REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich miejscach pracodawca może założyć monitoring

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
W jakich miejscach pracodawca może założyć monitoring
W jakich miejscach pracodawca może założyć monitoring
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakich miejscach pracodawca może założyć monitoring? Jak informować pracowników o monitoringu? Jakich pomieszczeń pracodawca nie może monitorować? Czy można ukarać pracownika na podstawie monitoringu?
rozwiń >

Kiedy pracodawca może założyć monitoring?

To kiedy, gdzie i w jaki sposób pracodawca może korzystać z monitoringu w miejscu pracy jest ściśle określone przez ustawę z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm., dalej jako: KP). Przepisy dopuszczają instalowanie monitoringu w miejscu pracy i wykorzystywanie jego nagrań. Kiedy jest to dozwolone?

REKLAMA

Autopromocja
  • jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników;
  • jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony mienia;
  • jeżeli jest to niezbędne do kontroli produkcji;
  • jeżeli jest to niezbędne do zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy). Generalnie monitoring nie może być stosowany do celów badania sumienności i jakości pracy pracowników. Trzeba wiedzieć, że Prezes UODO wskazuje, że w pojęciu przeprowadzania kontroli produkcji nie mieści się stosowanie monitoringu jako środka nadzoru nad efektywnością i jakością wykonywanej pracy.

Monitoring tak, ale nie nagrywanie dźwięku!

Przepisy KP normujące wprowadzanie i stosowanie monitoringu wizyjnego nie zezwalają na nagrywanie dźwięku. W ocenie Prezesa UODO rejestracja dźwięku może zostać uznana za nadmiarową formę przetwarzania danych, wiązać się z odpowiedzialnością administracyjną i cywilną, a nawet karną (wskazówki Prezesa UODO dotyczące prowadzenia monitoringu wizyjnego).

W jakich miejscach pracodawca może założyć monitoring?

Pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad:

  • terenem zakładu pracy
  • terenem wokół zakładu pracy.

Jest to bardzo szeroka regulacja, która ma oczywiście swoje wyłączenia, ponieważ nie we wszystkich miejscach na terenie zakładu pracy jest dopuszczalne stosowanie monitoringu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Jakich pomieszczeń pracodawca nie może monitorować? 

Pracodawca nie może obejmować pewnych pomieszczeń na terenie zakładu pracy. 

  • Monitoring nie obejmuje pomieszczeń udostępnianych zakładowej organizacji związkowej. 

Dlaczego? Chodzi o to, żeby związki zawodowe mogły swobodnie, bez nadzoru, kontroli i „nacisków” ze strony pracodawcy – prowadzić swoją działalność celem ochrony praw i interesów zatrudnionych. Związki zawodowe muszą mieć zapewnioną niezależność.

  • Monitoring nie obejmuje pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek oraz palarni. 

Jest to zasada, od której jest jednak wyjątek. Jest dozwolone stosowanie monitoringu w pomieszczeniach sanitarnych, szatniach, stołówkach oraz palarniach – jeżeli stosowanie monitoringu w tych pomieszczeniach jest niezbędne do realizacji ww. czterech celów, jednak nie może to bezwzględnie naruszyć godności oraz innych dóbr osobistych pracownika. Wówczas pracodawca ma zagwarantować zastosowanie technik uniemożliwiających rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób. Jeżeli więc pracodawca chce np. kontrolować produkcję jedzenia w zakładowej stołówce i chce mieć pewność co do ochrony jego mienia, to ma prawo wprowadzić monitoring.

Ważne
Zgodna związków na monitoring w pomieszczeniach sanitarnych

Co więcej, aby monitoring w pomieszczeniach sanitarnych mógł być zastosowany wymagana jest uprzednia zgoda zakładowej organizacji związkowej. Co jeżeli w danym zakładzie pracy nie ma związków zawodowych? W takiej sytuacji, jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa wymagana jest uprzednia zgoda przedstawicieli pracowników wybranych w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

Kiedy pracodawca powinien poinformować pracowników o monitoringu?

Pracodawca informuje pracowników o wprowadzeniu monitoringu, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (np. wywieszenie informacji w dziale kadr, na zebraniu pracowników, poprzez wysłanie maila), nie później niż 2 tygodnie przed jego uruchomieniem.

Czy trzeba oznaczyć miejsca gdzie jest monitoring?

Tak, pracodawca jest zobowiązany do oznaczenia pomieszczeń i terenów monitorowanych w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych, nie później niż jeden dzień przed jego uruchomieniem. 

Jak wskazuje prof. Krzysztof Walczak: miejsca oznaczone powinny być widoczne, syntetyczne, umieszczone w sposób trwały, zaś wymiary tablic muszą być proporcjonalne do miejsca, gdzie zostały umieszczone. Dodatkowo mogą być stosowane piktogramy informujące o objęciu danego obszaru dozorem kamer. 

Przez jaki czas pracodawca przechowuje nagrania z monitoringu?

Pracodawca przechowuje nagrania z monitoringu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia nagrania. Termin ten może zostać wydłużony, jeżeli nagrania obrazu stanowią dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie prawa lub pracodawca powziął wiadomość, iż mogą one stanowić dowód w postępowaniu. Wówczas 3 miesięczny termin ulega przedłużeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

 Czy można ukarać pracownika na podstawie monitoringu?

Nagrania obrazu pracodawca przetwarza wyłącznie do celów, dla których zostały zebrane. Oczywiście można ukarać pracownika na podstawie nagrania z monitoringu.

Przykład

PRZYKŁAD 1. Pracodawca otrzymał informację, że pracownik dokonał uszkodzenia maszyny. Na podstawie nagrania z monitoringu może to zweryfikować. Będzie posiadał dowód i będzie mógł skutecznie pociągnąć pracownika do odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę w ramach odpowiedzialności materialnej czy też nałożyć na pracownika karę porządkową a nawet rozwiązać umowę o pracę.

PRZYKŁAD 2. Pracownik dokonał kradzieży mienia z zakładu pacy, laptopów i drukarek, pracodawca dzięki nagraniu monitoringu będzie mógł stwierdzić oczywistość popełnionego przestępstwa i ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych będzie mógł zgodnie z prawem rozwiązać z pracownikiem umowę o pacę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jakie kary dla pracodawcy?

Co ciekawe KP nie reguluje zasad odpowiedzialności wykroczeniowej pracodawcy za naruszenie obowiązków pracodawcy w związku ze stosowaniem monitoringu wizyjnego. Jedne co, to poszkodowani pracownicy mogą złożyć skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub wszcząć postępowanie sądowe w związku z naruszeniem dóbr osobistych na drodze postępowania cywilnego. W skrajnych sytuacjach pozostaje też droga postępowania karnego i zawiadomienie do prokuratury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA