| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jakie kompetencje decydują o przewadze konkurencyjnej firmy

Jakie kompetencje decydują o przewadze konkurencyjnej firmy

Dlaczego firmy mają trudność we właściwym doborze kompetencji? Co powoduje, że modele kompetencji nie spełniają oczekiwań w nich pokładanych? Może po prostu nie są dobrym pomysłem? Albo inaczej: definiują nie to, czego potrzebują nowoczesne organizacje?

Geniusze rodzą się zwykłymi ludźmi

Węgierski psycholog edukacyjny, Laszlo Polgar, sformułował w latach 60. teorię, że talent się tworzy – a nie rodzi. Postanowił to udowodnić empirycznie. Przeprowadził więc, wspólnie z żoną Klarą, eksperyment edukacyjny, którego podmiotem uczynił... własną córkę, Zsuzsę (a następnie dwie kolejne: Zsofię i Judit). Eksperyment rozpoczęto zanim Zsuzsa skończyła 4 lata. Rodzice podporządkowali wszystko uczeniu córki gry w szachy. Zgromadzili liczącą ponad 10 tysięcy tomów bibliotekę na temat szachów i codziennie poświęcali wiele godzin na ćwiczenia. Jakie były wyniki eksperymentu? W wieku 17 lat Zsuzsa Polgar, jako pierwsza kobieta w historii, zakwalifikowała się do mistrzostw świata mężczyzn. W wieku 19 lat poprowadziła swoje siostry (Zsofia – 14 lat i Judit – 12) do mistrzostwa świata kobiet. W wieku 21 lat została pierwszą kobietą arcymistrzynią. Rok później ten sukces powtórzyła Judit – mając zaledwie 15 lat została najmłodszym arcymistrzem w historii rozgrywek szachowych (wśród kobiet i mężczyzn).

Laszlo i Klara Polgarowie uczynili swoje trzy córki najlepszymi szachistkami w historii tej dyscypliny. Dzięki czemu? Dzięki koncentracji na jednej kluczowej kompetencji: zdolności do szybkiego uczenia się. Trudno bowiem przypuszczać, że siostry Polgar miały jakiekolwiek inklinacje do szachów.

Mozart nie był geniuszem

W 1994 roku grupa angielskich badaczy wyruszyła na poszukiwania talentu muzycznego. Wzięto pod lupę 257 uczniów i podzielono ich na pięć grup kompetencyjnych (ze względu na instrument, czas poświęcany na naukę, warunki socjoekonomiczne itd.). Przeprowadzono szczegółowe wywiady z uczniami i ich rodzicami. Zadawano różne pytania: Jak dużo czasu dziecko przeznacza na ćwiczenia? W jakim wieku potrafiło zanucić możliwą do rozpoznania melodię?... I tym podobne. Wyniki były jednoznaczne. W grupie najzdolniejszych młodych muzyków nie udało się znaleźć żadnych przejawów rozwiniętych zdolności muzycznych. Mimo to różnice w osiągnięciach były ogromne. Okazało się, że jedynym czynnikiem różnicującym tych najlepszych od przeciętnych była... liczba godzin poświęconych na ćwiczenia. Najlepsi muzycy poświęcali średnio dwie godzinny dziennie na ćwiczenia, przeciętni – 15 minut. Różnica wynosiła więc 800 proc. I to była kluczowa kwestia różnicująca talenty od przeciętniaków. A więc – podobnie jak w przypadku Zsuzsy Polgar i jej sióstr – kluczową kompetencją okazała się zdolność do szybkiego uczenia się.

Jak dotąd, nie spotkałem się nigdzie z modelem minimum kompetencyjnego. Artykuł ten jest zbiorem moich własnych obserwacji i przemyśleń na temat funkcjonowania modeli kompetencyjnych w kilku organizacjach, dla których miałem przyjemność pracować. W żadnym razie nie należy traktować tego, co napisałem, jako krytyki samej metodologii zarządzania przez kompetencje. Nie! Ale na pewno warto zastanowić się, dlaczego nie zawsze działają tak, jakbyśmy tego chcieli. Często – po prostu – są przekombinowane.

Korzyści z zastosowania modelu minimum kompetencyjnego:

  • Ludzie wiedzą, o co naprawdę chodzi organizacji, co jest najważniejsze.
  • Ludzie dobrze znają metodę pomiaru, bo jest tylko jeden wskaźnik.
  • Łatwo rekrutować właściwych ludzi.
  • Łatwo mierzyć sukcesy ludzi.
  • Łatwo udzielać feedbacku.
  • Łatwo budować systemy motywacyjne.
  • Wszystko jest prostsze!

 

BIBLIOGRAFIA

1 B. Tracy, Turbostrategia, MT Biznes, Warszawa 2010.

2 G. Colvin, Talent jest przeceniany, MT Biznes, Warszawa 2009.

3 J. Collins, Od dobrego do wielkiego, MT Biznes, Warszawa 2007.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »