Kategorie

Czy konferencje spejalistyczne spełniają oczekiwania uczestników?

Dorota Zinkiewicz

pełnomocnik ds. zarządzania zasobami ludzkimi Mercor SA

Tak zadane pytanie nakazuje zastosować generalizację i odpowiedzieć konkretnie, zero-jedynkowo: TAK lub NIE. Odpowiadam, że TAK. Bywają konferencje gorzej przygotowane, w mniej komfortowych warunkach, z przeciętnie smacznymi przekąskami i mniej znamienitymi prelegentami. Nie to jest jednak istotą konferencji specjalistycznych. Najczęściej wybieramy się na tego typu zdarzenia branżowe po to, by spotkać ludzi zajmujących się zawodowo podobną dziedziną życia jak my. Posłuchać o ich praktykach, rozwiązaniach, podzielić się własnymi doświadczeniami, przekonać się, że nasze rozwiązania są nie najgorsze, że dylematy, z którymi się mierzymy zawodowo, nie są unikalne, że nasi koledzy po fachu mają podobne. Nierzadko bywa, że mamy szczęście i stykamy się podczas konferencji z prawdziwymi ekspertami w dziedzinie, którzy służą doskonałymi, sprawdzonymi metodami. Te wystarczy zaaplikować w naszych organizacjach. Z mojego doświadczenia jednak wynika, że najczęściej konferencje specjalistyczne stanowią przede wszystkim inspirację zawodową, są okazją do poszerzenia sieci ciekawych kontaktów, znalezienia źródeł ciekawych informacji branżowych. W dobie, kiedy nasz dostęp do infosfery jest w zasadzie nieograniczony, moglibyśmy większość z tych informacji pozyskać w sieci, ale czy to nie wygodne i ludzkie móc spotkać konkretne osoby, które stoją za loginami na forach dyskusyjnych? Konferencja branżowa to pewnego rodzaju ustrukturyzowana, a żywa forma – kompendium wiedzy na temat danej branży z licznymi didaskaliami, przypisami, linkami, które mogą usprawnić realizowanie naszych codziennych obowiązków.

Michał Kolmasiak

wiceprezes zarządu Pragma Inkaso SA

Konferencje HRM to obok prasy specjalistycznej, szkoleń, literatury jedno ze źródeł pozyskiwania wiedzy i inspiracji w zakresie ZZL w organizacji. Biorąc pod uwagę fakt, że HRM jest zjawiskiem stosunkowo młodym w naszym środowisku, eksperci odpowiedzialni za ten obszar poszukują ciekawych i efektywnych rozwiązań we wszelkich dostępnych na rynku źródłach – jednym z nich są konferencje HRM. Próbując podsumować znaczenie takich konferencji, warto podkreślić fakt, że dają one możliwość poznania najlepszych praktyk stosowanych w innych organizacjach, jak również najnowszych, w tym międzynarodowych trendów w zakresie ZZL. Nieocenioną zaletą konferencji jest możliwość wymiany doświadczeń między samymi uczestnikami. Pojawienie się coraz to większej liczby konferencji HRM, coraz bardziej zróżnicowanych programowo, jest bardzo pozytywnym zjawiskiem na naszym rynku. Organizowane są konferencje zarówno bardzo bogate tematycznie, jak i skoncentrowane na konkretnym obszarze, np. systemach wynagrodzeń, systemach IT wykorzystywanych w obszarze ZZL. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie wystąpień ekspertów z praktycznymi warsztatami, dającymi możliwość rozwijania konkretnych umiejętności. Wszystkie te inicjatywy sprawiają, że konferencje są coraz lepiej dopasowane do potrzeb ekspertów ds. HR. Odpowiadając na postawione pytanie, konferencje HRM w coraz większym stopniu spełniają oczekiwania uczestników. Ważne tylko, aby pamiętać o tym, że nie poznamy na nich gotowych, łatwych rozwiązań: możemy czerpać inspirację, ale wdrażając konkretne rozwiązania, musimy adaptować je do indywidualnych potrzeb i uwarunkowań charakterystycznych dla każdej organizacji.


Artur Sokołowski

trener Business Studio

Z całą pewnością niektóre tak. Udana konferencja HRM zależy od poziomu przygotowania, zarówno pod względem merytorycznym, jak i logistycznym. Jeżeli prelegentami są doświadczeni menedżerowie HR, których pasją są sprawy pracownicze, bez wątpienia owo spotkanie może okazać się dla uczestników ciekawym doświadczeniem. Wszelkie nowe i ciekawe informacje związane z zasobami ludzkimi są powodem do szukania inspiracji, w jaki sposób można rozwiązywać nieznane dotąd problemy pracownicze. Uważam, że tego typu konferencje są niezwykle wartościowe, bo m.in. uzupełniają potrzebę wiedzy na temat HR, która z każdym dniem poszerza się o nowe, biznesowe, zagadnienia, a tym samym zaspokajają potrzebę samodoskonalenia się. Obszary tematyczne związane z rozwojem osobistym to źródło niezbędnej wiedzy, która w znaczący sposób wpływa na politykę i organizację firmy, ale przede wszystkim na poziom zysków biznesowych. Konferencje HRM to także znakomite forum integracyjne łączące ludzi mogących wymienić się zawodowym doświadczeniem. To możliwość poznania ciekawych osobistości uruchamiających w działach HR zmiany, których pozytywne efekty są znamiennym przykładem efektywnego funkcjonowania firmy. Diagnoza zasobów ludzkich to wiele rozwiązań przynoszących wymierne korzyści, dlatego konferencje HRM są przykładem troski o pracownicze cele. To także źródło wzorów i gotowych kanonów rozwiązywania w zarządzaniu nowoczesną wiedzą. Na konferencje są zapraszani zagraniczni prelegenci – konfrontacja z ich doświadczeniem może być inspiracją w budowaniu pozytywnych relacji międzyludzkich. Warto też pamiętać, że znajomość rynku to podstawa działania każdego przedsiębiorstwa, która zwiększa perspektywę dalszego rozwoju.

Andrzej Bagniuk

prezes zarządu Stowarzyszenia Branży Eventowej

Konferencje specjalistyczne są efektywną platformą wymiany wiedzy oraz promocji poprzez wiedzę, a adresaci konferencji chętnie biorą w nich udział. Poziom zainteresowania konkretną konferencją zależy od wielu czynników, m.in. od aktualności tematyki, prelegentów, kosztów uczestnictwa, lokalizacji, terminu itp. W przypadku konferencji specjalistycznych niezwykle ważne jest to, czy organizatorom uda się zachować równowagę pomiędzy wartością merytoryczną, która najbardziej interesuje odbiorców, a presją ze strony sponsorów na treści dotyczące ich produktów czy usług. Jeżeli tak, to mamy pierwszy duży plus. Kolejny to odpowiednie warunki do networkingu, w postaci przerw kawowych czy atrakcji specjalnych, stanowiących niewątpliwie istotną wartość dodaną spotkania. W związku z branżą, którą reprezentuję, nie mogę pominąć kwestii organizacyjnych istotnych dla powodzenia wydarzenia. Po pierwsze, termin konferencji musi być odpowiednio zlokalizowany w kalendarzu branżowym, tak by nie konkurował z podobnymi wydarzeniami oraz by przypadał na okres po sezonie, o ile to możliwe. Lokalizacja powinna być łatwo dostępna. Zdecydowanie polecam miejsca wyspecjalizowane, centra eventowe przystosowane do realizacji różnorodnych wydarzeń. Rejestracja gości musi odbyć się sprawnie z uwzględnieniem pakietu informacji, który każdy uczestnik w odpowiednim momencie powinien otrzymać. Nie można pominąć właściwego planowania posiłków oraz doboru menu. Na zakończenie goście powinni otrzymać materiały z konferencji, następnie podsumowanie, relację foto/wideo i informację o planowanych przedsięwzięciach.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?