Kategorie

W jakich branżach pracownicy najlepiej zarabiają? W jakie kwalifikacje warto inwestować?

Artur Skiba
Trend wskazujący na stabilizację rynku pracy związany ze stałym zapotrzebowaniem na specjalistów i menedżerów utrzymuje się już od półtora roku. Okazuje się, że dobrym kandydatom coraz łatwiej jest znaleźć ciekawą pracę. Zwłaszcza specjaliści o niszowych kompetencjach i kwalifikacjach mogą przebierać w ofertach. Pociąga to za sobą wyraźny wzrost wysokości wynagrodzeń.

Wyniki dziewiątej edycji kwartalnego badania Antal Global Snapshot, dotyczącego dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów w Polsce i na świecie, są optymistyczne – 47 proc. pracodawców w Polsce planowało zatrudnianie tej grupy zawodowej pod koniec II i na początku III kwartału 2011 r. Badanie to oraz liczba procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez wszystkie zespoły Antal International pozwala uważać, że pracodawcy większości sektorów aktywnie poszukują nowych pracowników. Wzmożone zapotrzebowanie na specjalistów dostrzegane jest przede wszystkim w kancelariach prawnych, a także branżach: finansowej, IT i telekomunikacji, transporcie i spedycji oraz motoryzacji.

Bez zmartwień o pracę

Wynagrodzenia w kancelariach prawnych, w których według badania Antal Global Snapshot plany rekrutacyjne deklarowało pod koniec II i na początku III kwartału 2011 r. 70 proc. pracodawców, są najbardziej wyrównane i wynoszą nieco ponad 7,5 tys. zł brutto miesięcznie. Jednak zgodnie z wynikami badania wynagrodzeń Antal International, prowadzonego w pierwszej połowie tego roku na podstawie ponad 200 projektów rekrutacyjnych prowadzonych przez firmę, najwyższe zarobki osiągają pracownicy w sektorze IT i telekomunikacji, zarówno na stanowiskach technicznych, jak i sprzedażowych. Można również zauważyć wzmożone poszukiwania pracowników w tej branży, co potwierdzają wyniki badania Antal Global Snapshot – 67 proc. pracodawców deklarowało plany zatrudniania specjalistów i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału 2011 r. Stawki wynoszą średnio około 12 tys. zł brutto miesięcznie. Do najbardziej poszukiwanych pracowników na polskim rynku należą również inżynierowie. W branży transportowej i spedycji 51 proc. pracodawców deklarowało zatrudnienie pod koniec II i na początku III kwartału 2011 proc. Średnia pensja miesięczna brutto inżyniera wynosi 7–8 tys. zł. W mniejszych miejscowościach można nawet zarobić więcej – często wyższą stawką pracodawca rekompensuje specjalistom przeprowadzkę i podjęcie zatrudnienia w niewielkim mieście. Zdarza się tak najczęściej w przypadku firm produkcyjnych, które często ulokowane są z dala od największych aglomeracji.

Na brak pracy i wysokość zarobków nie mogą także narzekać specjaliści i menedżerowie zajmujący się sprzedażą i marketingiem – są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce. Według badania Antal Global Snapshot, plany zatrudniania specjalistów w branży handlu detalicznego pod koniec II i na początku III kwartału 2011 r. deklarowało 47 proc. przedsiębiorstw. Badanie wynagrodzeń pozwala na ustalenie wysokości średnich wynagrodzeń na poziomie od 5 tys. zł brutto na stanowisku regionalnego menedżera sprzedaży, do 17 tys. zł na stanowisku kierownika produktu w branży farmaceutycznej. Tak znaczące różnice wynikają m.in. z różnego zakresu obowiązków na stanowiskach menedżerskich oraz wielkości i zasięgu działania samej firmy.

Finansista z językami poszukiwany

Aktywnie rekrutują również pracodawcy w branży finansowej – badanie Antal Global Snapshot wskazuje, że 59 proc. pracodawców deklarowało plany zatrudniania specjalistów i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału 2011 r. Branżę finansową cechuje duża rozpiętość wynagrodzeń. Pracownik na stanowisku księgowego zarobi średnio 4 tys. zł brutto miesięcznie, samodzielna księgowa w granicach 5–8 tys. zł, a kontroler finansowy otrzyma wynagrodzenie w wysokości 8–10 tys. zł. Najwięcej w finansach zarabiają główni księgowi (około 12 tys. zł brutto miesięcznie) i dyrektorzy finansowi (nawet 20 tys. zł). Najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie otrzymuje się w dużych ośrodkach przemysłowych, w takich obszarach jak FMCG, nieruchomości, przemysł motoryzacyjny czy farmaceutyczny.

Według badania wynagrodzeń Antal International, specjaliści z zakresu Human Resources zarabiają średnio 6,5 tys. zł brutto miesięcznie. Bardzo duże różnice widać pomiędzy wynagrodzeniami menedżerów i specjalistów z tego obszaru. Przykładowo stawka menedżera HR wynosi 14 tys. zł, a specjalisty ds. personalnych – 5 tys. zł. Niskie zarobki specjalistów w branży HR wynikają z tego, że bariera wejścia do zawodu w tej branży jest dosyć niska. Wiele kierunków studiów pozwala na rozwój w tej dziedzinie. Jest to pierwszy etap ścieżki zawodowej i płace znacząco rosną w przypadku najlepszych, którzy awansują do stopnia menedżera.


Cenne kwalifikacje

Na łatwość znalezienia idealnej pracy oraz wysokość wynagrodzenia mają silny wpływ kwalifikacje pracownika. Pracodawca obecnie musi się liczyć z tym, że osobie o rzadkich umiejętnościach musi zaoferować konkurencyjne wynagrodzenie.

Atutem zwiększającym zarobki na stanowiskach technicznych w branży IT i telekomunikacyjnej jest posiadanie specjalistycznych certyfikatów, na przykład związanych z zarządzaniem projektami (PMI, PRINCE2) czy produktowych IBM-u, Microsoftu i Cisco/Juniper. Na wysokość wynagrodzenia w branży finansowej wpływa zaś posiadanie certyfikatów, takich jak: ACCA, CIMA, CIA, CFA, PRM.

Obecnie wszędzie ważna jest znajomość języków obcych. Widać to nawet w branżach takich jak finanse, gdzie kilka lat temu znajomość języków obcych nie była aż tak istotna. Dziś, przy dynamicznym rozwoju centrów finansowo-księgowych, umiejętność władania językami stanowi istotną przewagę konkurencyjną. Niejednokrotnie zdarza się, że pracodawca woli zatrudnić osobę ze znacznie mniejszym doświadczeniem, lecz znającą dobrze inne języki. Księgowy potrafiący komunikować się w języku angielskim i na przykład hiszpańskim ma pensję w granicach 4–7 tys. zł brutto miesięcznie, lider zespołu już zarabia 7–10 tys. zł, a menedżer osiąga wynagrodzenie w wysokości 10–16 tys. zł. Stawki te są uzależnione od lokalizacji danego centrum oraz działu – w działach raportowania i księgi głównej wynagrodzenia są najwyższe.

W działach sprzedaży i marketingu natomiast coraz częściej poszukiwani są specjaliści w obszarze internetu. Firmy prowadzą wiele projektów rekrutacyjnych na stanowiska, takie jak: webdesigner, e-marketingowiec, SEO-copywriter, specjalista od social media i SEO czy programista webowy. Specjaliści w tym obszarze, w zależności od kwalifikacji i zakresu obowiązków, mogą zarobić od 3 tys. zł brutto miesięcznie, do nawet 20 tys. zł w przypadku kadry menedżerskiej. Na taką sytuację rynkową wpływa dynamiczny wzrost branży internetowej, o której już zaczyna się mówić, że staje się siłą napędową polskiej gospodarki.

Czego pragną kandydaci?

W związku z coraz bardziej odczuwalnym rynkiem kandydata w niektórych branżach pracodawca musi coraz bardziej brać pod uwagę preferencje pracowników dotyczące komfortu pracy i perspektyw rozwoju. Oferowana płaca jest bardzo ważnym, ale jednym z wielu czynników skłaniających kandydata do podjęcia zatrudnienia u danego pracodawcy. Istotne są również pozapłacowe korzyści oferowane pracownikowi. Telefon komórkowy, laptop czy samochód z możliwością wykorzystywania ich do celów prywatnych, to już podstawowy wymóg wielu osób. Dla kandydatów ważne jest też zapewnienie systemu opieki zdrowotnej pracownikowi i jego rodzinie oraz ubezpieczenia na życie. Niejednokrotnie specjaliści i menedżerowie oczekują również sfinansowania przez pracodawcę studiów MBA, członkostwa w prestiżowych organizacjach, a także możliwości uczestnictwa w dodatkowych szkoleniach specjalistycznych i językowych czy indywidualnych treningach doskonalenia umiejętności. Niektóre firmy oferują też pakiety opieki prawnej. Najlepszym kandydatom o unikatowych kwalifikacjach warto zaproponować też pakiet akcji firmy czy możliwość nabycia ich po z góry ustalonej, obniżonej cenie, tzw. opcje na akcje.

Ważna jest także oferta pracodawcy, która zapewnia potencjalnemu pracownikowi dodatkowe benefity pozwalające mu zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym oraz będące dofinansowaniem do różnych aktywności, na przykład: karnet na siłownię czy basen, dodatkowe dni urlopowe, obiady firmowe, prenumerata czasopism czy bony świąteczne. Kandydaci sprawdzają też opinię o pracodawcy, jaka panuje na rynku, dlatego warto wcześniej o nią zadbać. Należy mieć na uwadze, że informacje o braku odpowiedniego stosunku do podwładnych czy dużej fluktuacji w firmie z pewnością dotrą do potencjalnego kandydata i mogą wpłynąć na jego decyzję o podjęciu pracy.

Warto pamiętać, że osoba, którą zatrudnimy, stanie się ambasadorem firmy. Istotne jest, aby przemyśleć kształt systemów motywacyjnych i formułę ścieżek rozwoju zawodowego. Takie działania zaowocują w przyszłości dobrą marką pracodawcy, co ułatwi znalezienie najlepszych pracowników na coraz trudniejszym rynku pracy.

Dziewiąta edycja badania Antal Global Snapshot została przygotowana na podstawie danych pozyskanych w rozmowach z 12 875 przedsiębiorstw w 47 krajach w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 2099 pracodawców i przeprowadzone było w terminie od 6 maja do 6 czerwca 2011 r.


Badanie Wynagrodzeń Antal International 2011

Badanie Antal International opisuje wynagrodzenia specjalistów i menedżerów. Badanie zostało przygotowane na podstawie ponad 200 procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez firmę w okresie grudzień 2010 – maj 2011 r.

Przykładowe wynagrodzenia miesięczne brutto specjalistów i menedżerów

Finanse

Księgowy – 3500 zł

Kontroler finansowy – 9000 zł

Dyrektor finansowy – 20 000 zł

IT i telekomunikacja (sprzedaż)

Menedżer ds. sprzedaży w zakresie outsourcingu rozwiązań IT – 10 000 zł

Menedżer ds. zarządzania kanałem dystrybucji – 28 000 zł

Menedżer ds. rozwoju biznesu – 39 000 zł

IT i telekomunikacja (techniczne)

Starszy analityk CRM – 8000 zł

Administrator infrastruktury IT – 10 000 zł

Programista JAVA – 11 000 zł

Inżynieria

Menedżer ds. jakości – 10 000 zł

Menedżer ds. zapewnienia jakości – 18 000 zł

Kierownik zakładu – 20 000 zł

Sprzedaż i marketing

Regionalny menedżer sprzedaży – 5500 zł

Starszy menedżer sprzedaży – 12 000 zł

Dyrektor zarządzający działem sprzedaży – 33 000 zł

HR

Asystentka w dziale personalnym – 3500 zł

Specjalista ds. personalnych – 5000 zł

Kierownik ds. personalnych – 14 000 zł

Prawo

Prawnik – 7500 zł

 

Źródło: Badanie Wynagrodzeń, Antal International 2011.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?