Kategorie

Przywództwo z gracją

Bożena Wujec
Z badań Banku Światowego wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat kobiety przejmą przywództwo we wszystkich ważniejszych sferach życia. Jaki ma być ich styl zarządzania, rozwiązywania konfliktów, komunikacji? Na tego typu pytania poszukiwano odpowiedzi podczas Międzynarodowej Konferencji Kobiet w Bangalore w Indiach.
Reklama

W lutym tego roku w Bangalore w Indiach odbyła się Międzynarodowa Konferencja Kobiet Światło Przywództwa - Integrowanie Światowych Perspektyw (The Light of Leadership - Integrating Global Perspectives) poświęcona wymianie myśli na temat przywództwa kobiet. W konferencji wzięło udział ponad 700 kobiet z 60 krajów, reprezentujących różne sektory życia społecznego: sfery rządowe, biznes, media i sztukę.

Organizatorami konferencji były International Association for Human Values1 oraz Ved Vignan Maha Vidya Peeth (VVMVP)2. Udział w konferencji wzięli przedstawiciele wielu międzynarodowych organizacji i instytucji, m.in.: Erica Mann, członek Parlamentu Europejskiego z Niemiec; Ana Teresa Dengo z Kostaryki, przedstawicielka Narodów Zjednoczonych i ambasadorka w Austrii; Amanda Ellis, dyrektor ds. rozwoju Banku Światowego; dr Nafis Sadik, dyrektor Sekretariatu Narodów Zjednoczonych z Pakistanu; oraz dr Karen Beeckman, dyrektor Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca z Genewy. Gościem honorowym był Sri Sri Ravi Shankar, założyciel Art of Living i International Association for Human Values, filantrop nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Celebrowanie kobiecości

Reklama

Ideą odbywających się cyklicznie, co dwa lata, konferencji jest stworzenie platformy spotkań i wymiana poglądów kobiet liderów, które poprzez wzajemne kontakty mogą się nawzajem inspirować i wspierać. Konferencja została przygotowana na wysokim poziomie merytorycznym: aktualna tematyka, wybitni goście oraz niezwykle ciekawa organizacja. Prowokujące myślenie sesje miały charakter indywidualnych wystąpień, paneli, inter-aktywnego dialogu z publicznością, grano filmy i koncerty.

To, że konferencja odbywała się w Indiach, gdzie etykieta nie jest zbyt sztywna, miało swoje przyjemne konsekwencje. Salę obrad zdominowały barwne azjatyckie stroje kobiece - sari, a w przerwach zamiast kawy proponowano tańce. W ramach wydarzenia, w godzinach porannych, odbywały się sesje warsztatowe tańca hinduskiego, hatha jogi i oddechowych technik antystresowych. Każdego wieczoru konferencji towarzyszył bogaty program artystyczny w wykonaniu znanych artystów.

Taka dość niespotykana w Europie formuła konferencji spowodowała, że punkt ciężkości z trudności i kryzysów kobiecych został przeniesiony na celebrowanie kobie- cości.


Różne role kobiet

W ramach konferencji odbyło się sześć sesji tematycznych. Pierwszą, zatytułowaną „Rozwiązywanie konfliktów i przeciwdziałanie terroryzmowi”, zdominowały echa ostatnich wydarzeń - ataku terrorystycznego w Bombaju. Głos, oprócz kobiet dyplomacji, zabrały dwie uczestniczki zamachu.

Kobieta posiada naturalną zdolność rozumienia i godzenia różnic. Jako matka jest ekspertem w negocjacjach win-win pomiędzy dziećmi, wie, jak radzić sobie z każdym z członków rodziny. Gdy te umiejętności zostaną mądrze wykorzystane do celów społecznych, narodowych i międzynarodowych, rozwiązania pokojowe będą osiągane szybciej.

Druga sesja „Rola kobiet w przełamywaniu światowego kryzysu finansowego” przyniosła refleksje na temat pozycji ekonomicznej kobiety we współczesnym świecie. Większość bowiem problemów kobiet wynika z braku wystarczającej ilości dóbr i władzy w ich rękach. Kobiety, które stanowią połowę populacji i 2/3 siły roboczej świata otrzymują 1/10 zysków. Należy do nich tylko 1 proc. nieruchomości.

To właśnie teraz, w obliczu kryzysu, kobiety polityki i biznesu, wizjonerki, odważne etycznie, mogą dopomóc w zmniejszeniu zachłanności na zysk, która zdominowała ekonomię, niszczy planetę i korumpuje ludzkie wartości.

Ważne wybory

Podczas III interaktywnej sesji panelowej „Siła kobiecości - Obraz kobiety w mediach” omawiano wyzwania stojące przed kobietami mającymi wpływ na media. Media odgrywają ważną rolę w kształtowaniu umysłów i interpretowaniu prawdy. Mogą zostać mądrze wykorzystane w kreowaniu wizerunku kobiety, która przewodzi z wizją i wdziękiem.

Życiu kobiety kierunek nadają wybory, których dokonuje. Te wybory mogą wspierać życie zawodowe, życie osobiste, a czasami oba naraz. Podczas sesji IV „Harmonijne życie - Równowaga pomiędzy życiem zawodowym i osobistym” rozważano wpływ harmonijnego rozwoju wszystkich sfer życia: materialnej, emocjonalnej i duchowej na bycie szczęśliwą i spełnioną.

Moc jest kobietą

Przywódczynie na całym świecie, aby zdobyć swoją pozycję, muszą pokonać wiele wyzwań. Niektóre z nich są związane z różnicami kulturowymi, tradycją, a niektóre tylko z tym, że jest się kobietą. W czasie sesji V „Wyzwania przywództwa - Rozważania geopolityczne” mówcy dzielili się swoimi doświadczeniami w pokonywaniu trudności.

Aby bowiem rozwiązać problem lub podjąć właściwą decyzję, należy uspokoić umysł i zrelaksować ciało. Nie jest to jednak proste w obliczu trudnych wyzwań. To umiejętność najwybitniejszych przywódców, nazywamy ją duchową, wewnętrzną siłą. Kobiety mają taką wewnętrzną ukrytą moc. W tradycji hinduskiej kobieta oznacza moc, władzę. Nie musi o nią walczyć, jest nią. Jeśli jakiś projekt nie kończy się sukcesem, prawdopodobnie zabrakło w nim kobiet, ich motywacji i kreatywności. To dlatego, gdy kobiety działają razem, poprzez synergię osiągają bardzo wiele.


Etyczny lider

Etyka jest kamieniem węgielnym dobrego przywództwa. Każdy system prawny, nawet najsilniejszy, ma luki. Stres powoduje, że łatwej ulega się pokusom, idąc na kompromis ze swoimi wartościami i etyką. Sesja VI „Etyczny lider” była poświęcona temu, jak duchowa, wewnętrzna siła pomaga uporać się z niepewnością, uspokoić umysł. Lider z umysłem wolnym od stresu odznacza się silniejszym zaangażowaniem, podejmuje decyzje na podstawie szerszych perspektyw, bez dyskryminacji. Rozumie i współodczuwa oraz buduje tę zdolność rozumienia w swoim zespole.

Międzynarodowe inicjatywy

Międzynarodowe konferencje kobiet od początku ich istnienia mają podwójny wymiar - nie tylko wystąpień i wymiany doświadczeń, lecz także inicjatyw pokojowych, społecznych i medialnych.

Jedną z nich jest zamierzenie kobiet z Palestyny i Izraela, które, pragnąc zakończyć konflikt obu krajów, promują na Eurowizję 2009 piosenkę „Musi być inny sposób” (There must be another way) śpiewaną w dwóch językach - arabskim i jidysz.

Badania Banku Światowego wykazują, że kobiety rzetelniej spłacają kredyty, rzadziej ulegają korupcji. Firmy i działy prowadzone przez kobiety są zazwyczaj nowocześniej zarządzane3. Wyniki tych badań oraz poprzednia konferencja zainspirowały powstanie nowych projektów finansowanych przez Bank Światowy wspierających przedsiębiorczość kobiet w Europie, Indiach i Afryce.

Złote myśli z konferencji

● Nie bądź ani kobieca, ani męska, w polityce, w biznesie. Po prostu bądź sobą, miej swój styl, wtedy będziesz wiarygodna. (Erica Mann)

● Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie. (dr Karen Beeckman)

● Kobiety to teraz dobra alternatywa dla świata. (Amanda Ellis)

● Kreuj liderów, nie naśladowców. (Sri Sri Ravi Shankar)

● Przywództwo - to długoterminowa wizja i krótkoterminowe cele. (Bhanumathi Narasimhan)

● Pierwszy szereg jest bardzo trudny. Jednak drugi, pracujący dla pierwszego - jeszcze trudniejszy. (Erica Mann)

● Jako kobieta - wspieraj kobiety, wybacz im swoje błędy. (dr Nafis Sadik)

● Małe zmiany powodują wielkie zmiany. (Elizabeth Shongwe)

● Konferencje powinny kończyć się inspiracją, inicjatywami i wspólnym działaniem. Jeśli nie - cały wysiłek jest daremny. (Sri Sri Ravi Shankar).

Przypisy

1 International Association for Human Values (IAHV) jest międzynarodową organizacją pozarządową promującą rozwój ludzkich wartości we wszelkich aspektach życia. IAHV została założona w Genewie w 1997 r. i ma status specjalnego doradcy przy Ekonomiczno-Społecznej Radzie Narodów Zjednoczonych (ECOSOC). IAHV współpracuje z rządami wielu krajów, instytucjami edukacyjnymi, organizacjami pozarządowymi, firmami i osobami w celu promowania programów dotyczących etyki i rozwoju osobistego. IAHV ma jedną z największych na świecie liczbę woluntariuszy. W jej projektach uczestniczyło ponad 20 milionów ludzi w 140 krajach świata.www.iahv.org

2 Ved Vignan Maha Vidya Peeth (VVMVP) jest organizacją-parasolem koordynującą projekty charytatywne realizowane w Indiach, takie jak: programy rozwoju wsi, wspieranie przedsiębiorczości kobiet, inicjatywy dotyczące edukacji społecznej. VVMVP jest także zaangażowana w projekty z zakresu Traditional Knowledge dotyczące wiedzy wedyjskiej, badań medycznych i rozwoju społecznego.

3 Badania cytowane na konferencji przez Amandę Ellis, dyrektorkę ds. rozwoju Banku Światowego z USA.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.