reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wzmożone kontrole PIP – jak się przygotować?

Wzmożone kontrole PIP – jak się przygotować?

Z początkiem roku kolejne organy za powiadają kontrole u pracodawców. Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje na około 72 tys. planowanych kontroli oraz docelową grupę firm, które będzie podlegała kontroli. Informację o planowanych na przyszły rok działaniach Inspekcji Pracy przedstawił w Sejmie, na posiedzeniu działającej przy Sejmie Rady Ochrony Pracy, Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Prac. Zakład Ubezpieczeń Społecznych równie chętnie wskazuje zagadnienia, które w tym roku weźmie pod lupę, kontrolując przedsiębiorców. Konsekwencje takich kontroli dla pracodawców mogą być bardzo dotkliwe, o czym zdążyło przekonać się już wielu przedsiębiorców.

Pracodawcy nie muszą jednak biernie czekać, aż inspektor zapuka do nich. Mogą już teraz zacząć się przygotowywać do takiego spotkania, aby zmniejszyć ryzyko negatywnych konsekwencji.

W przypadku tych przedsiębiorstw, które nie są pewne, czy wszystko prowadzone jest zgodnie z prawem zazwyczaj rekomenduje się od przeprowadzenia audytu wewnętrznego. Badanie to może objąć wyłącznie zagadnienia zapowiedziane przez PIP czy ZUS do kontroli, ale również te, które zazwyczaj podlegają ich weryfikacji, jak np. czas pracy, przestrzeganie zasad bhp czy legalności zatrudnienia przez inspektorów PIP czy umowy o dzieło czy outsourcingowe przez ZUS.

Czas oczekiwania na tegoroczną kontrolę warto również wykorzystać w celu dokształcenia się. Z pewnością pracodawca czy osoba reprezentująca go w czasie postępowania kontrolnego, powinna znać zasady przeprowadzania takich kontroli. Do nich zaliczamy nie tylko podstawowe obowiązki pracodawcy, ale również zakres uprawień inspektora ZUS czy PIP, wizytującego zakład pracy. Należy przykładowo wiedzieć, w jakim zakresie należy współpracować z organem, a jakie prośby czy żądania, wychodzą poza ramy prawne i czym może konkretnie ich realizacja skutkować może dla danego pracodawcy.

Dodatkowo należy także zapoznać się z możliwymi formami rozstrzygnięć organów i ewentualnymi reakcjami prawnymi na nie ze strony pracodawcy. To co w praktyce często jest pomijane przez pracodawców, to składanie zastrzeżeń do protokołu kontroli, który kończy formalnie takie postępowanie. W przypadku gdy ustalenia organu nie są prawidłowe bądź organ w sposób niewłaściwy dokonuje wykładni prawa, to kwestie te powinny zostać wskazane przez pracodawcę właśnie na etapie wnoszenia zastrzeżeń do protokołu kontroli. Jeżeli pracodawca jednak tego zaniecha, to w przypadku negatywnej decyzji i odwołania się od niej do sądu, będzie musiał z pewnością również wyjaśnić, dlaczego nie podważał zasadności protokołu w danej części.

Więcej na ten temat podczas warsztatów Specyfika zarządzania kadrami w branży produkcyjnej, które odbędą się:

24-25 lutego 2020 we Wrocławiu >>>

23-24 kwietnia 2020 w Poznaniu >>>

Autor: Katarzyna Gospodarowicz – radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając (SDZLEGAL SCHINDHELM)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wzmożone kontrole PIP – jak się przygotować?
Wzmożone kontrole PIP – jak się przygotować?

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama