reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak zapewnić komfort pracy w biurze

Jak zapewnić komfort pracy w biurze

Staramy się szczególnie dbać o pracowników i ich warunki pracy, dlatego też planujemy wymianę foteli obrotowych. Chcemy zminimalizować ilość dolegliwości zdrowotnych, takich jak na przykład bóle pleców, karku czy drętwienie nóg. Jak wybrać dobry fotel? Jakie powinien posiadać regulacje? I jak go dostosować do konkretnego pracownika?

Krok 5: Siła reakcji mechanizmu Synchro

Podczas korzystania z mechanizmu Synchro należy dopasować siłę oddziaływania oparcia do wagi użytkownika. Oparcie nie może ani zbyt mocno napierać na plecy, ani nie można spadać do tyłu. Przy luźnym opieraniu się fotel powinien wychylić się pod kątem 15 stopni, a dopiero po użyciu siły pleców odchylać się dalej.

Krok 6: Nachylenie siedziska

Kolejnym istotnym elementem jest ustawienie odpowiedniego kąta nachylenia siedziska. Poprawnie ustawiony kąt umożliwia wygodne siedzenie, pracownik nie zsuwa się i jednocześnie przednia część siedziska nie uciska na uda. Ważne jest także, aby było dobrze wyprofilowane.

Krok 7: Podłokietniki

Podłokietniki należy ustawić na takiej wysokości, aby swobodnie móc wsunąć fotel pod biurko i przedramiona w całości opierać na blacie. Jeżeli biurko nie posiada regulacji wysokości, wtedy pracownik zmuszony jest do oparcia przedramion na podłokietnikach. Warto wtedy wyregulować również ich szerokość oraz kąt ustawienia.

Krok 8: Wysokość biurka

Po regulacji fotela należy ustawić odpowiednią wysokość biurka. Tę czynność wykonujemy zawsze dopiero po ustawieniu fotela. Zakres regulacji wysokości biurka powinien wynosić 64–84 cm od podłogi.

Krok 9: Odległość od monitora

Kolejnym elementem jest odpowiednie ustawienie sprzętu komputerowego, a w szczególności monitora. Należy go ustawić na wprost, w odległości 40–75 cm od oczu. Górna krawędź monitora nie powinna sięgać powyżej oczu użytkownika. Na ekran należy spoglądać lekko w dół, aby nie obciążać mięśni karku.

Krok 10: Ćwicz w biurze

Mimo właściwej pozycji przy bardzo dobrym stanowisku pracy, które zostało dostosowane do wymagań użytkownika, należy i tak co godzinę robić pięciominutową przerwę w pracy przy komputerze. Ważne jest, aby podczas przerwy wstać, przejść się, czy wykonać kilka prostych ćwiczeń. Możemy, siedząc na fotelu założyć ręce za oparcie i napiąć mięśnie, wykonać kilka skłonów do przodu, czy naprzemiennie przyciągać kolana do klatki piersiowej. Regularne wykonywanie ćwiczeń w ciągu dnia pracy nie tylko zmniejsza napięcie, ale również zwiększa ogólną zdolność koncentracji do pracy. W efekcie ogranicza to możliwość wystąpienia przeciążeń mięśni i więzadeł.

Nie wystarczy więc jedynie posiadanie ergonomicznego wyposażenia, trzeba aktywnie wykorzystywać regulacje, jakie ono posiada, aby zmaksymalizować korzyści, jakie daje dobry sprzęt. Oczywiście nic nie zastąpi ruchu i aktywności fizycznej w czasie wolnym. Warto jednak pamiętać, że również w biurze można aktywizować mięśnie poprzez wykonywanie chociażby prostych ćwiczeń rozciągających czy izometrycznych. Im mniej dolegliwości pracownik odczuwa w trakcie pracy, tym efektywniej pracuje.


reklama

Czytaj także

Autor:

menedżer PR i marketingu w firmie MARTELA

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama