reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Wyzwania dla partnerstwa

Wyzwania dla partnerstwa

Model partnerstwa biznesowego HR Dave’a Ulricha liczy już ponad 10 lat, a jednak tylko nieliczne firmy w Polsce wdrożyły go do tej pory. Firma doradcza HRM Partners oraz redakcja „Personelu i Zarządzania” zaprosiły przedstawicieli siedmiu z nich, aby podzieli się swoimi doświadczeniami.

W debacie udział wzięli:

Artur Miernik – dyrektor Departamentu PKO Bank Polski, Departament Rozwoju i Rekrutacji, Magdalena Molenda – dyrektor HR Development, Real Sp. z o.o. i Sp. Spółka Komandytowa, METRO Group, Dariusz Rycia – HR Business Partner, Część Komercyjna Grupa Żywiec, Maja Stankowska – dyrektor banku, dyrektor Departamentu Zarządzania Kapitałem Ludzkim, Raiffeisen Bank Polska SA, Emilia Strzelecka – kierownik HR, Łańcuch Dostaw, E. Wedel Sp. z o.o., Joanna Szybisz – dyrektor ds. personalnych Saint-Gobain Dystrybucja Budowlana Sp. z o.o., Marek Wrzosek, menedżer ds. rozwoju kadr Kredyt Bank SA, Departament Zarządzania Kadrami

Piotr Sierociński: Jak państwo rozumieją model partnerstwa biznesowego haeru? Co Państwa skłoniło, żeby się nim zainteresować?

Emilia Strzelecka: W Wedlu wprowadzenie funkcji partnerów biznesowych HR (HRBP) zbiegło się w czasie z wdrażaniem Lean Manufacturingu. Na nowo zdefiniowaliśmy sposób działania, co wymagało nowego kształtowania komunikacji i współpracy między różnymi funkcjami. W przeciwieństwie do wcześniejszego sposobu pracy teraz dominuje podejście procesowe. Zmiany potrzebowały wsparcia ze strony działu HR i zapewnili je HRBP. Menedżerowie docenili korzyści z synergii działań i dział HR stał się partnerem.

Joanna Szybisz: Miałam to szczęście, że dwukrotnie budowałam dział HR od podstaw wraz z tworzącą się firmą, a trzeci raz w firmie, w której funkcjonowała wcześniej tylko administracja kadrowa. W tym ostatnim przypadku firmy łączyły się za miesiąc i zarząd stwierdził, że bez działu HR to się nie uda. Obszary, w których najbardziej uwidoczniła się potrzeba biznesu, żeby mieć w dziale HR partnera, to zarządzanie zmianą i komunikacją. Gdy budowałam firmy od podstaw, pion HR był niezbędny, by zrekrutować i wyszkolić ludzi. W Polkomtelu (Plus GSM) w ciągu sześciu miesięcy zbudowaliśmy organizację zatrudniającą ponad 700 osób. Wtedy nie było wątpliwości, że dyrektor ds. HR ma być w zarządzie. Nawet nazwa PLUS GSM narodziła się przy udziale pionu personalnego, bo została wybrana przez pracowników, a cały konkurs był koordynowany przez nasz dział. Po prostu byliśmy pierwsi, najlepiej zorganizowani. Komórka HR była organizacją zanim narodziła się firma i nasza rola od początku była strategiczna.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy48.95 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama