REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ujednolicić standardy pracy zespołu

Magdalena Wróbel

REKLAMA

PROBLEM Zarządzam grupą kierowników zmiany w firmie produkcyjnej. Ostatnio docierają do mnie informacje, że między dwoma z nich istnieje duża różnica zdań na temat standardów pracy zespołu. Problem jest tym bardziej ważny, że te dwie osoby zarządzają tą samą grupą pracowników liniowych i zachowanie jednolitych wymogów ma znaczący wpływ na klimat pracy i osiąganie przez podwładnych zaplanowanych wyników. Szczególnie niepokojące jest to, że kierownicy przekazują pracownikom różne oczekiwania co do sposobu ich pracy, wprowadzając tym samym sporo zamieszania w zespole. Jak wyjaśnić tym przełożonym, że takie postępowanie może zrobić więcej złego niż dobrego? Nie chcę popierać stanowiska którejś z tych stron, ale nie mogę też być obojętny na te wydarzenia.

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Za spójne komunikowanie oczekiwań wobec pracowników odpowiedzialni są kierownicy. Oczywiście, te wymogi powinny być sformułowane jasno i precyzyjnie. Jeśli natomiast przełożeni mają odmienne zdanie na temat celów, zadań lub standardów wykonywania pracy przez podwładnych, to zespół będzie zdezorientowany, a prawdopodobieństwo niezrealizowania wyznaczonych zadań - bardzo wysokie.

Twoim zadaniem jest więc ustalenie z kierownikami, co i w jaki sposób powinni przekazać zespołowi, by właściwie wykonywał swoją pracę. Nie czekaj na zaognienie konfliktu, wkrocz natychmiast i zacznij swoje działania od spotkania z oboma przełożonymi.

Bezsporne cele

Porozmawiaj z każdym z kierowników i przedstaw im swój punkt widzenia tej sprawy. Wyjaśnij, dlaczego podejmujesz ten temat, wskazując na negatywne skutki różnicy zdań między przełożonymi tej samej zmiany. Powołaj się na opinie pracowników dotyczące nieporozumień, do jakich dochodzi z powodu odmiennych wymagań kierowników wobec pracy zespołu. Wyraźnie i stanowczo zaznacz, że oczekujesz od nich jednolitego stanowiska w tej kwestii. Zaproponuj im też wspólne ustalenie takiej formy komunikowania, zespołowi jego celów i wymagań ze strony przełożonych, która nie będzie przyczyną jakichkolwiek zatargów.

Spisane wymogi

Bardzo pomocne w opisanej przez ciebie sytuacji będzie przypomnienie - zarówno pracownikom, jak i kierownikom (!) - jakie standardy pracy powinny obowiązywać na tej linii produkcyjnej. Takie działanie ułatwi ustalenie jednolitego stanowiska przez przełożonych, a w razie sporu będzie stanowiło punkt odniesienia dla obu stron.

Uczyń kierowników osobami odpowiedzialnymi za spisanie tych standardów. Taka czynność może być doskonałą okazją do wyjaśnienia istniejących problemów. Poproś tych przełożonych, by razem przeanalizowali korzyści, jakie daje wprowadzenie spójnych wymogów pracy z zespołem. Zwróć uwagę na to, kierownicy mogą być zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi wzorami zachowań dla pracowników. Konflikt między przełożonymi może spowodować podziały w zespole, destabilizować jego pracę i negatywnie wpływać na wyniki całego przedsiębiorstwa.

Spróbuj zorganizować zebranie z całym zespołem. Postaraj się, by obaj kierownicy mieli okazję poprowadzenia części tego spotkania w celu zademonstrowania jednolitego podejścia na temat wymogów pracy, jakie powinny obowiązywać na tej linii produkcyjnej.

Magdalena Wróbel

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA