| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Na linii przecięcia kultur. Problemy organizacji działających na rynkach międzynarodowych

Na linii przecięcia kultur. Problemy organizacji działających na rynkach międzynarodowych

Tak różnorodna geograficznie, społecznie i kulturowo Europa z punktu widzenia biznesu i zarządzania wydaje się dość homogeniczna. Jednak prawdziwy szok kulturowy przeżywamy już po przyjeździe np. do Rosji czy Chin. Dlaczego tak wielu menedżerów wyjeżdżających do tych krajów nie odnosi sukcesu, chociaż zarządzali skutecznie w swoich firmach macierzystych? Dlaczego tak często porażką kończą się umowy handlowe, inwestycje czy plany rozwoju?

Chiny i zarządzanie międzykulturowe

Aby wyjaśnić specyfikę zarządzania w zetknięciu się z wymiarem wielokulturowym w Chinach, warto przedstawić krótką analizę wartości społecznych i osobistych, właściwych dla tamtejszego społeczeństwa. Wśród wartości społecznych społeczeństwa chińskiego, bardzo mocno akcentowanych, znajdują się: szacunek dla autorytetu władzy, harmonia i porządek w społeczeństwie, prawa społeczeństwa, dążenie do konsensusu, dotrzymywanie prywatnych ustaleń.

Wartości społeczne mające o wiele mniejsze znaczenie dla społeczności chińskiej, a uznane za ważniejsze w Europie (z wyjątkiem Europy Wschodniej), to: wolność osobista (chociaż powoli ten element ulega ewolucji), prawa jednostki, wolność wypowiedzi, spory i debata publiczna. Stosunkowo mało cenione jest samodzielne myślenie (chodzi ciągle o wymiar społeczny).

Nie należy w Chinach podejmować dyskusji na temat stopnia respektowania praw człowieka w tym kraju, krytykować systemu politycznego, czy toczyć sporów na temat wolności osobistej. Bardzo neutralnym tematem jest natomiast fenomen rozwoju gospodarki chińskiej, ewolucji społeczeństwa chińskiego (aspekty pozytywne!) i jego praw. Chińczycy chętnie wyjaśniają te zjawiska i chociaż użyte argumenty mogą na początku szokować słuchającego Europejczyka, należy jednakże z dużą wyrozumiałością „przyjmować” głoszone tezy.

Wartością społeczną, którą można uznać za wspólną, jest otwartość na nowe idee (z wyjątkiem politycznych).

Jeśli chodzi o wartości osobiste, należy wymienić: znaczenie ciężkiej pracy, samodyscyplina, szacunek dla nauki, wypełnianie podjętych zobowiązań wobec innych, posłuszeństwo rodzinie (wciąż jeszcze istniejące, chociaż ulega powoli osłabieniu).

Co do wartości właściwych Europejczykom (poza Europą Wschodnią), mniejsze znaczenie mają dla Chińczyków: samodzielność, pomoc innym, indywidualne sukcesy życiowe czy dokonania zawodowe. Podobne natomiast znaczenie ma uczciwość czy dążenie do samorealizacji (chociaż inaczej pojmuje się ją w Chinach).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »