| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > (Nie) chodzi o to, kim jesteś

(Nie) chodzi o to, kim jesteś

Rozmowa z Ricardo Vargasem, międzynarodowym konsultantem i dyrektorem zarządzającym TMI w Portugalii

● Jakie są kluczowe kompetencje prawdziwego i efektywnego lidera w organizacji, która nastawiona jest na budowanie kultury wysokich wyników?

Kultura firmy to rzecz złożona. Liderzy i menedżerowie mogą na nią wpływać, ale nie mogą o niej decydować dopóty, dopóki nie będą gotowi podjąć koniecznych kroków i przewodzić innym. Najpierw musimy ocenić, czym jest kultura wysokich wyników (High Performance Culture) w danej firmie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę takie modele zarządzania, jak Baldrige i EFQM, to zobaczymy, że mierzą to samo: jakość. Ale w każdym z nich poszczególne firmy osiągną zupełne inne wyniki. Istotne jest więc pytanie, co to znaczy mieć kulturę wysokich wyników w Twojej firmie?

● Dlaczego jest to takie ważne?

Bo kiedy to ustalimy, to musimy też zrozumieć rolę różnych elementów kultury oraz rozmaitych grup, które ją tworzą. I tylko wtedy możemy zaplanować proces zmian kultury firmy w taki sposób, aby stała się kulturą wysokich wyników. Liderzy wcale nie muszą tego wszystkiego wiedzieć. Jednak powinni mieć bardzo jasno określony cel i odwagę, aby podejmować decyzje niezbędne w osiąganiu tego celu. Muszą mieć też dość pokory, aby pójść do przodu i samemu wykonać pierwszy krok. Pozostała praca w większości należy już do konsultantów.

● Który styl przywódczy sprawdza się dzisiaj najlepiej w warunkach nieustannej zmiany w otoczeniu rynkowym i wewnątrz firmy?

Bronię tezy, że nie ma stylu przywództwa, który sprawdza się w każdej sytuacji. Na tym samym rynku każda firma jest inna. Z tego względu każda sytuacja wymaga doboru odpowiednich działań. Przywództwo nie polega na kopiowaniu stylu innych ludzi tylko dlatego, że sprawdził się w GE czy Apple. Przywództwo polega na byciu sobą i podejmowaniu właściwych działań. Musimy jednak wiedzieć, które działania są tymi właściwymi.

● Na co więc zwracać szczególną uwagę?

Musimy rozwijać naszych ludzi, dostosowywać ich do strategii i kultury firmy, musimy umieć obiektywnie ocenić obecną sytuację naszej firmy oraz świetnie motywować naszych ludzi i przekazywać im uprawnienia. Możemy to robić, a wciąż będzie mnóstwo innych stylów zarządzania. Zapomnij więc o tym. Kiedy myślisz o wyborze odpowiedniego stylu zarządzania, to uciekasz przed odpowiedzią na najważniejsze pytanie: jakie naprawdę są Twoje relacje z zespołem? Gra nie toczy się o to, kim jesteś, ale, jakie wyniki osiągasz ze swoim zespołem.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »