REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?/fot. Fotolia
Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobec­ności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidze­nia. Natomiast gdy wystąpiły przyczyny uniemoż­liwiające stawienie się pracownika do pracy, powi­nien on niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności w pracy i prze­widywanym terminie jej trwania. Jeżeli nie może tego zrobić niezwłocznie, to powinien zawiado­mić pracodawcę o swojej nieobecności najpóź­niej w drugim dniu nieprzystąpienia do pracy.

Usprawiedliwienie nieobecności

W sytuacji gdy przepisy prawa pracy obowiązują­ce u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobec­ności pracownika w pracy, pracownik dokonuje zawiadomienia osobiście lub przez inną osobę telefonicznie lub za pośrednictwem innego środ­ka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stem­pla pocztowego. Niedotrzymanie terminu powia­domienia pracodawcy o przyczynie nieobecności może być usprawiedliwione szczególnymi okolicz­nościami, np. obłożną chorobą połączoną z bra­kiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym.

Autopromocja

Zwolnienie z pracy

Za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy pra­codawca może zwolnić pracownika. Może to zro­bić za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia z winy pracownika. Nieusprawiedliwiona nieobec­ność w pracy oraz niepowiadomienie pracodawcy w terminie o nieobecności w pracy mogą bowiem zostać uznane za ciężkie naruszenie podstawo­wych obowiązków pracowniczych. Pracodawca może też zwolnić pracownika za niepowiadomienie go w terminie o przyczynie nieobecności w pracy.

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (PDF)

Wynagrodzenie za czas nieobecności

Do okresów nieobecności, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, należą m.in.:

  • urlopy okolicznościowe (w wymiarze 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczy­ma lub macochy, oraz 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką),
  • opieka nad dzieckiem w wieku do 14 lat - jest to zwolnienie od pracy przysługujące pracowni­kowi wychowującemu przynajmniej jedno dziec­ko w wieku do 14 lat, w wymiarze 2 dni w ciągu roku kalendarzowego (jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, wówczas ze zwolnienia od pracy może korzystać wyłącz­nie jedno z nich),
  • zwolnienie od pracy przysługujące kobiecie w ciąży na zalecone przez lekarza badania lekar­skie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy,
  • zwolnienie od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi lub na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy,
  • zwolnienia od pracy przysługujące pracowni­kom niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym w celu uczestnictwa w tur­nusie rehabilitacyjnym oraz w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy,
  • zwolnienia od pracy przysługujące działaczom związkowym (np. związane z wykonywaniem doraźnych czynności związkowych).

Składki ZUS

Okres nieobecności w pracy spowodowany urlo­pem wychowawczym lub urlopem macierzyńskim jest okresem składkowym, jednak składki są finan­sowane przez budżet państwa. Zadaniem płatnika jest tylko ich rozliczenie w miesięcznych raportach rozliczeniowych. Również okres urlopu bezpłatne­go pracownika nie generuje dla pracodawcy kosz­tów, jest to bowiem okres nieskładkowy. Należy pamiętać, że pracownik przebywający na dłuższym urlopie bezpłatnym zostaje zawieszony w ubezpieczeniach i po 30 dniach urlopu bezpłat­nego traci uprawnienia zdrowotne. W trakcie urlopu bezpłatnego dłuższego niż 30 dni pracownik powi­nien zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowot­nego jako członek rodziny, np. przez współmałżon­ka, lub może ubezpieczyć się dobrowolnie, podpi­sując stosowną umowę z NFZ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA