REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umiejętności miękkie

Umiejętności twarde vs umiejętności miękkie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umiejętności miękkie, znane również jako umiejętności interpersonalne, to cechy osobiste, kompetencje i umiejętności, które pozwalają skutecznie współdziałać z innymi ludźmi, zarządzać emocjami, rozwiązywać konflikty i osiągać sukces w relacjach społecznych oraz zawodowych. Są one niezwykle ważne nie tylko w pracy, ale także w codziennym życiu. 

Oto kilka przykładów umiejętności miękkich:

REKLAMA

Autopromocja
 1. Komunikacja: Umiejętność wyrażania się w sposób jasny i zrozumiały, słuchania uważnie oraz dostosowywania komunikacji do różnych odbiorców.
 2. Empatia: Zdolność do zrozumienia i identyfikowania się z emocjami innych ludzi oraz umiejętność okazywania zrozumienia i wsparcia.
 3. Praca zespołowa: Umiejętność efektywnego współpracowania z innymi osobami, dzielenia się odpowiedzialnością, pomagania w osiąganiu wspólnych celów i radzenia sobie z konfliktami.
 4. Rozwiązywanie problemów: Umiejętność identyfikowania problemów, analizowania sytuacji, generowania kreatywnych rozwiązań i podejmowania skutecznych decyzji.
 5. Przywództwo: Umiejętność motywowania innych, kierowania zespołem, podejmowania decyzji oraz inspirowania do osiągania celów.
 6. Zarządzanie emocjami: Zdolność do rozpoznawania i kontrolowania własnych emocji oraz rozumienie, jak wpływają one na zachowanie w różnych sytuacjach.
 7. Analityka interpersonalna: Umiejętność czytania emocji, nastrojów i intencji innych ludzi na podstawie ich mowy ciała, tonu głosu i innych sygnałów niewerbalnych.
 8. Negocjacje: Umiejętność osiągania porozumienia w sytuacjach konfliktowych, uwzględniając potrzeby i perspektywy obu stron.
 9. Radzenie sobie ze stresem: Umiejętność zachowania spokoju i skutecznego działania w sytuacjach trudnych i stresujących.
 10. Kreatywność: Umiejętność myślenia spoza utartych szablonów, generowania innowacyjnych pomysłów i podejścia do problemów.
 11. Motywacja: Umiejętność utrzymywania entuzjazmu i zaangażowania w działaniach, nawet w obliczu trudności.
 12. Komunikacja międzykulturowa: Zdolność do skutecznego porozumiewania się i współpracy z osobami o różnych kulturach, zwyczajach i wartościach.
 13. Zarządzanie czasem: Umiejętność efektywnego planowania, organizowania i wykorzystywania czasu w celu osiągania celów.
 14. Umiejętność adaptacji: Zdolność do przystosowywania się do zmieniających się warunków i szybkiego dostosowywania się do nowych sytuacji.
 15. Krytyczne myślenie: Umiejętność analizowania informacji, zadawania pytających pytań i wyciągania wniosków opartych na dowodach.

Umiejętności miękkie są nieodzowne dla budowania udanych relacji, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Często to właśnie te umiejętności wyróżniają osoby w pracy, pozwalając im skuteczniej współpracować, rozwiązywać problemy i osiągać sukcesy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA