reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Od kiedy liczyć termin na zwolnienie dyscyplinarne pracownika, który dopuścił się mobbingu

Od kiedy liczyć termin na zwolnienie dyscyplinarne pracownika, który dopuścił się mobbingu

Na początku ubiegłego roku otrzymałem sygnał, że w pracy jest stosowany mobbing. Przeprowadziłem postępowanie wyjaśniające i zarzut się nie potwierdził. Jednak pracownik, który zgłosił zaistnienie mobbingu, wystąpił do sądu pracy, który przyznał mu rację zasądzając zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia. Czy pracownika, który dopuścił się mobbingu, mogę zwolnić dyscyplinarnie w ciągu miesiąca od wyroku? W zasadzie dopiero teraz dowiedziałem się, że mobbing w naszej firmie miał rzeczywiście miejsce.

 Jeśli mimo przeprowadzenia zakładowego postępowania wyjaśniającego wina pracownika o dopuszczeniu się mobbingu została potwierdzona dopiero w sądzie, miesięczny termin na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia należy liczyć od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu.

UZASADNIENIE

Zwolnienie dyscyplinarne jest dopuszczalne z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków względem pracodawcy (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Na decyzję w tej sprawie pracodawca ma jednak dość krótki czas. Zwolnienie dyscyplinarne jest możliwe jedynie w terminie 1 miesiąca od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o naruszeniu obowiązków pracowniczych przez pracownika, które uzasadnia jego zdaniem zwolnienie dyscyplinarne (art. 52 § 2 Kodeksu pracy). W tym celu ustawodawca wprowadził również przyspieszoną procedurę konsultacji związkowej. Jeśli w firmie działają związki zawodowe, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy związki zawodowe wyrażają swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni (art. 52 § 3 Kodeksu pracy).

Miesięczny termin, w czasie którego można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, rozpoczyna swój bieg z chwilą, gdy informacja o przyczynie uzasadniającej zwolnienie w tym trybie:

  • trafi do pracodawcy lub do osoby (względnie osób) reprezentującej pracodawcę w stosunkach pracy przed załogą firmy (wyrok Sądu Najwyższego z 18 września 2008 r., II PK 28/08, niepublikowany) oraz
  • gdy jest to informacja w dostatecznym stopniu wiarygodna i uzasadniająca przekonanie pracodawcy lub osoby reprezentującej go przed załogą, że pracownik dopuścił się czynu nagannego w stopniu usprawiedliwiającym niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2008 r., I PK 32/08, M.P.Pr. 2009/2/91).

WAŻNE!

Miesięczny termin, w czasie którego można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, rozpoczyna się od dnia, w którym do pracodawcy lub osoby go reprezentującej dotarła wiarygodna informacja o naruszeniu przez pracownika obowiązków pracowniczych.

Istotne jest zatem, kiedy pracodawca miał możliwość sprawdzenia i przekonania się o słuszności obciążających pracownika zarzutów, nie zaś moment, w którym uzyskał informacje o jego nagannym zachowaniu (uzasadnienie wyroku SN z 20 sierpnia 2008 r., I PK 32/08). W konsekwencji, gdy pracodawca uzyskał informację o nagannym zachowaniu pracownika, przeprowadził postępowanie wyjaśniające w firmie i postępowanie to dowiodło winy pracownika, miesięczny termin na zwolnienie dyscyplinarne liczy się od zakończenia tego postępowania. Ono bowiem doprowadziło do potwierdzenia wcześniejszych zarzutów i dowiodło winy pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 26 marca 1998 r., I PKN 5/98, OSNAP 1999/6/201).

W przedstawionej sytuacji, po uzyskaniu informacji, że w firmie jest mobbing, przeprowadzili Państwo postępowanie wyjaśniające, które jednak nie potwierdziło zarzutów, a zatem bieg terminu na zwolnienie dyscyplinarne w ogóle się nie rozpoczął. Dopiero po przeprowadzeniu postępowania przed sądem pracy fakt mobbingu w Państwa firmie został potwierdzony. Skoro informacja o nagannym zachowaniu pracownika – sprawcy mobbingu została potwierdzona w sposób niebudzący wątpliwości dopiero na etapie postępowania sądowego (np. zeznający przed sądem świadkowie złożyli inne zeznania niż w trakcie postępowania zakładowego lub na etapie sprawy sądowej przedstawiono nowe dowody, np. kolejnych świadków, dokumenty itp.), miesięczny termin na zwolnienie pracownika z pracy bez wypowiedzenia rozpocznie swój bieg od uprawomocnienia się wyroku zasądzającego ofierze mobbingu zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia wywołany mobbingiem.

Podstawa prawna

  • art. 52 § 1 pkt 1, § 2 i § 3 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama