reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wyrok SN z dnia 18 maja 2007 r., sygn. I PK 275/06

Wyrok SN z dnia 18 maja 2007 r., sygn. I PK 275/06

Stosunek pracy pracownika pełniącego z wyboru funkcję związkową poza zakładową organizacją związkową podlega szczególnej ochronie w okre­sie urlopu bezpłatnego udzielonego dla wykonywania tej funkcji oraz w okresie wykonywania doraźnych czynności związanych z tą funkcją i ochrona ta wy­gasa rok po upływie tych okresów (art. 32 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 9 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).  

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Sieradzu wyrokiem z dnia 13 lipca 2006 r. oddalił apelację powoda od powyższego wyroku. W pisemnych motywach rozstrzygnięcia Sąd Okręgowy wskazał, że argumentacja apelacji, powołująca się na szczególną ochronę powoda, wynikającą z faktu pełnienia przez niego funkcji członka Zarządu Regionu [...] NSZZ „Solidarność” oraz brak zgody tego Zarządu na rozwiązanie z powodem umowy o pracę, jest nietrafna. Sąd Okręgowy zważył, że obecnie kwestię ochrony działaczy związkowych reguluje przepis art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.). Przepis ten dotyczy wyłącznie działaczy zakładowych organizacji związkowych, natomiast ochrona działaczy ponadzakładowej orga­nizacji związkowej uregulowana jest w art. 32 ust. 9 ustawy o związkach zawodo­wych i przysługuje tym działaczom tylko podczas urlopu bezpłatnego dla pełnienia ich funkcji związkowych lub przy korzystaniu przez nich ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Tymczasem, jak wynika z ustaleń Sądu Okręgowego, powód był działaczem ponadzakładowej organizacji związkowej od czerwca 2002 r., a więc tylko rok przed wejściem w życie zmian w ustawie o związkach zawodowych, wpro­wadzonych z dniem 1 lipca 2003 r. ustawą z dnia 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, korzystał z poprzedniej ochrony przed zwolnieniem. Sąd Okręgowy podkreślił, że ochrona wynikająca z ak­tualnego brzmienia przepisu art. 32 ust. 9 ustawy o związkach zawodowych nie doty­czy powoda, bowiem nie był on na urlopie bezpłatnym, jak też nie korzystał choćby z częściowego zwolnienia od pracy a jedynie zwalniany był okazjonalnie od pracy dla dokonania doraźnych czynności związkowych. Sąd zaznaczył, że czym innym jest takie doraźne zwalnianie pracownika z pracy a czym innym częściowe zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, powołując się w tym zakresie na stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w wyroku z dnia 6 czerwca 2001 r., I PK 460/00 (Prokuratura i Prawo 2002 nr 12, s. 48). Jego zdaniem wyraźne rozróżnienie obu tych zwolnień od pracy wynika z porównania treści art. 31 ust. 1 i art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych. Wywiódł, że doraźne zwolnienie od pracy nie mieści się w dyspozycji normy art. 32 ust. 9 ustawy o związkach zawodowych. Odnosząc się zaś do drugiego zarzutu apelacyjnego Sąd Okręgowy stwierdził, że apelujący nie wykazał, na czym miało polegać naruszenie zasad współżycia społecznego i dlaczego należało zastosować art. 8 k.p.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama