REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompetencje przyszłości: Siedem kluczowych umiejętności na rynku pracy

Warto zastanowić się, jakie umiejętności będą kluczowe w najbliższych latach
Warto zastanowić się, jakie umiejętności będą kluczowe w najbliższych latach
Shutterstock

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym technologia zmienia zasady gry w wielu dziedzinach życia, kompetencje zawodowe stają się coraz bardziej kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. Przyszłość pracy będzie kształtowana przez nowoczesne technologie, zmieniające się trendy i globalne wyzwania. Dlatego warto zastanowić się, jakie umiejętności będą kluczowe w najbliższych latach i jak przygotować się do zmieniających się wymagań zawodowych.
rozwiń >

W ostatnich dziesięcioleciach obserwowaliśmy gwałtowny rozwój technologii, który miał znaczący wpływ na sposób pracy i życia. Automatyzacja, sztuczna inteligencja, analiza danych i inne zaawansowane technologie zmieniają struktury zatrudnienia i zakresy obowiązków zawodowych. W związku z tym pojawia się pytanie, jakie umiejętności będą kluczowe, aby skutecznie konkurować na rynku pracy w erze cyfryzacji.

1. Umiejętności technologiczne

Jednym z najważniejszych trendów w przyszłości pracy jest wzrost znaczenia umiejętności technologicznych. Zrozumienie podstawowych pojęć związanych z technologią oraz umiejętność korzystania z narzędzi i platform cyfrowych stanie się nieodzowne w wielu zawodach. Nawet dziedziny, które dotychczas nie były uważane za techniczne, takie jak marketing czy zarządzanie zasobami ludzkimi, coraz bardziej polegają na analizie danych i narzędziach cyfrowych.

Ważne
Zalecane działania: 

Inwestuj w naukę podstaw programowania, zdobywaj doświadczenie w pracy z narzędziami analizy danych, ucz się o sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym.

2. Umiejętności miękkie

Obok umiejętności technicznych, umiejętności miękkie (takie jak komunikacja, zarządzanie czasem, kreatywność, adaptacyjność) będą nadal kluczowe. W erze automatyzacji i sztucznej inteligencji, te umiejętności pozostaną domeną ludzi. Praca zespołowa, rozwiązywanie problemów i umiejętność pracy pod presją będą cenione w wielu dziedzinach.

Ważne
Zalecane działania: 

Opracuj umiejętności interpersonalne, ucz się zarządzania stresem i budowania relacji z innymi ludźmi, rozwijaj zdolności komunikacyjne.

3. Umiejętność uczenia się przez całe życie

Rynek pracy nigdy nie był tak dynamiczny jak teraz. Zmiany technologiczne i globalne wyzwania oznaczają, że zawodnicy na rynku pracy muszą być gotowi do ciągłego rozwoju i nauki nowych umiejętności. To, co dzisiaj jest ważne, może przestać być przydatne za kilka lat. Dlatego umiejętność uczenia się przez całe życie stanie się kluczową kompetencją.

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy
Ważne
Zalecane działania: 

Bądź elastyczny w podejściu do nauki i gotowy do zdobywania nowych umiejętności w miarę jak rynek się zmienia. Uczestnicz w kursach, konferencjach i szkoleniach.

4. Znajomość języków obcych

Globalizacja gospodarki sprawia, że umiejętność komunikowania się w różnych językach staje się coraz bardziej wartościowa. W międzynarodowym środowisku biznesowym, znajomość kilku języków może otworzyć drzwi do nowych możliwości zawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Zalecane działania: 

Nauka języków obcych, zarówno tych popularnych, jak i tych specjalistycznych związanych z twoją branżą.

5. Kreatywność i innowacyjność

W dobie automatyzacji, zdolność do myślenia kreatywnego i generowania innowacyjnych pomysłów stanie się atutem. Firmy docenią pracowników, którzy potrafią wychodzić poza schematy i proponować nowe rozwiązania.

Ważne
Zalecane działania: 

Rozwijaj swoją kreatywność poprzez eksperymentowanie, czytanie i zdobywanie różnorodnych doświadczeń.

6. Umiejętność pracy zdalnej i wirtualnej współpracy

Pandemia COVID-19 przyspieszyła trend pracy zdalnej i wirtualnej współpracy. Umiejętność efektywnego zarządzania czasem i pracą w środowisku online będzie coraz bardziej ceniona.

Autopromocja

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kup książkę:

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia
Ważne
Zalecane działania: 

Ucz się narzędzi do pracy zdalnej, rozwijaj umiejętność organizacji pracy wirtualnej i budowania relacji na odległość.

7. Etyka i świadomość cyfrowa

W miarę jak technologia staje się bardziej zaawansowana, pojawiają się nowe wyzwania związane z etyką i bezpieczeństwem online. Umiejętność rozpoznawania zagrożeń cybernetycznych i podejmowania etycznych decyzji będzie coraz bardziej kluczowa.

Ważne
Zalecane działania: 

Edukuj się na temat etyki online i zabezpieczeń cyfrowych, bądź odpowiedzialny online.

Rynek pracy ewoluuje wraz z rozwojem technologii i zmieniającymi się trendami społecznymi. Kluczowym elementem przygotowania się do przyszłości pracy jest inwestycja w różnorodne kompetencje. Umiejętności techniczne, miękkie, zdolność uczenia się przez całe życie oraz umiejętność pracy w dynamicznym środowisku cyfrowym będą kluczowe dla sukcesu zawodowego. Nawiasem mówiąc, przyszłość pracy jest fascynująca, pełna możliwości rozwoju, jeśli jesteśmy gotowi dostosować się do tych zmian i nieustannie się uczyć. Warto być elastycznym i gotowym do podjęcia wyzwań, które przyniesie przyszłość.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Gotowość do zmiany i rozwijania nowych umiejętności będzie kluczem do sukcesu na rynku pracy w najbliższych latach. Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz, stałe doskonalenie się i dostosowywanie do zmieniających się wymagań zawodowych pozwoli ci osiągnąć sukces i wykorzystać możliwości, jakie niesie przyszłość pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA