| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kiedy pracodawca odpowiada za błędy pracownika

Kiedy pracodawca odpowiada za błędy pracownika

Pracodawca jest zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez pracownika osobie trzeciej, jeżeli została ona wyrządzona przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych z winy nieumyślnej pracownika.

Przykład

Pracownik nieumyślnie spowodował szkodę u jednego z klientów, który z tego tytułu zażądał odszkodowania. Niedługo po tym przedsiębiorstwo zostało przejęte na podstawie art. 231 k.p. Obowiązkiem nowego pracodawcy jest zapłata poszkodowanemu odszkodowania rekompensującego szkodę. W stosunku do pracownika nowy pracodawca będzie mógł wystąpić z żądaniem odszkodowania, ale w ograniczonej wysokości. Pracownik poniesie bowiem pracowniczą odpowiedzialność materialną na podstawie art. 120 w związku z art. 119 k.p. Oznacza to, że nie odpowiada on za szkodę w pełnej wysokości, lecz jedynie do wysokości 3-miesięcznego miesięcznego wynagrodzenia z dnia wyrządzenia szkody.

Kiedy pracodawca nie naprawi szkody

Na kwestię podstawy odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej istotne znaczenie ma okoliczność, czy szkoda została wyrządzona przy wykonywaniu przez pracownika jego obowiązków pracowniczych, czy też jedynie „przy okazji” wykonywania tych obowiązków.

Przypomnijmy, że w razie wyrządzenia przez pracownika szkody osobie trzeciej przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca. Jednak ta regulacja nie obejmuje wyrządzenia przez pracownika szkody osobie trzeciej „przy okazji” wykonywania obowiązków pracowniczych; znajdują wówczas zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Była o tym mowa w wyroku Sądu Najwyższego z 19 czerwca 1975 r. Także w wyroku z 5 maja 1998 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przez pracownika osobie trzeciej nie obciąża zakładu pracy, gdy wyrządzenie tej szkody nastąpiło jedynie przy sposobności zatrudnienia w zakładzie pracy, tj. nie przy wykonywaniu powierzonych pracownikowi zadań w stosunku pracy.

Przykład

Marian P. jest pracownikiem w warsztacie samochodowym. Inni zatrudnieni tam mechanicy postanowili zażartować sobie z kolegi i podczepili do jego samochodu petardy. Gdy Marian P. uruchomił samochód, petardy wybuchły i w rezultacie doszło do wypadku, w którym pan Marian został ranny, a samochód uległ zniszczeniu. W tym przypadku wyrządzenie szkody nie jest objęte przepisami Kodeksu pracy i pracodawca nie jest za nią odpowiedzialny. Marian P. może domagać się od mechaników, którzy dla żartu podczepili petardy i spowodowali szkodę, odszkodowania na zasadach określonych Kodeksem cywilnym.

Podstawa prawna:

  • art. 114–122, art 291 § 2 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 19 czerwca 1975 r. (V PRN 2/75, OSNC 1976/4/70),
  • wyroku SN z 5 maja 1998 r. (I CKU 110/97, Prok.i Pr.-wkł. 1998/10/27),
  • wyrok SN z 16 września 1997 r. (I PKN 261/97, OSNP 1998/18/535).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »