reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Sygnalista > Nowe przepisy o sygnalistach - najważniejsze obowiązki

Nowe przepisy o sygnalistach - najważniejsze obowiązki

Dyrektywa o sygnalistach oznacza nowe obowiązki dla pracodawców. Kto powinien zacząć myśleć o wdrożeniu systemu zgłaszania nieprawidłowości?

Nowe przepisy o sygnalistach - najważniejsze obowiązki pracodawców

Pracodawców czekają nowe obowiązki wynikające z wdrożenia do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy o sygnalistach. Już teraz właściciele i osoby zarządzające firmami zatrudniającymi powyżej 50 pracowników powinni zacząć myśleć o wdrożeniu systemu zgłaszania nieprawidłowości.

Do 17 grudnia 2021 r. do polskiego porządku prawnego powinna zostać implementowana dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Jej celem jest ustanowienie standardu ochrony prawnej dla osób, które przekazują informację o nieprawidłowościach zauważonych w firmie.

System zgłaszania naruszeń i nie tylko

Wdrożenie dyrektywy oznacza dla pracodawców nowe obowiązki. Muszą się oni liczyć przede wszystkim z:

  • koniecznością utworzenia wewnętrznego kanału zgłoszeń,
  • opracowaniem procedur, przy wykorzystaniu których sygnaliści będą mieli możliwość dokonywania zgłoszeń naruszeń,
  • wyznaczeniem osoby lub jednostki organizacyjną odpowiedzialnej za przyjmowanie i zgłoszeń i przeprowadzanie działań następczych,
  • prowadzeniem rejestru zgłoszeń,
  • zapewnieniem ochrony sygnalistom.

Bez wątpienia pracodawców nie ucieszą nowe obowiązki, kolejne na długiej liście wymogów, które muszą być spełnione, by ich organizacja działała zgodnie z literą prawa. Jednocześnie dla wielu podmiotów sama koncepcja sygnalisty może być niezrozumiała. Może on kojarzyć się ze skarżypytą, czy kapusiem, który szuka dziury w całym i donosi na kolegów lub przełożonych. Jest to jednak negatywny stereotyp, nie odpowiadający rzeczywistej roli sygnalisty.

Dzięki systemowi zgłaszania naruszeń pracodawca może odnieść wymierne korzyści. Jakie? O tym w kolejnym, ostatnim już artykule z serii poświęconej unijnej dyrektywie o sygnalistach.

Anna Gąsecka, adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci. Specjalizuje się w prawie telekomunikacyjnym, prowadzi obsługę korporacyjną firm z branży telekomunikacyjnej, farmaceutycznej, dystrybucyjnej i usługowej, posiada certyfikat Approved Compliance Officer (ACO).

Zapraszamy na webinarium dotyczące nowych obowiązków pracodawców wynikających z unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Przepisy te powinny być wdrożone w firmach zatrudniających powyżej 50 osób do końca 2021 roku.

Bezpłatne szkolenie online odbędzie się 16 marca 2021 r. o godz. 10:00. Link do e-szkolenia: https://event.webinarjam.com/register/11/4qm51h6

Skierowane jest ono do wszystkich osób, które zajmują się kwestiami prawnymi i pracowniczymi w firmie lub są odpowiedzialne za wewnętrzne procedury w organizacji.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowe przepisy o sygnalistach - najważniejsze obowiązki/Fot. Shutterstock
Nowe przepisy o sygnalistach - najważniejsze obowiązki/Fot. Shutterstock

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja51.75 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama