Kategorie

Jak udostępnić szkolenia szerszemu gronu pracowników?

Sylwia Skrzypek
Co roku przeznaczamy sporo czasu i środków na szkolenie pracowników, jednak efekty są co najmniej niezadowalające. Po pierwsze, ze względu na koszty nie możemy skierować na nie wszystkich pracowników. Po drugie, nigdy nie wiadomo, czy szkolenie, które wybierzemy, będzie skuteczne. Zastanawiamy się nad tym, by rozwiązać problem przez wprowadzenie szkoleń wideo. Czy będzie to dla nas dobre rozwiązanie? Co warto wiedzieć o takich szkoleniach?

Pod względem efektywności szkolenia wideo e-learningowe nie różnią się praktycznie od szkoleń face-to-face. Są nawet efektywniejsze, bo do raz stworzonego szkolenia można zaglądać ponownie, kiedy tylko jest to potrzebne. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych, szkoleń, warto pamiętać, że najskuteczniejsze są te formy przekazywania informacji, które pozwalają na interakcje.

Transmisje ze szkoleń

Transmisja na żywo ze szkolenia sprawi, że będzie mógł z niej skorzystać każdy pracownik. Wymagania są niewielkie, wystarczą komputery i łącze internetowe. Z rozwiązania tego mogą korzystać firmy rozproszone terytorialnie, ale także te, które nie mają dostatecznie dużo miejsca, aby przeprowadzić szkolenie dla wszystkich pracowników równocześnie. Jest to również rozwiązanie ekonomiczne. Koszt sali szkoleniowej, a także dojazdu i poczęstunku, jest stosunkowo wysoki. Dzięki redukcji kosztów, z transmisji może skorzystać więcej osób niż ze szkoleń tradycyjnych.

W miejscu pracy

Osoby mające możliwość wejść w interakcję i porozmawiać z prowadzącym, zapamiętają aż 90 proc. treści szkolenia (zgodnie z piramidą zapamiętywania Edgara Dale’a). Warto zatem podczas transmisji wykorzystać funkcję czatu, co pozwoli pracownikom zadawać pytania prowadzącemu oraz wymieniać poglądy ze współpracownikami. Uczestnicy przyswajają umiejętności, siedząc na tych samych miejscach, przy których pracują, a to ułatwia przypominanie sobie potrzebnych elementów szkolenia, kiedy przychodzi moment na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.


Szkolenia wideo

Reklama

Większość szkoleń to miniszkolenia wewnętrzne. Najlepsze firmy dbają o to, żeby ich pracownicy dzielili się wiedzą. Jest to łatwy i efektywny sposób podnoszenia kwalifikacji pracowników. Najłatwiejsze jest stworzenie zapisu wideo na podstawie transmitowanego szkolenia. Transmitowane szkolenie należy nagrać i w tej formie można udostępniać je wszystkim zainteresowanym. Niemal równie proste jest samodzielne przygotowanie takiego szkolenia – wystarczą komputer i najprostsza kamera, np. wbudowana w laptop lub podpinana kablem USB. Tak stworzone szkolenie można odtwarzać wiele razy.

Zgodnie z krzywą zapominania (prawidłowość odkryta przez Hermanna Ebbinghausa) już po kilku dniach zapominamy większość z tego, czego się nauczyliśmy. Jednocześnie po każdej następnej powtórce w głowie zostaje coraz więcej informacji. Możliwość wielokrotnego odtwarzania szkolenia przekłada się w sposób bezpośredni na poziom wiedzy uczestników.

Reklama

Szkolenia wideo są dostępne w miejscu i czasie najbardziej odpowiadającym użytkownikowi. Rozwój rozwiązań mobilnych umożliwia korzystanie ze szkolenia za pomocą telefonu komórkowego czy netbooka, w ten sposób można dostosować szkolenia do potrzeb i możliwości pracownika.

Forma wideo oszczędza czas i środki potrzebne na przeprowadzanie szkoleń. Jest też bardziej efektywna i łatwiejsza w użytkowaniu niż tradycyjne szkolenia. Przykładem skutecznego jej wykorzystania jest uczenie pracowników wykonujących prace fizyczne. Aby przekazać im wiedzę, należy po prostu pokazać, jak się coś robi. Przy dużej rekrutacji może to nastręczać dodatkowych problemów i być bardzo czasochłonne dla przełożonych. Znacznym ułatwieniem będzie w takim przypadku wykorzystanie transmisji na żywo lub nagranego wcześniej szkolenia. Nowoczesne technologie pozwalają na bardzo precyzyjne zobrazowanie potrzebnych procesów, bez konieczności fizycznego przebywania przy ich realizacji. Ponownie możemy odwołać się do piramidy Dale’a, zgodnie z którą, najniższa jest jakość zapamiętania materiału czytanego – tylko 10 proc. – natomiast odsetek ten rośnie kilkukrotnie, kiedy do dyspozycji są treści wizualne.


UWAGA

Organizując szkolenia wideo, warto pamiętać, że:

● sprzyjają one zapamiętaniu informacji,

● należy pozwalać pracownikom w efektywny sposób dzielić się wiedzą,

● warto umożliwiać zatrudnionym interakcję i wspólne zdobywanie nowych umiejętności.

Zalety korzystania ze szkoleń w formie wideo

● Oszczędność czasu. Prowadzący wystarczy, że raz przeprowadzi szkolenie i je nagra (dodatkowo może je wzbogacić transmisją na żywo w celu zwiększenia audytorium); odbiorcy nie muszą dostosowywać swojego dnia do wybranego szkolenia (mogą się z nim zapoznać w dowolnym momencie) oraz nie tracą czasu na dotarcie na miejsce szkolenia.

● Oszczędność pieniędzy. Prowadzący i uczestnicy szkoleń poświęcają na nie mniej czasu niż w przypadku tradycyjnych szkoleń, dzięki czemu mają go więcej na wykonywanie pracy związanej z ich stanowiskiem.

● Powtarzalność. Często trudne zagadnienia lub te dotyczące rzadko wykonywanych czynności wymagają odświeżenia co jakiś czas. Dzięki materiałom wideo ze szkolenia zainteresowani pracownicy mogą do nich powrócić w dowolnym czasie.

● Dostępność. Zdarza się, że wiedza dotycząca danego zagadnienia potrzebna jest natychmiast, a osoba, która może ją przekazać, jest niedostępna. Szkolenia wideo rozwiązują ten problem, gdyż można z nich skorzystać w dowolnym momencie.

● Brak uzależnienia od konkretnego miejsca. Prowadzący i osoby szkolone mogą być w dwóch zupełnie odległych od siebie miejscach. Jest to niezwykle ważne w przypadku dużych firm z wieloma placówkami. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest zachowanie najwyższego poziomu szkoleń oraz ich ustandaryzowanie.

● Wiedza pozostaje w firmie, a nie tylko u osób biorących udział w szkoleniu. Dzięki temu w sytuacji, gdy dany pracownik odchodzi z firmy i na jego miejsce trzeba przyjąć i przeszkolić nową osobę, koszty przygotowania takiego szkolenia nie wzrastają (co jest szczególnie ważne, gdy korzystamy z zewnętrznych szkoleniowców).


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.