Kategorie

Jak najlepiej zorganizować kurs językowy dla pracowników?

Richard Cowen
Moja firma planuje poszerzenie współpracy z zagranicznymi partnerami. Mimo że podczas rekrutacji na wszystkie stanowiska zwracaliśmy uwagę na znajomość języka angielskiego, mam świadomość, że większość pracowników, nie korzystając z języka systematycznie, będzie miała problem z jego aktywnym używaniem. Chciałbym zaproponować im firmowy kurs językowy. Jak go najlepiej zorganizować? Jak motywować pracowników do nauki?

Podstawową zasadą podczas planowania kursu językowego dla pracowników jest wnikliwe przyjrzenie się celom, jakie firma chce poprzez kurs osiągnąć, a także rzeczywistym potrzebom pracowników. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie kompetencje językowe po ukończeniu kursu mają mieć zatrudnieni. Jeśli docelowo ich obowiązkiem będzie śledzenie na bieżąco doniesień na temat branży i trendów w zagranicznych serwisach informacyjnych, to trzeba wyraźnie zaznaczyć to podczas rozmów z lektorem. W takiej sytuacji musi on kłaść bezwzględny nacisk na czytanie ze zrozumieniem tekstów branżowych i poszerzanie słownictwa związanego z wykonywaną pracą. Jeśli natomiast firma planuje poszerzenie współpracy z zagranicznym partnerami, kurs powinien podnieść aktywne kompetencje językowe, takie jak pisanie, mówienie, a także rozumienie ze słuchu. Pracownicy będą bowiem kontaktować się ze swoimi kolegami za granicą, korzystając z różnych narzędzi – zarówno komunikacji e-mailowej, jak i telefonicznej.

Prezentacja celu

Reklama

Po ustaleniu, do czego rzeczywiście będzie potrzebna znajomość angielskiego, należy poinformować pracowników o zamiarze przeprowadzenia kursu, przedstawić im korzyści związane z dodatkowym szkoleniem i w prosty sposób wytłumaczyć, co dzięki ich kompetencjom zyska firma oraz co oni sami będą mogli osiągnąć poprzez szkolenie. Bardzo często najlepszą motywacją jest uświadomienie pracownikom, że kurs językowy fundowany przez firmę to znakomita okazja do podniesienia swoich kompetencji, a także wartości na rynku pracy.

Inną skuteczną metodą motywacji, coraz częściej stosowaną przez firmy, jest podzielenie kosztów nauki pomiędzy pracowników i pracodawcę. W ten sposób na zajęcia uczęszczają tylko ci, którym rzeczywiście na nich zależy. Taka metoda sprawdza się jednak tylko wtedy, gdy nauka języka nie jest odgórnie narzuconym obowiązkiem – w przeciwnym razie dodatkowe opłaty wzbudziłyby tylko niezadowolenie pracowników.

Poziom kursu

Kolejnym krokiem powinno być ustalenie bazowych kompetencji językowych, jakimi dysponuje zespół. Wiedza ta przyda się przy dobieraniu poziomu kursu. Stanowczo odradzam dobieranie poziomu kursu „na oko”, tylko na podstawie deklaracji pracowników. Takie postępowanie kończy się zazwyczaj niepowodzeniem. Większość pracowników nie jest w stanie precyzyjnie określić swoich kwalifikacji – kierują się przeczuciem. To zazwyczaj sprawia, że albo przeceniają swoje umiejętności i podczas kursu nie radzą sobie z zadaniami lektora, albo odwrotnie – nudzą się podczas zajęć, bo zadeklarowali zbyt niską znajomość języka. W ten sposób bardzo szybko spada ich motywacja do nauki.


Reklama

Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie testu poziomującego, który precyzyjnie zbada znajomość angielskiego. Taką weryfikację można przeprowadzić samodzielnie lub poprzez szkołę językową. Testy są często modułowe i sprawdzają poszczególne umiejętności językowe, czyli słuchanie, rozumienie tekstów, mówienie i pisanie. Mogą być przeprowadzane niezależnie od siebie, łącznie lub w dowolnych konfiguracjach. Dla przykładu – jeśli firma planuje zorganizować kurs dla pracowników, którzy będą korzystać z angielskiego tylko podczas rozmów telefonicznych i pod tym kątem chce dobrać kurs, będzie mogła sprawdzić tylko umiejętność rozumienia ze słuchu i płynnego wysławiania się po angielsku, rezygnując z weryfikacji mniej potrzebnego na tego typu stanowiskach poprawnego pisania.

Jeśli okaże się, że w zespole są znaczne różnice, należy podzielić go na grupy. Nieprawidłowo dobrany poziom kursu jest najczęstszą niedogodnością zarówno dla pracowników biorących w nim udział, jak i lektora, który przygotowuje zajęcia.

Kontrola postępów

Mimo że mamy do czynienia z dorosłymi pracownikami, którzy powinni mieć świadomość korzyści związanych z bezpłatnym kursem językowym w ramach pracy, warto ustalić mierniki postępów w nauce i cyklicznie przeprowadzać testy sprawdzające. Jeśli pracodawca przeprowadził test poziomujący przed rozpoczęciem kursu, wie, z jakiego pułapu startują jego pracownicy i bardzo łatwo może zweryfikować ich postępy, przeprowadzając test ponownie. Sprawdzian postępów to także świetna motywacja do nauki.

Termin zajęć

Prozaicznym, ale bardzo istotnym czynnikiem podczas planowania kursu językowego dla pracowników jest ustalenie dogodnego terminu. Okazuje się, że kursanci, z którymi nie skonsultowano czasu zajęć, odbierają takie działania jako represywne.

Jeśli na przykład planujemy kurs na godziny poranne, podczas gdy pracownicy są przyzwyczajeni do stosunkowo późnego przychodzenia do pracy, to na pewno będą się na te zajęcia spóźniać, a nawet jeśli nie, to raczej nie będą z nich zadowoleni, co wpłynie na motywację. W takim wypadku skuteczniejsze będzie organizowanie kursu w godzinach popołudniowych. Jeśli natomiast specyfika pracy wymaga od pracowników stosunkowo wczesnego przychodzenia do biura, warto wykorzystać tę pierwszą godzinę właśnie na przeprowadzenie lekcji. Żelazną zasadą są jednak konsultacje z pracownikami i wspólne ustalanie dogodnych terminów. Nikt nie lubi być zmuszany do nauki.

Interesujące zajęcia

Przed zleceniem przeprowadzenia kursu danej szkole językowej lub lektorowi warto poprosić o możliwość przeprowadzenia lekcji próbnej. Większość szkół oferuje taką usługę. Firma powinna najpierw przekazać szkole informacje, o jaki kurs jej chodzi (np. akcentujący mówienie), tak żeby lektor mógł dobrze przygotować materiały i przemyśleć sposób prowadzenia zajęć. Dzięki lekcji próbnej można szybko i łatwo sprawdzić, czy zajęcia z danym lektorem nam odpowiadają. Po jej przeprowadzeniu warto szczerze porozmawiać z pracownikami i uzyskać pełną informację o tym, co im się w zajęciach podobało, a co nie. Może okazać się, że pierwsze wrażenie jest złe, bo lekcja była nudna. W takim wypadku warto poszukać alternatywy, bo nic tak nie demotywuje, jak mało interesujące zajęcia.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.