REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompetencje przyszłości: Siedem kluczowych umiejętności na rynku pracy

Warto zastanowić się, jakie umiejętności będą kluczowe w najbliższych latach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym technologia zmienia zasady gry w wielu dziedzinach życia, kompetencje zawodowe stają się coraz bardziej kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. Przyszłość pracy będzie kształtowana przez nowoczesne technologie, zmieniające się trendy i globalne wyzwania. Dlatego warto zastanowić się, jakie umiejętności będą kluczowe w najbliższych latach i jak przygotować się do zmieniających się wymagań zawodowych.
rozwiń >

W ostatnich dziesięcioleciach obserwowaliśmy gwałtowny rozwój technologii, który miał znaczący wpływ na sposób pracy i życia. Automatyzacja, sztuczna inteligencja, analiza danych i inne zaawansowane technologie zmieniają struktury zatrudnienia i zakresy obowiązków zawodowych. W związku z tym pojawia się pytanie, jakie umiejętności będą kluczowe, aby skutecznie konkurować na rynku pracy w erze cyfryzacji.

REKLAMA

Autopromocja

1. Umiejętności technologiczne

Jednym z najważniejszych trendów w przyszłości pracy jest wzrost znaczenia umiejętności technologicznych. Zrozumienie podstawowych pojęć związanych z technologią oraz umiejętność korzystania z narzędzi i platform cyfrowych stanie się nieodzowne w wielu zawodach. Nawet dziedziny, które dotychczas nie były uważane za techniczne, takie jak marketing czy zarządzanie zasobami ludzkimi, coraz bardziej polegają na analizie danych i narzędziach cyfrowych.

Ważne
Zalecane działania: 

Inwestuj w naukę podstaw programowania, zdobywaj doświadczenie w pracy z narzędziami analizy danych, ucz się o sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym.

2. Umiejętności miękkie

Obok umiejętności technicznych, umiejętności miękkie (takie jak komunikacja, zarządzanie czasem, kreatywność, adaptacyjność) będą nadal kluczowe. W erze automatyzacji i sztucznej inteligencji, te umiejętności pozostaną domeną ludzi. Praca zespołowa, rozwiązywanie problemów i umiejętność pracy pod presją będą cenione w wielu dziedzinach.

Ważne
Zalecane działania: 

Opracuj umiejętności interpersonalne, ucz się zarządzania stresem i budowania relacji z innymi ludźmi, rozwijaj zdolności komunikacyjne.

3. Umiejętność uczenia się przez całe życie

Rynek pracy nigdy nie był tak dynamiczny jak teraz. Zmiany technologiczne i globalne wyzwania oznaczają, że zawodnicy na rynku pracy muszą być gotowi do ciągłego rozwoju i nauki nowych umiejętności. To, co dzisiaj jest ważne, może przestać być przydatne za kilka lat. Dlatego umiejętność uczenia się przez całe życie stanie się kluczową kompetencją.

Ważne
Zalecane działania: 

Bądź elastyczny w podejściu do nauki i gotowy do zdobywania nowych umiejętności w miarę jak rynek się zmienia. Uczestnicz w kursach, konferencjach i szkoleniach.

4. Znajomość języków obcych

Globalizacja gospodarki sprawia, że umiejętność komunikowania się w różnych językach staje się coraz bardziej wartościowa. W międzynarodowym środowisku biznesowym, znajomość kilku języków może otworzyć drzwi do nowych możliwości zawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Zalecane działania: 

Nauka języków obcych, zarówno tych popularnych, jak i tych specjalistycznych związanych z twoją branżą.

5. Kreatywność i innowacyjność

W dobie automatyzacji, zdolność do myślenia kreatywnego i generowania innowacyjnych pomysłów stanie się atutem. Firmy docenią pracowników, którzy potrafią wychodzić poza schematy i proponować nowe rozwiązania.

Ważne
Zalecane działania: 

Rozwijaj swoją kreatywność poprzez eksperymentowanie, czytanie i zdobywanie różnorodnych doświadczeń.

6. Umiejętność pracy zdalnej i wirtualnej współpracy

Pandemia COVID-19 przyspieszyła trend pracy zdalnej i wirtualnej współpracy. Umiejętność efektywnego zarządzania czasem i pracą w środowisku online będzie coraz bardziej ceniona.

Ważne
Zalecane działania: 

Ucz się narzędzi do pracy zdalnej, rozwijaj umiejętność organizacji pracy wirtualnej i budowania relacji na odległość.

7. Etyka i świadomość cyfrowa

W miarę jak technologia staje się bardziej zaawansowana, pojawiają się nowe wyzwania związane z etyką i bezpieczeństwem online. Umiejętność rozpoznawania zagrożeń cybernetycznych i podejmowania etycznych decyzji będzie coraz bardziej kluczowa.

Ważne
Zalecane działania: 

Edukuj się na temat etyki online i zabezpieczeń cyfrowych, bądź odpowiedzialny online.

Rynek pracy ewoluuje wraz z rozwojem technologii i zmieniającymi się trendami społecznymi. Kluczowym elementem przygotowania się do przyszłości pracy jest inwestycja w różnorodne kompetencje. Umiejętności techniczne, miękkie, zdolność uczenia się przez całe życie oraz umiejętność pracy w dynamicznym środowisku cyfrowym będą kluczowe dla sukcesu zawodowego. Nawiasem mówiąc, przyszłość pracy jest fascynująca, pełna możliwości rozwoju, jeśli jesteśmy gotowi dostosować się do tych zmian i nieustannie się uczyć. Warto być elastycznym i gotowym do podjęcia wyzwań, które przyniesie przyszłość.

Gotowość do zmiany i rozwijania nowych umiejętności będzie kluczem do sukcesu na rynku pracy w najbliższych latach. Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz, stałe doskonalenie się i dostosowywanie do zmieniających się wymagań zawodowych pozwoli ci osiągnąć sukces i wykorzystać możliwości, jakie niesie przyszłość pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA