Kategorie

Czym się kierować przy wyborze agencji pracy tymczasowej

Sylwia Główczyńska-Muszyńska
Decyzja o wprowadzeniu do polityki personalnej firmy takiego elementu, jak współpraca z określoną agencją pracy, powinna zostać poprzedzona wieloma czynnościami sprawdzającymi wiarygodność oraz rzetelność i kompetencje przyszłego usługodawcy.

To trudne zadanie – obecnie funkcjonuje na rynku polskim prawie 3 tysiące aktywnych agencji zatrudnienia1. W obszarze prawnym pewność, że jest to rzetelna agencja, uzyskamy, wymagając od agencji zatrudnienia przedłożenia odpowiedniego certyfikatu. Na stronie internetowej Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia możemy potwierdzić aktualny wpis agencji oraz – jeśli agencja była zarejestrowana przed zniesieniem wymogu posiadania osobnych certyfikatów na każdy rodzaj działalności2 – również wszystkie certyfikaty wcześniej wydane. Uzyskanie certyfikatu agencji zatrudnienia jest obwarowane sztywnymi wymogami, w tym brakiem zaległości podatkowych oraz składkowych (ZUS, FP, FGŚP). Mamy zatem pewność, że dana agencja jest rzetelnym płatnikiem zobowiązań wobec instytucji państwowych.

Zrzeszeni pod kontrolą

Przynależność agencji pracy tymczasowej do organizacji branżowej, np. Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, jest świadectwem na stosowanie przez nią wysokich standardów etycznych w prowadzonej działalności, m.in. stałego podnoszenie kwalifikacji personelu obsługującego klientów oraz działań zgodnych z ogólnie pojętą społeczną odpowiedzialnością instytucji rynku pracy. Warto zapytać zatem, do jakiego stowarzyszenia branżowego należy agencja, z którą zamierzamy podjąć współpracę.

Cennym źródłem informacji dla potencjalnego klienta zainteresowanego współpracą w zakresie usługi pracy tymczasowej jest strona internetowa przyszłego usługodawcy. Aktualna witryna, pełna bieżących informacji świadczy o dynamicznej działalności agencji na branżowym rynku. Natomiast aktywność w mediach jest dowodem na to, że stali pracownicy agencji są ekspertami i że zapewnią swoim klientom swobodny dostęp do specjalistycznej wiedzy.

Cenne pomysły, porady oraz dokładność świadczonych usług przez agencję pracy tymczasowej, z której usług korzystamy od ponad czterech lat, przyczyniły się w znaczącym stopniu do sukcesu naszej firmy – dlatego warto również sięgnąć po listy referencyjne stałych klientów danej agencji. To oni, obok pracowników tymczasowych, budują pozytywną lub negatywną opinię o sposobie działania agencji. To, że ich znaki firmowe widnieją w jej materiałach promocyjnych, dowodzi zadowolenia ze znajdowania się w gronie biznesowych partnerów. Możemy się spodziewać, że taka agencja będzie budować z nami układy partnerskie. Zaproponuje nam podpisanie elastycznej umowy współpracy, w której terminy i zasady realizacji zleceń będą jasno sformułowane i oparte na celu w postaci budowania sukcesu firmy – partnera w biznesie.


Od początku współpracy

Profesjonalną agencję pracy tymczasowej będą charakteryzowały:

 • szybkość działania – zapewni szybkie i sprawne dostarczaniu zamówionego personelu oraz zagwarantuje płynność i elastyczność uzupełnienia dodatkowego personelu;
 • indywidualne podejście do klienta – szczegółowe oferty współpracy oraz projekt umowy zostaną przygotowane na bazie konkretnych potrzeb i oczekiwań;
 • dbałość o swój wizerunek wśród pracowników tymczasowych oraz zróżnicowanie możliwych rozwiązań, w tym również różnorodność źródeł pozyskiwania kandydatów do pracy oraz sposobów selekcji personelu.

Serwis 24h – zapewnienie stałej opieki konsultanta, który jest bezpłatnym opiekunem klienta, to już nieodzowny element modelu współpracy agencji pracy tymczasowej – pracodawca użytkownik (klient agencji). Dobra agencja zapewni to swojemu klientowi.

1 Źródło: Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia, stan na 11.05.2010 r.

2 Pośrednictwo pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, pośrednictwo pracy w zakresie kierowania osób do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, doradztwo personalne, poradnictwo zawodowe, praca tymczasowa.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.