reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy warto stosować testy psychometryczne w coachingu?

Czy warto stosować testy psychometryczne w coachingu?

Spotkałem się z twierdzeniem, że w coachingu nie ma miejsca na diagnozę predyspozycji lub kompetencji. Z tej perspektywy wykorzystanie jakichkolwiek narzędzi do oceny potencjału jednostki, w tym testów psychometrycznych, wydaje się zbędne i nieuzasadnione. Z drugiej jednak strony istotą sesji coachingowych jest m.in. dostęp do informacji zwrotnych, których analiza może przyczynić się do usprawnienia działania i rozwoju osobistego menedżera. W tym kontekście testy psychometryczne można uznać za narzędzie pomocne w pozyskaniu wartościowych informacji zwrotnych. Czy w ogóle, a jeśli tak, to kiedy, warto stosować testy psychometryczne w trakcie sesji coachingu?

ODPOWIEDŹ

Testy psychometryczne są narzędziem, które potwierdziło swoją użyteczność w procesach selekcji zawodowej. Ze względu na swój wystandaryzowany charakter zapewniają obiektywną ocenę predyspozycji i kompetencji kandydata do pracy oraz umożliwiają jednocześnie łatwe dokonywanie porównań między kandydatami. Dzięki zastosowaniu testów psychometrycznych, obok takich metod jak wywiady kompetencyjne oraz testy sytuacyjne (na przykład w formie oceny zintegrowanej), możliwe jest rzetelne poznanie potencjału jednostki. Wiedza ta może być użyteczna nie tylko na etapie selekcji zawodowej, lecz także później, w trakcie ustalania ścieżki kariery i planowania procesów rozwojowych. Może więc mieć także znaczenie dla przebiegu procesu coachingu.

Rodzaje coachingu

Coaching może służyć wielu różnym celom. Na przykład coaching umiejętności ukierunkowany jest na wspieranie rozwoju wybranych kompetencji. Z kolei coaching efektywności ma na celu wzrost skuteczności działania w danej roli zawodowej lub podczas realizacji określonych zadań. Inna ważna specjalność coachingu to coaching rozwoju osobistego, który wiąże się z refleksją nad sobą, własnym życiem, dotychczasowym przebiegiem kariery i planami na przyszłość.

Ukierunkowanie sesji

W przypadku coachingu umiejętności testy psychometryczne mogą dostarczyć cennych informacji o predyspozycjach do doskonalenia się w wybranych obszarach oraz o aktualnym poziomie określonych kompetencji. Ich zastosowanie umożliwia więc dokonanie analizy potrzeb rozwojowych. Informacje zwrotne z sesji testowej służą w tym przypadku do odpowiedniego ukierunkowania procesu doskonalenia wybranych umiejętności. Przykładowo, jeśli z analizy wyników testów wynika, że poziom wymaganych umiejętności jest u danej osoby wysoki, to brak wystarczającej efektywności działania możemy powiązać z jakimiś innymi czynnikami niż deficyt kompetencji. Mogą to być na przykład czynniki związane ze słabą organizacją pracy i zawiłymi procedurami lub dotyczące innych obszarów funkcjonowania psychospołecznego danej osoby. Być może ta osoba posiada wystarczające kompetencje, lecz ma trudności z ich zastosowaniem w sytuacjach presji czasu i wyniku. W takim przypadku coaching umiejętności koncentruje się nie tyle na doskonaleniu określonych umiejętności zawodowych, ile na wspieraniu rozwoju umiejętności osobistych związanych z zarządzaniem stresem, tak aby taka osoba była w stanie efektywnie stosować swoje zawodowe kompetencje w trudnych sytuacjach w pracy.

reklama

Czytaj także

Autor:

psycholog-coach, trener

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama