reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Spór z pracownikiem: zawarcie ugody czy droga sądowa?

Spór z pracownikiem: zawarcie ugody czy droga sądowa?

Pracownik i pracodawca, między którymi zaistniał spór, powinni dążyć do jego polubownego rozwiązania. Jeśli jednak nie jest to możliwe, stronom pozostaje droga sądowa. Przed wstąpieniem na ścieżkę procesową warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, by móc dochodzić swoich praw przed sądem pracy, a także kto i w jakim zakresie może reprezentować stronę w postępowaniu.

Postępowanie sądowe w sprawach z zakresu prawa pracy zostało uregulowane w Kodeksie postępowania cywilnego, co oznacza, że znajdują w nim zastosowanie wszystkie instytucje procedury cywilnej, niekiedy z pewnymi uzupełnieniami i modyfikacjami.

Spór między pracownikiem a pracodawcą rozpoczyna się w chwili, gdy pracownik lub pracodawca wystąpi do drugiej strony ze stosownym roszczeniem, będącym następstwem niewykonania przez drugą stronę zobowiązań albo przekroczeniem przysługujących mu uprawnień.

Polubowne rozwiązanie sporu

W przypadku konfliktu nie zawsze trzeba kierować sprawę do sądu. Są sposoby, aby tego uniknąć. Ich podstawową zaletą jest oszczędność czasu i kosztów.

Jak zawrzeć ugodę?

Można osobiście negocjować ze stroną przeciwną warunki ugody pozasądowej albo wystąpić do sądu pracy z wnioskiem o tzw. zawezwanie go do próby ugodowej. W drugim przypadku strony podpisują ugodę przed sądem. Jeżeli nawet strona wniosła już pozew, zawarcie ugody jest dopuszczalne na każdym etapie postępowania. Warunki ugody spisuje się w protokole, pod którym strony składają podpisy, a sąd wówczas umarza postępowanie. Sąd może także – odraczając rozprawę – wyznaczyć stronom termin na podjęcie pertraktacji ugodowych oraz zobowiązać je do poinformowania sądu o ich wynikach. W takim przypadku termin następnej rozprawy wyznaczany jest dopiero, gdy strony poinformują sąd, że do ugody nie doszło.

Jeżeli natomiast ugoda zostanie zawarta, pracownik i pracodawca powinni wystąpić do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania. Sąd decyduje, czy ugoda w danym kształcie jest dopuszczalna, tzn. zgodna z prawem i zasadami współżycia społecznego.

Czym jest mediacja?

Strony mogą także zwrócić się o rozstrzygnięcie sporu do mediatora. Zawierają wtedy ze sobą umowę o mediację, w której powinny określić, czego dotyczy spór, a także wskazać osobę mediatora bądź sposób jego wyboru. Mediatora można wybrać samodzielnie albo skorzystać z list stałych mediatorów prowadzonych przez organizacje społeczne lub też wybrać się do ośrodka mediacyjnego.

Do zawarcia umowy o mediację dochodzi także wtedy, gdy jedna ze stron złoży bezpośrednio do mediatora wniosek o przeprowadzenie mediacji, a druga strona wyrazi zgodę na mediację. O skierowaniu sprawy do mediacji może również zdecydować sąd pracy już po wniesieniu pozwu. Sąd wyznaczy wówczas mediatora, którego jednak strony mogą zmienić.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

doktorantka na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama