w związku z likwidacją dotychczasowego stanowiska pracodawca nie widział możliwości dalszego zatrudniania powoda”.

Taka konstrukcyjna wada wypowiedzenia umowy o pracę - brak podania konkretnej i rzeczywistej przyczyny - nie mogła być konwalidowana (inaczej mówiąc - poprawiona) przez precyzowanie ogólnikowo określonej przyczyny. Takie sformułowanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę sprowadza się do wskazania innej (niż pierwotna) przyczyny wypowiedzenia, tj. likwidacji stanowiska pracy powoda i braku możliwości jego dalszego zatrudniania.

Michał Culepa

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »