| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Prozdrowotna kultura organizacyjna jako czynnik wzmacniający lojalność pracowników

Prozdrowotna kultura organizacyjna jako czynnik wzmacniający lojalność pracowników

Poza prawidłowo prosperującym systemem zarządzania oraz warunkami finansowymi, ważnym czynnikiem decydującym o związaniu się pracownika z firmą jest podmiotowe podejście do niego i jego potrzeb. W jaki sposób poprzez zainteresowanie się potrzebami pracownika budować kulturę organizacyjną kształtującą określone postawy swoich podwładnych: lojalność i zaangażowanie?

Dobry przykład idzie z góry

Aby podjąć słuszną decyzję co do wyboru optymalnego rozwiązania dla swojej organizacji, potrzebne jest spełnienie dwóch warunków: wspomniana już wcześniej rzetelna analiza potrzeb oraz przyzwolenie na realizację tej strategii z góry, gdyż bez tego nie odniesie ona żadnych efektywnych rezultatów. Piramida obrazuje, w jaki sposób realizacji pomysłu powinna przejść przez organizację.

Istotne z punktu widzenia identyfikacji pracownika z organizacją, a więc jego zaangażowania w pracę, jest to, czy jego potrzeby i wartości są tożsame z wartościami charakterystycznymi dla danej kultury organizacyjnej. Poczucie spełnienia potrzeb oraz oferowania różnych możliwości wspierających życie jest źródłem pozytywnych wzmocnień dla poczucia swej wartości i spełnia funkcję motywacyjną. To z kolei wpływa na tworzenie poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Lojalność jest zjawiskiem pochodzącym ze sfery wartości, a więc takim, które buduje się przez długi czas, w konsekwentnym procesie systematycznych działań. Opłacalność tej inwestycji już od wielu lat opisują specjaliści, wskazując na wewnętrzny i zewnętrzny wymiar lojalności (zobacz tabelę).

Obecnie wachlarz możliwości działań pracodawcy jest wystarczająco duży, aby w odpowiednim miksie zapewnić satysfakcjonującą pracę podwładnym. Czy to się opłaca? A czy opłacają się koszty związane z absencją czy rotacją pracowników? W obecnych czasach coraz częściej możemy spotkać się z szybko wypalonymi pracownikami, którzy już po kilku latach swojej aktywności zawodowej poszukują ucieczki oraz alternatyw, które może za mniejszą kwotę, ale pozwolą zachować balans między pracą a życiem, jak też poczuć, że życie trwa również w pracy. Tak więc niewątpliwie zyskowne jest wyjście im naprzeciw i stworzenie takiej przestrzeni, z której nie tylko nie będzie chciało się odchodzić, ale którą będzie się chciało rozwijać i wspierać.

 

Czym jest zdrowa firma?

Zdrowa firma oznacza zintegrowaną strategię promocji zdrowia w miejscu pracy. W praktyce oznacza to nie tylko opiekę medyczną czy rozwijanie umiejętności uwarunkowanych obejmowanym stanowiskiem, lecz także zainteresowanie obszarami związanymi z zarządzaniem emocjami, umiejętnością regeneracji i odpoczynku (także w trakcie dnia pracy), właściwym odżywianiem czy podejmowaniem aktywności ruchowych przez podwładnych.

@RY1@i13/2011/006/i13.2011.006.000.0058.001.jpg@RY2@

@RY1@i13/2011/006/i13.2011.006.000.0058.002.jpg@RY2@

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »