Nowe przepisy o sygnalistach - najważniejsze obowiązki
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy o sygnalistach - najważniejsze obowiązki pracodawców
Pracodawców czekają nowe obowiązki wynikające z wdrożenia do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy o sygnalistach. Już teraz właściciele i osoby zarządzające firmami zatrudniającymi powyżej 50 pracowników powinni zacząć myśleć o wdrożeniu systemu zgłaszania nieprawidłowości.
REKLAMA
Do 17 grudnia 2021 r. do polskiego porządku prawnego powinna zostać implementowana dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Jej celem jest ustanowienie standardu ochrony prawnej dla osób, które przekazują informację o nieprawidłowościach zauważonych w firmie.
System zgłaszania naruszeń i nie tylko
Wdrożenie dyrektywy oznacza dla pracodawców nowe obowiązki. Muszą się oni liczyć przede wszystkim z:
- koniecznością utworzenia wewnętrznego kanału zgłoszeń,
- opracowaniem procedur, przy wykorzystaniu których sygnaliści będą mieli możliwość dokonywania zgłoszeń naruszeń,
- wyznaczeniem osoby lub jednostki organizacyjną odpowiedzialnej za przyjmowanie i zgłoszeń i przeprowadzanie działań następczych,
- prowadzeniem rejestru zgłoszeń,
- zapewnieniem ochrony sygnalistom.
Bez wątpienia pracodawców nie ucieszą nowe obowiązki, kolejne na długiej liście wymogów, które muszą być spełnione, by ich organizacja działała zgodnie z literą prawa. Jednocześnie dla wielu podmiotów sama koncepcja sygnalisty może być niezrozumiała. Może on kojarzyć się ze skarżypytą, czy kapusiem, który szuka dziury w całym i donosi na kolegów lub przełożonych. Jest to jednak negatywny stereotyp, nie odpowiadający rzeczywistej roli sygnalisty.
Dzięki systemowi zgłaszania naruszeń pracodawca może odnieść wymierne korzyści. Jakie? O tym w kolejnym, ostatnim już artykule z serii poświęconej unijnej dyrektywie o sygnalistach.
Anna Gąsecka, adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci. Specjalizuje się w prawie telekomunikacyjnym, prowadzi obsługę korporacyjną firm z branży telekomunikacyjnej, farmaceutycznej, dystrybucyjnej i usługowej, posiada certyfikat Approved Compliance Officer (ACO).
Zapraszamy na webinarium dotyczące nowych obowiązków pracodawców wynikających z unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Przepisy te powinny być wdrożone w firmach zatrudniających powyżej 50 osób do końca 2021 roku.
Bezpłatne szkolenie online odbędzie się 16 marca 2021 r. o godz. 10:00. Link do e-szkolenia: https://event.webinarjam.com/register/11/4qm51h6
Skierowane jest ono do wszystkich osób, które zajmują się kwestiami prawnymi i pracowniczymi w firmie lub są odpowiedzialne za wewnętrzne procedury w organizacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat