reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przeniesienie do innej pracy

Przeniesienie do innej pracy

Jestem asystentką księgowej w dużej firmie. W zeszłym roku sekretarka w naszym zakładzie pracy przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w okresie od 1 października do końca grudnia. W związku z tym dyrektor przeniósł mnie na stanowisko sekretarki, nie dokonując zmiany umowy o pracę. Zastępowana przeze mnie pracownica przyniosła kolejne zwolnienie, które obejmowało cały styczeń 2008 r. I w tym wypadku musiałam zastępować ją przez kolejny miesiąc. Ostatnio usłyszałam, że takie postępowanie jest zabronione. Czy mogę domagać się jakiegoś zadośćuczynienia? - pyta Czytelniczka z Włodawy.


Pracodawca ma prawo, nie zmieniając umowy o pracę, przenieść pracownika na inne stanowisko pracy niż to, które wynika z jego umowy o pracę, maksymalnie na okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym (art. 42 § 4 k.p.). W tym przypadku pracodawca mógł powierzyć Pani wykonywanie obowiązków sekretarki maksymalnie do końca marca 2008 r.

Trzymiesięczny okres pracy na innym stanowisku dotyczy jedynie danego roku kalendarzowego. Przepisy nie zakazują przeniesienia pracownika na inne stanowisko na nieprzerwany okres przekraczający 3 miesiące, jeżeli ma to miejsce na przełomie roku kalendarzowego. Oznacza to, że pracownik może być przeniesiony na inne stanowisko pracy, maksymalnie nawet na okres 6 miesięcy, jeżeli ma to miejsce, tak jak w przedstawionej sytuacji, na przełomie roku. Oprócz czasowego ograniczenia dotyczącego wykonywania innej pracy niż określona w umowie warunkiem powierzenia innego stanowiska jest także to, że praca ta musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika i przeniesienie nie może powodować obniżenia wynagrodzenia.

W przedstawionej sytuacji pracownica ma kwalifikacje do wykonywania pracy asystentki księgowej, może więc wykonywać również pracę sekretarki. Spełnienie wymogu „odpowiednich kwalifikacji” nie następuje w sytuacji, gdy pracownikowi powierzono pracę, która nie wymaga żadnych kwalifikacji, np. księgowej nie można powierzyć pracy sprzątaczki. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 8 maja 1997 r. (I PKN 131/97, OSNP 1998/6/178).

Powierzenie pracownikowi innej pracy musi być uzasadnione potrzebami pracodawcy. W omawianej sytuacji ze względu na chorobę pracownicy i możliwość zastąpienia jej przez inną osobę należy uznać, że warunek został spełniony.

Pracownik nie musi być kierowany do innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę. Może być w ciągu tego samego roku kalendarzowego kierowany kilkakrotnie na różne stanowiska i do innej pracy na krótkie okresy, które łącznie nie przekraczają 3 miesięcy.

Przykład

Księgowa w 2007 r. wykonywała w lutym pracę fakturzystki, w maju kadrowej, a przez 2 tygodnie września pełniła obowiązki głównej księgowej. We wszystkich przypadkach wykonywana praca była uzasadniona potrzebami zakładu pracy, odpowiadała kwalifikacjom i nie powodowała obniżenia jej wynagrodzenia. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe, ponieważ w całym 2007 r. powierzenie księgowej innej pracy nie przekroczyło łącznie 3 miesięcy.

Mimo że powierzenie innej pracy odbywa się bez zmiany umowy o pracę, to rozwiązując z pracownikiem umowę, należy wskazać w świadectwie pracy wszystkie okresy wykonywania pracy na innym stanowisku niż to, które wynika z umowy o pracę. Pracownik faktycznie w tym czasie zajmował inne stanowisko pracy niż określone w jego umowie o pracę.

Odpowiedziała Karolina Jagielska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama