Kategorie

Czy warto stosować testy psychometryczne w coachingu?

Paweł Smółka
Spotkałem się z twierdzeniem, że w coachingu nie ma miejsca na diagnozę predyspozycji lub kompetencji. Z tej perspektywy wykorzystanie jakichkolwiek narzędzi do oceny potencjału jednostki, w tym testów psychometrycznych, wydaje się zbędne i nieuzasadnione. Z drugiej jednak strony istotą sesji coachingowych jest m.in. dostęp do informacji zwrotnych, których analiza może przyczynić się do usprawnienia działania i rozwoju osobistego menedżera. W tym kontekście testy psychometryczne można uznać za narzędzie pomocne w pozyskaniu wartościowych informacji zwrotnych. Czy w ogóle, a jeśli tak, to kiedy, warto stosować testy psychometryczne w trakcie sesji coachingu?

ODPOWIEDŹ

Testy psychometryczne są narzędziem, które potwierdziło swoją użyteczność w procesach selekcji zawodowej. Ze względu na swój wystandaryzowany charakter zapewniają obiektywną ocenę predyspozycji i kompetencji kandydata do pracy oraz umożliwiają jednocześnie łatwe dokonywanie porównań między kandydatami. Dzięki zastosowaniu testów psychometrycznych, obok takich metod jak wywiady kompetencyjne oraz testy sytuacyjne (na przykład w formie oceny zintegrowanej), możliwe jest rzetelne poznanie potencjału jednostki. Wiedza ta może być użyteczna nie tylko na etapie selekcji zawodowej, lecz także później, w trakcie ustalania ścieżki kariery i planowania procesów rozwojowych. Może więc mieć także znaczenie dla przebiegu procesu coachingu.

Rodzaje coachingu

Coaching może służyć wielu różnym celom. Na przykład coaching umiejętności ukierunkowany jest na wspieranie rozwoju wybranych kompetencji. Z kolei coaching efektywności ma na celu wzrost skuteczności działania w danej roli zawodowej lub podczas realizacji określonych zadań. Inna ważna specjalność coachingu to coaching rozwoju osobistego, który wiąże się z refleksją nad sobą, własnym życiem, dotychczasowym przebiegiem kariery i planami na przyszłość.

Ukierunkowanie sesji

W przypadku coachingu umiejętności testy psychometryczne mogą dostarczyć cennych informacji o predyspozycjach do doskonalenia się w wybranych obszarach oraz o aktualnym poziomie określonych kompetencji. Ich zastosowanie umożliwia więc dokonanie analizy potrzeb rozwojowych. Informacje zwrotne z sesji testowej służą w tym przypadku do odpowiedniego ukierunkowania procesu doskonalenia wybranych umiejętności. Przykładowo, jeśli z analizy wyników testów wynika, że poziom wymaganych umiejętności jest u danej osoby wysoki, to brak wystarczającej efektywności działania możemy powiązać z jakimiś innymi czynnikami niż deficyt kompetencji. Mogą to być na przykład czynniki związane ze słabą organizacją pracy i zawiłymi procedurami lub dotyczące innych obszarów funkcjonowania psychospołecznego danej osoby. Być może ta osoba posiada wystarczające kompetencje, lecz ma trudności z ich zastosowaniem w sytuacjach presji czasu i wyniku. W takim przypadku coaching umiejętności koncentruje się nie tyle na doskonaleniu określonych umiejętności zawodowych, ile na wspieraniu rozwoju umiejętności osobistych związanych z zarządzaniem stresem, tak aby taka osoba była w stanie efektywnie stosować swoje zawodowe kompetencje w trudnych sytuacjach w pracy.


Kontrowersje i zalety

W przypadku coachingu rozwoju osobistego wykorzystanie testów psychometrycznych jest z jednej strony kontrowersyjne, zaś z drugiej - cenne i wskazane. Kontrowersyjne, gdyż tego typu coaching częstokroć utożsamiany jest raczej z kreowaniem siebie, czyli tworzeniem i realizowaniem wizji samego siebie i własnego życia, niż analizowaniem i eliminowaniem wykrytych deficytów w zakresie kompetencji. W tym przypadku ważniejsze niż diagnoza aktualnych możliwości wydaje się precyzowanie wizji samego siebie i własnej aktywności w przyszłości. Punktem ciężkości jest więc nie tyle ocena potencjału, ile śmiałe, precyzyjne i ambitne planowanie oraz rozważanie wielu możliwości autokreacji i samorealizacji. Prawdą jest, że coaching rozwoju osobistego może obyć się w zupełności bez korzystania z narzędzi do oceny predyspozycji i kompetencji, w tym testów psychometrycznych. Jednak warto mieć świadomość, że tworzone są narzędzia psychometryczne, które mogą być wartościowym dopełnieniem sesji coachingu rozwoju osobistego. Tego typu testy pomagają oszacować mocne strony charakteru jednostki. Dzięki ich zastosowaniu można rzetelnie zidentyfikować cechy, które mogą jej pomóc urzeczywistnić tworzoną przez siebie wizję własnego rozwoju. Dzięki nim można także ukierunkować sesję coachingu rozwoju osobistego. Jednym z celów takiego coachingu może bowiem być rozpoznanie własnych atutów i zastanowienie się, w jaki sposób je spożytkować, by lepiej odgrywać aktualną rolę zawodową lub przygotować się do odpowiedniego pełnienia nowej funkcji, związanej na przykład z oczekiwanym awansem. Nie bez znaczenia jest także fakt, że analiza profilu własnych mocnych stron należy do bardzo przyjemnych doświadczeń. Podczas sesji informacji zwrotnych mowa jest bowiem tylko o posiadanych zaletach, zdolnościach i kompetencjach. Dla wielu osób może to być odświeżające doświadczenie, które dodaje pewności siebie i motywuje do dalszej efektywnej pracy.

Dobre praktyki

W coachingu jest miejsce na analizę predyspozycji, kompetencji i mocnych stron klienta. Jednym z narzędzi pomocnych w tego typu analizie są testy psychometryczne. Odpowiedni czas na ich zastosowanie to początek relacji coachingowej. Pomagają wtedy dokonać analizy potrzeb rozwojowych klienta, a także zdobyć informacje pomocne w optymalnym kształtowaniu nowych kompetencji lub tworzeniu i precyzowaniu wizji dalszego rozwoju. Stosując testy psychometryczne, warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy stosować testy o zweryfikowanych wskaźnikach dobroci pomiaru, a więc testy rzetelne i trafne. Tylko takie testy są w stanie dostarczyć wartościowych informacji o potencjale klienta. Należy unikać „wyrobów testopodobnych”, których właściwości psychometryczne nie zostały zweryfikowane w toku tzw. badań walidacyjnych. Ponadto należy pamiętać o tym, aby badanie testowe przeprowadzać zgodnie ze standardową instrukcją. Bowiem tylko wtedy mamy pewność, że mierzymy to, do czego dany test został skonstruowany. Inną ważną kwestią w badaniu testowym jest sesja informacji zwrotnych. Powinna ona być dyskusją między coachem-diagnostą i klientem. Informacje zwrotne powinny być nie tyle podawane do wiadomości klienta, ile dyskutowana razem z nim. Warto pamiętać, że wyniki testów nie są wyrocznią i że powinny być odnoszone do konkretnych przykładów zachowań klienta w pracy. Tym samym ostateczny głos w sesji informacji zwrotnych należy do klienta. On określa przydatność pozyskanych danych w odniesieniu do własnych doświadczeń i zamierzeń.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.