REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobrostan psychiczny to podstawa efektywnej pracy

Dobrostan psychiczny
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które cieszą się dobrostanem psychicznym, co w uproszczeniu można nazwać równoważnikiem zdrowia psychicznego, pracują bardziej efektywnie i produktywnie. Wynika to m.in. z tego, że mają dobre relacje z innymi, mają mniej dni chorobowych i są w stanie pracować dużo ciężej, jeśli sytuacja w pracy tego wymaga. Dodatkowo dobrostan wpływa także na zaangażowanie. Pracownicy są bardziej pomysłowi i kreatywni w rozwiązywaniu problemów i radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi, niespodziewanymi. Dlaczego? 

Dobrostan psychiczny, poczucie wewnętrznej satysfakcji, myślenie “dam sobie radę” sprawia, że jesteśmy bardziej sprawczy. I wreszcie ma to wpływ na retencję, czyli większą wolę pozostania u obecnego pracodawcy. Zbiorczo produktywność, zaangażowanie i retencję nazywamy triadą korzyści dla organizacji. 

Autopromocja

Dobrostan psychiczny wymaga inwestycji

Warto inwestować nie tylko w dobrostan pracownika, ale też jego odporność na stres. Jedną z opcji jest pomoc specjalisty, czyli psychologa. Pracownicy mogą znaleźć się w różnych, trudnych życiowo sytuacjach, a te okoliczności nie pozostają bez wpływu na ich dobrostan. Nasza demografia wskazuje, że coraz większa część pracowników jest opiekunem dla osoby przewlekle chorej. Może być to dziecko, rodzic, ale też partner. W takiej sytuacji wsparcie psychologiczne potrafi być bardzo pomocne. Są też inne możliwe sytuacje kryzysowe np. utrata dziecka czy ciąży, niemożność zajścia w ciążę. Pracownicy i pracowniczki doświadczają takich problemów i pomoc psychologa jest wtedy ważna.

Jednak pomoc psychologa to nie wszystko. Jego wsparcie niewiele zmieni, jeżeli atmosfera w pracy nie będzie sprzyjała dobrostanowi psychicznemu. Dlatego organizacja musi dbać o kulturę miejsca pracy poprzez np. działania HR, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak pracownikiem zarządza jego przełożony. Możemy tu rozważyć dużo różnych działań. Na pewno warto wspomnieć otwartą, transparentną komunikację, ogólny szacunek i życzliwość, ale też akceptację różnych stylów myślenia czy działania. Musimy pamiętać o elastyczności dostosowanej do różnych etapów życia, bo przecież osoba z małym dzieckiem w domu może wymagać nieco innych godzin pracy niż ktoś bezdzietny albo znajdujący się bliżej wieku emerytalnego. 

Dobrostan psychiczny – wyzwanie dla lidera

Chciałabym też podkreślić rolę lidera, czyli osoby, która może budować ten dobrostan psychiczny. Ważne są jasne oczekiwania i reguły, rozsądny czas na wykonanie konkretnego zadania, ale też umiejętność bycia blisko pracownika, gdy jest on w sytuacji kryzysowej i takiego wsparcia potrzebuje. Lider może sprawić, że bardziej zadbamy o siebie, co znane jest po angielsku jako “self-care”. Przejawia się to tym, że bierzemy urlop, kiedy tego wymagamy a nie odkładamy go w nieskończoność. Mamy czas dla siebie, a nie pracujemy po godzinach. To wszystko wpływa na dobrostan psychiczny.

Podsumowując, jestem jak najbardziej za takim wsparciem psychicznym, jeżeli tylko jest taka możliwość po stronie pracodawcy. Należy przy tym pamiętać, że sam psycholog niewiele zmieni przy niesprzyjającej atmosferze pracy i o nią także należy dbać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Katarzyna Kuciel, psycholożka życia zawodowego, mentorka i trenerka przywództwa happyworkinglife.pl. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

REKLAMA

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

REKLAMA

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

REKLAMA