| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika

W kodeksie pracy wykroczenia zostały podzielone na 3 grupy. Pierwsza grupa jest związana z zatrudnieniem pracownika oraz przebiegiem jego zatrudnienia, druga sankcjonuje odpowiedzialność za naruszanie najbardziej podstawowych praw związanych ze stosunkiem pracy, tj. prawa do wynagrodzenia, odpoczynku i realizacji wyroków sądowych. Trzecia reguluje wykroczenia dotyczące naruszeń szeroko rozumianych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

PRZYKŁAD

1 stycznia 2009 r. Zbigniew Z. zarejestrował działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą żywności w niewyspecjalizowanych sklepach. Do końca 2011 r. posiadał wyłącznie jeden sklep spożywczy, którego obsługę prowadził samodzielnie. 1 stycznia 2012 r. zatrudnił pierwszego pracownika i w związku z tym powiadomił właściwego miejscowo okręgowego inspektora pracy i państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Projekt budowlany niespełniający wymagań bhp

Kto, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego albo jego części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, popełnia wykroczenie.

Urządzenia i środki ochrony niespełniające wymagań dotyczących oceny zgodności

Osoba, która wyposaża stanowiska pracy w maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności, oraz dostarcza pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności, popełnia wykroczenie. W praktyce takie wykroczenie będzie można przypisać m.in. pracodawcy lub właścicielowi przedsiębiorstwa, który zakupił określone maszyny na wyposażenie zakładu. Obowiązek spełniania zasadniczych wymagań, m.in. przez maszyny i urządzenia techniczne wykorzystywane w procesie pracy, dotyczy okresu po dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

PRZYKŁAD

Właściciel stacji LPG dostarczył pracownikom tankującym samochody osobowe gazem rękawice ochronne nieoznaczone znakiem CE i niespełniające zasadniczych wymagań dla tego rodzaju środków ochrony indywidualnej. W takim przypadku niewyposażenie pracownika tankującego samochody gazem w odpowiednie środki ochrony indywidualnej rąk jest wykroczeniem przeciwko jego prawom.

Szkodliwe procesy technologicznie i substancje chemiczne

Wykroczenie popełnia każdy, kto wbrew obowiązkowi stosuje:

● materiały i procesy technologiczne bez uprzedniego ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia pracowników i bez podjęcia odpowiednich środków profilaktycznych,
● substancje chemiczne i ich mieszaniny nieoznakowane w sposób widoczny i umożliwiający ich identyfikację,
● substancje niebezpieczne, mieszaniny niebezpieczne, substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie nieposiadające kart charakterystyki, a także opakowań zabezpieczających przed ich szkodliwym działaniem, pożarem lub wybuchem.

Każdy z pracodawców powinien zatem, w pierwszej kolejności, zaopatrzyć się w karty charakterystyki wszystkich substancji chemicznych, które są stosowane w jego zakładzie, nie tylko w procesie produkcyjnym, ale również w celu utrzymania czystości na terenie zakładu pracy. Karty te jest zobowiązany posiadać sprzedawca określonych środków chemicznych. Na podstawie takiej karty pracodawca będzie mógł szczegółowo ustalić warunki przechowywania, oznakowania substancji, środków ochrony indywidualnej, jakie są niezbędne do stosowania przez pracowników używających w procesie pracy określonych substancji itd. Stosowanie się do wytycznych zawartych w karcie charakterystyki substancji chemicznej będzie zapobiegało popełnieniu wykroczenia przez pracodawcę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »