| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak ujednolicić standardy pracy zespołu

Jak ujednolicić standardy pracy zespołu

PROBLEM Zarządzam grupą kierowników zmiany w firmie produkcyjnej. Ostatnio docierają do mnie informacje, że między dwoma z nich istnieje duża różnica zdań na temat standardów pracy zespołu. Problem jest tym bardziej ważny, że te dwie osoby zarządzają tą samą grupą pracowników liniowych i zachowanie jednolitych wymogów ma znaczący wpływ na klimat pracy i osiąganie przez podwładnych zaplanowanych wyników. Szczególnie niepokojące jest to, że kierownicy przekazują pracownikom różne oczekiwania co do sposobu ich pracy, wprowadzając tym samym sporo zamieszania w zespole. Jak wyjaśnić tym przełożonym, że takie postępowanie może zrobić więcej złego niż dobrego? Nie chcę popierać stanowiska którejś z tych stron, ale nie mogę też być obojętny na te wydarzenia.

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Za spójne komunikowanie oczekiwań wobec pracowników odpowiedzialni są kierownicy. Oczywiście, te wymogi powinny być sformułowane jasno i precyzyjnie. Jeśli natomiast przełożeni mają odmienne zdanie na temat celów, zadań lub standardów wykonywania pracy przez podwładnych, to zespół będzie zdezorientowany, a prawdopodobieństwo niezrealizowania wyznaczonych zadań - bardzo wysokie.

Twoim zadaniem jest więc ustalenie z kierownikami, co i w jaki sposób powinni przekazać zespołowi, by właściwie wykonywał swoją pracę. Nie czekaj na zaognienie konfliktu, wkrocz natychmiast i zacznij swoje działania od spotkania z oboma przełożonymi.

Bezsporne cele

Porozmawiaj z każdym z kierowników i przedstaw im swój punkt widzenia tej sprawy. Wyjaśnij, dlaczego podejmujesz ten temat, wskazując na negatywne skutki różnicy zdań między przełożonymi tej samej zmiany. Powołaj się na opinie pracowników dotyczące nieporozumień, do jakich dochodzi z powodu odmiennych wymagań kierowników wobec pracy zespołu. Wyraźnie i stanowczo zaznacz, że oczekujesz od nich jednolitego stanowiska w tej kwestii. Zaproponuj im też wspólne ustalenie takiej formy komunikowania, zespołowi jego celów i wymagań ze strony przełożonych, która nie będzie przyczyną jakichkolwiek zatargów.

Spisane wymogi

Bardzo pomocne w opisanej przez ciebie sytuacji będzie przypomnienie - zarówno pracownikom, jak i kierownikom (!) - jakie standardy pracy powinny obowiązywać na tej linii produkcyjnej. Takie działanie ułatwi ustalenie jednolitego stanowiska przez przełożonych, a w razie sporu będzie stanowiło punkt odniesienia dla obu stron.

Uczyń kierowników osobami odpowiedzialnymi za spisanie tych standardów. Taka czynność może być doskonałą okazją do wyjaśnienia istniejących problemów. Poproś tych przełożonych, by razem przeanalizowali korzyści, jakie daje wprowadzenie spójnych wymogów pracy z zespołem. Zwróć uwagę na to, kierownicy mogą być zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi wzorami zachowań dla pracowników. Konflikt między przełożonymi może spowodować podziały w zespole, destabilizować jego pracę i negatywnie wpływać na wyniki całego przedsiębiorstwa.

Spróbuj zorganizować zebranie z całym zespołem. Postaraj się, by obaj kierownicy mieli okazję poprowadzenia części tego spotkania w celu zademonstrowania jednolitego podejścia na temat wymogów pracy, jakie powinny obowiązywać na tej linii produkcyjnej.

Magdalena Wróbel

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »