REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobrostan psychiczny to podstawa efektywnej pracy

Dobrostan psychiczny
Dobrostan psychiczny
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które cieszą się dobrostanem psychicznym, co w uproszczeniu można nazwać równoważnikiem zdrowia psychicznego, pracują bardziej efektywnie i produktywnie. Wynika to m.in. z tego, że mają dobre relacje z innymi, mają mniej dni chorobowych i są w stanie pracować dużo ciężej, jeśli sytuacja w pracy tego wymaga. Dodatkowo dobrostan wpływa także na zaangażowanie. Pracownicy są bardziej pomysłowi i kreatywni w rozwiązywaniu problemów i radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi, niespodziewanymi. Dlaczego? 

Dobrostan psychiczny, poczucie wewnętrznej satysfakcji, myślenie “dam sobie radę” sprawia, że jesteśmy bardziej sprawczy. I wreszcie ma to wpływ na retencję, czyli większą wolę pozostania u obecnego pracodawcy. Zbiorczo produktywność, zaangażowanie i retencję nazywamy triadą korzyści dla organizacji. 

Autopromocja

Dobrostan psychiczny wymaga inwestycji

Warto inwestować nie tylko w dobrostan pracownika, ale też jego odporność na stres. Jedną z opcji jest pomoc specjalisty, czyli psychologa. Pracownicy mogą znaleźć się w różnych, trudnych życiowo sytuacjach, a te okoliczności nie pozostają bez wpływu na ich dobrostan. Nasza demografia wskazuje, że coraz większa część pracowników jest opiekunem dla osoby przewlekle chorej. Może być to dziecko, rodzic, ale też partner. W takiej sytuacji wsparcie psychologiczne potrafi być bardzo pomocne. Są też inne możliwe sytuacje kryzysowe np. utrata dziecka czy ciąży, niemożność zajścia w ciążę. Pracownicy i pracowniczki doświadczają takich problemów i pomoc psychologa jest wtedy ważna.

Jednak pomoc psychologa to nie wszystko. Jego wsparcie niewiele zmieni, jeżeli atmosfera w pracy nie będzie sprzyjała dobrostanowi psychicznemu. Dlatego organizacja musi dbać o kulturę miejsca pracy poprzez np. działania HR, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak pracownikiem zarządza jego przełożony. Możemy tu rozważyć dużo różnych działań. Na pewno warto wspomnieć otwartą, transparentną komunikację, ogólny szacunek i życzliwość, ale też akceptację różnych stylów myślenia czy działania. Musimy pamiętać o elastyczności dostosowanej do różnych etapów życia, bo przecież osoba z małym dzieckiem w domu może wymagać nieco innych godzin pracy niż ktoś bezdzietny albo znajdujący się bliżej wieku emerytalnego. 

Dobrostan psychiczny – wyzwanie dla lidera

Chciałabym też podkreślić rolę lidera, czyli osoby, która może budować ten dobrostan psychiczny. Ważne są jasne oczekiwania i reguły, rozsądny czas na wykonanie konkretnego zadania, ale też umiejętność bycia blisko pracownika, gdy jest on w sytuacji kryzysowej i takiego wsparcia potrzebuje. Lider może sprawić, że bardziej zadbamy o siebie, co znane jest po angielsku jako “self-care”. Przejawia się to tym, że bierzemy urlop, kiedy tego wymagamy a nie odkładamy go w nieskończoność. Mamy czas dla siebie, a nie pracujemy po godzinach. To wszystko wpływa na dobrostan psychiczny.

Podsumowując, jestem jak najbardziej za takim wsparciem psychicznym, jeżeli tylko jest taka możliwość po stronie pracodawcy. Należy przy tym pamiętać, że sam psycholog niewiele zmieni przy niesprzyjającej atmosferze pracy i o nią także należy dbać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Katarzyna Kuciel, psycholożka życia zawodowego, mentorka i trenerka przywództwa happyworkinglife.pl. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie w 2024 - sprawdź jak złożyć wniosek

  Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2024? Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

  9 grudnia - Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

  W dniu 9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Korupcja to dość ogólne sformułowanie. Zjawisko to przybiera różne postaci. Często też korupcja występuję w miejscu pracy, np. w państwowych urzędach, jednostkach samorządu terytorialnego, w urzędach skarbowych, w policji czy prokuraturze. Jak zapobiegać korupcji i jaką rolę pełni Centralne Biuro antykorupcyjne?

  Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024

  Będą wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024, jeszcze większe niż w 2023 r. Czy pracodawcy mają się czego obawiać, a pracownicy zyskają na ochronie swoich podstawowych praw? Rok 2024 będzie szczególny, bowiem to rok finalizujący trzyletni „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024”.

  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  REKLAMA

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  REKLAMA

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  REKLAMA