REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich branżach pracownicy najlepiej zarabiają? W jakie kwalifikacje warto inwestować?

Artur Skiba

REKLAMA

Trend wskazujący na stabilizację rynku pracy związany ze stałym zapotrzebowaniem na specjalistów i menedżerów utrzymuje się już od półtora roku. Okazuje się, że dobrym kandydatom coraz łatwiej jest znaleźć ciekawą pracę. Zwłaszcza specjaliści o niszowych kompetencjach i kwalifikacjach mogą przebierać w ofertach. Pociąga to za sobą wyraźny wzrost wysokości wynagrodzeń.

Wyniki dziewiątej edycji kwartalnego badania Antal Global Snapshot, dotyczącego dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów w Polsce i na świecie, są optymistyczne – 47 proc. pracodawców w Polsce planowało zatrudnianie tej grupy zawodowej pod koniec II i na początku III kwartału 2011 r. Badanie to oraz liczba procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez wszystkie zespoły Antal International pozwala uważać, że pracodawcy większości sektorów aktywnie poszukują nowych pracowników. Wzmożone zapotrzebowanie na specjalistów dostrzegane jest przede wszystkim w kancelariach prawnych, a także branżach: finansowej, IT i telekomunikacji, transporcie i spedycji oraz motoryzacji.

Bez zmartwień o pracę

Wynagrodzenia w kancelariach prawnych, w których według badania Antal Global Snapshot plany rekrutacyjne deklarowało pod koniec II i na początku III kwartału 2011 r. 70 proc. pracodawców, są najbardziej wyrównane i wynoszą nieco ponad 7,5 tys. zł brutto miesięcznie. Jednak zgodnie z wynikami badania wynagrodzeń Antal International, prowadzonego w pierwszej połowie tego roku na podstawie ponad 200 projektów rekrutacyjnych prowadzonych przez firmę, najwyższe zarobki osiągają pracownicy w sektorze IT i telekomunikacji, zarówno na stanowiskach technicznych, jak i sprzedażowych. Można również zauważyć wzmożone poszukiwania pracowników w tej branży, co potwierdzają wyniki badania Antal Global Snapshot – 67 proc. pracodawców deklarowało plany zatrudniania specjalistów i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału 2011 r. Stawki wynoszą średnio około 12 tys. zł brutto miesięcznie. Do najbardziej poszukiwanych pracowników na polskim rynku należą również inżynierowie. W branży transportowej i spedycji 51 proc. pracodawców deklarowało zatrudnienie pod koniec II i na początku III kwartału 2011 proc. Średnia pensja miesięczna brutto inżyniera wynosi 7–8 tys. zł. W mniejszych miejscowościach można nawet zarobić więcej – często wyższą stawką pracodawca rekompensuje specjalistom przeprowadzkę i podjęcie zatrudnienia w niewielkim mieście. Zdarza się tak najczęściej w przypadku firm produkcyjnych, które często ulokowane są z dala od największych aglomeracji.

Na brak pracy i wysokość zarobków nie mogą także narzekać specjaliści i menedżerowie zajmujący się sprzedażą i marketingiem – są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce. Według badania Antal Global Snapshot, plany zatrudniania specjalistów w branży handlu detalicznego pod koniec II i na początku III kwartału 2011 r. deklarowało 47 proc. przedsiębiorstw. Badanie wynagrodzeń pozwala na ustalenie wysokości średnich wynagrodzeń na poziomie od 5 tys. zł brutto na stanowisku regionalnego menedżera sprzedaży, do 17 tys. zł na stanowisku kierownika produktu w branży farmaceutycznej. Tak znaczące różnice wynikają m.in. z różnego zakresu obowiązków na stanowiskach menedżerskich oraz wielkości i zasięgu działania samej firmy.

Finansista z językami poszukiwany

Aktywnie rekrutują również pracodawcy w branży finansowej – badanie Antal Global Snapshot wskazuje, że 59 proc. pracodawców deklarowało plany zatrudniania specjalistów i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału 2011 r. Branżę finansową cechuje duża rozpiętość wynagrodzeń. Pracownik na stanowisku księgowego zarobi średnio 4 tys. zł brutto miesięcznie, samodzielna księgowa w granicach 5–8 tys. zł, a kontroler finansowy otrzyma wynagrodzenie w wysokości 8–10 tys. zł. Najwięcej w finansach zarabiają główni księgowi (około 12 tys. zł brutto miesięcznie) i dyrektorzy finansowi (nawet 20 tys. zł). Najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie otrzymuje się w dużych ośrodkach przemysłowych, w takich obszarach jak FMCG, nieruchomości, przemysł motoryzacyjny czy farmaceutyczny.

Według badania wynagrodzeń Antal International, specjaliści z zakresu Human Resources zarabiają średnio 6,5 tys. zł brutto miesięcznie. Bardzo duże różnice widać pomiędzy wynagrodzeniami menedżerów i specjalistów z tego obszaru. Przykładowo stawka menedżera HR wynosi 14 tys. zł, a specjalisty ds. personalnych – 5 tys. zł. Niskie zarobki specjalistów w branży HR wynikają z tego, że bariera wejścia do zawodu w tej branży jest dosyć niska. Wiele kierunków studiów pozwala na rozwój w tej dziedzinie. Jest to pierwszy etap ścieżki zawodowej i płace znacząco rosną w przypadku najlepszych, którzy awansują do stopnia menedżera.


Cenne kwalifikacje

Na łatwość znalezienia idealnej pracy oraz wysokość wynagrodzenia mają silny wpływ kwalifikacje pracownika. Pracodawca obecnie musi się liczyć z tym, że osobie o rzadkich umiejętnościach musi zaoferować konkurencyjne wynagrodzenie.

Atutem zwiększającym zarobki na stanowiskach technicznych w branży IT i telekomunikacyjnej jest posiadanie specjalistycznych certyfikatów, na przykład związanych z zarządzaniem projektami (PMI, PRINCE2) czy produktowych IBM-u, Microsoftu i Cisco/Juniper. Na wysokość wynagrodzenia w branży finansowej wpływa zaś posiadanie certyfikatów, takich jak: ACCA, CIMA, CIA, CFA, PRM.

Obecnie wszędzie ważna jest znajomość języków obcych. Widać to nawet w branżach takich jak finanse, gdzie kilka lat temu znajomość języków obcych nie była aż tak istotna. Dziś, przy dynamicznym rozwoju centrów finansowo-księgowych, umiejętność władania językami stanowi istotną przewagę konkurencyjną. Niejednokrotnie zdarza się, że pracodawca woli zatrudnić osobę ze znacznie mniejszym doświadczeniem, lecz znającą dobrze inne języki. Księgowy potrafiący komunikować się w języku angielskim i na przykład hiszpańskim ma pensję w granicach 4–7 tys. zł brutto miesięcznie, lider zespołu już zarabia 7–10 tys. zł, a menedżer osiąga wynagrodzenie w wysokości 10–16 tys. zł. Stawki te są uzależnione od lokalizacji danego centrum oraz działu – w działach raportowania i księgi głównej wynagrodzenia są najwyższe.

W działach sprzedaży i marketingu natomiast coraz częściej poszukiwani są specjaliści w obszarze internetu. Firmy prowadzą wiele projektów rekrutacyjnych na stanowiska, takie jak: webdesigner, e-marketingowiec, SEO-copywriter, specjalista od social media i SEO czy programista webowy. Specjaliści w tym obszarze, w zależności od kwalifikacji i zakresu obowiązków, mogą zarobić od 3 tys. zł brutto miesięcznie, do nawet 20 tys. zł w przypadku kadry menedżerskiej. Na taką sytuację rynkową wpływa dynamiczny wzrost branży internetowej, o której już zaczyna się mówić, że staje się siłą napędową polskiej gospodarki.

Czego pragną kandydaci?

W związku z coraz bardziej odczuwalnym rynkiem kandydata w niektórych branżach pracodawca musi coraz bardziej brać pod uwagę preferencje pracowników dotyczące komfortu pracy i perspektyw rozwoju. Oferowana płaca jest bardzo ważnym, ale jednym z wielu czynników skłaniających kandydata do podjęcia zatrudnienia u danego pracodawcy. Istotne są również pozapłacowe korzyści oferowane pracownikowi. Telefon komórkowy, laptop czy samochód z możliwością wykorzystywania ich do celów prywatnych, to już podstawowy wymóg wielu osób. Dla kandydatów ważne jest też zapewnienie systemu opieki zdrowotnej pracownikowi i jego rodzinie oraz ubezpieczenia na życie. Niejednokrotnie specjaliści i menedżerowie oczekują również sfinansowania przez pracodawcę studiów MBA, członkostwa w prestiżowych organizacjach, a także możliwości uczestnictwa w dodatkowych szkoleniach specjalistycznych i językowych czy indywidualnych treningach doskonalenia umiejętności. Niektóre firmy oferują też pakiety opieki prawnej. Najlepszym kandydatom o unikatowych kwalifikacjach warto zaproponować też pakiet akcji firmy czy możliwość nabycia ich po z góry ustalonej, obniżonej cenie, tzw. opcje na akcje.

Ważna jest także oferta pracodawcy, która zapewnia potencjalnemu pracownikowi dodatkowe benefity pozwalające mu zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym oraz będące dofinansowaniem do różnych aktywności, na przykład: karnet na siłownię czy basen, dodatkowe dni urlopowe, obiady firmowe, prenumerata czasopism czy bony świąteczne. Kandydaci sprawdzają też opinię o pracodawcy, jaka panuje na rynku, dlatego warto wcześniej o nią zadbać. Należy mieć na uwadze, że informacje o braku odpowiedniego stosunku do podwładnych czy dużej fluktuacji w firmie z pewnością dotrą do potencjalnego kandydata i mogą wpłynąć na jego decyzję o podjęciu pracy.

Warto pamiętać, że osoba, którą zatrudnimy, stanie się ambasadorem firmy. Istotne jest, aby przemyśleć kształt systemów motywacyjnych i formułę ścieżek rozwoju zawodowego. Takie działania zaowocują w przyszłości dobrą marką pracodawcy, co ułatwi znalezienie najlepszych pracowników na coraz trudniejszym rynku pracy.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  REKLAMA

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  REKLAMA

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  REKLAMA