| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Nagranie rozmowy jako dowód w sprawie pracowniczej

Nagranie rozmowy jako dowód w sprawie pracowniczej

Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę. Od tej decyzji odwołał się do sądu pracy. Jednym z powołanych przez niego dowodów jest nagranie rozmowy za pomocą telefonu komórkowego. Czy sąd może dopuścić ten dowód, nawet w sytuacji gdy nie wiedziałem, że rozmowa jest nagrywana?

Tak, sąd pracy może dopuścić dowód z nagrania uzyskanego wbrew woli i wiedzy rozmówcy.

Sąd może dopuścić dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków oraz płyt lub taśm dźwiękowych i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki (art. 308 § 1 k.p.c.). Nie oznacza to jednak, że w każdym wypadku sąd dopuści tego rodzaju dowód zgłoszony przez jedną ze stron procesu. Osoba, która uczestniczyła w rozmowie i została potajemnie nagrana, może podnosić, że gromadzenie materiału dowodowego w procesie i prezentowanie go przez stronę nie powinno odbywać się z naruszeniem zasad współżycia społecznego. W szczególności osoba ta może powoływać się na okoliczność, że w ten sposób naruszono jej dobra osobiste w postaci prawa do swobody wypowiedzi, wyboru rozmówcy i tajemnicy komunikowania się, które są chronione przez art. 23 k.c.

W pewnych jednak wypadkach działanie naruszające dobra osobiste nie uważa się za bezprawne. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy strona zgłaszająca tego rodzaju dowód działa w ochronie uzasadnionego interesu. Nawiązując do tej ostatniej okoliczności, należy zauważyć, że dopuszczalność wprowadzenia dowodów, o których mowa w art. 308 § 1 k.p.c., będzie zależeć od intencji osoby, która zdecydowała się nagrać potajemnie rozmowę bez zgody i wiedzy drugiej osoby. Sądy pracy dopuszczają ww. dowody zgłaszane przez pracowników głównie z tego powodu, że pracownik jest słabszą stroną stosunku pracy i ma niejednokrotnie ograniczone możliwości udowodnienia swoich racji przed sądem. W pierwszej kolejności sąd bada więc, czy pracownik zgłaszający dowód z potajemnego nagrania nie miał innych możliwości, aby wykazać słuszność swoich twierdzeń, oraz czy rozmowa nie została zmanipulowana przez nagrywającego, np. przez zadawanie prowokacyjnych pytań.

Dopuszczenie dowodu z nagrania uzyskanego za pomocą przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki w procesie sądowym nie oznacza, że osoba, która sprzeciwia się wprowadzeniu tego dowodu do procesu, pozbawiona jest możliwości obalenia jego wiarygodności. Dowód z nagrania potajemnego sąd przeprowadza, stosując odpowiednie przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów (art. 308 §2 k.p.c.). Można więc kwestionować nie tylko autentyczność tego dowodu, ale również podnosić, że nagrana rozmowa jest złej jakości i na jej podstawie nie można czynić jakichkolwiek ustaleń faktycznych w rozpatrywanej przez sąd sprawie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »