REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie informatycznie wspomagane

Halina Guryn
Halina Guryn

REKLAMA

Rozmowa z Row Henson, międzynarodową konsultantką ds. systemów informatycznych w zarządzaniu kadrami
W jakim stopniu informatyzacja może zastąpić człowieka z zarządzaniu kadrami? Gdzie przebiegają granice tego procesu?

Systemy zarządzania zasobami ludzkimi (systemy kadrowe) oraz infrastruktura technologiczna, na których są one oparte, nigdy nie zastąpią człowieka w podejmowaniu decyzji związanych z praktycznym zarządzaniem kadrami i procesami, w których biorą udział ludzie.

Jednak z pewnością systemy i infrastruktura informatyczna mogą pomagać w szybkim dostarczaniu dokładnych informacji, niezbędnych do zarządzania. Globalizacja gospodarki, ekspansja korporacji międzynarodowych oraz utrzymująca się na świecie niepewność ekonomiczna zmusza przedsiębiorstwa i instytucje do zwiększania elastyczności, obniżania kosztów operacyjnych oraz uzyskiwania lepszych wyników.

Owszem, w niektórych sytuacjach wymaga to zredukowania liczby pracowników. Jednak nowe rozwiązania informatyczne zmniejszają ilość pracy administracyjnej, związanej dotąd z licznymi działaniami opartymi na dokumentach papierowych – dzięki temu pracownicy mogą skoncentrować się na ważniejszych procesach strategicznych.

W jaki sposób technologia informatyczna może wspomagać „miękkie” i „twarde” aspekty zarządzania personelem?

„Miękka” strona zarządzania zasobami ludzkimi jest zazwyczaj poważnie traktowana w firmach. Natomiast jego „twarda” strona często jeszcze pozostawia sporo do życzenia. Chodzi mi o niedostateczne wykorzystywane możliwości mierzenia zasobów ludzkich – lub inaczej mówiąc: „zasobów niematerialnych” – na tej samej zasadzie, jak nasi koledzy z działu finansowego mierzą środki trwałe i zasoby materialne, na przykład budynki, majątek należący do firmy itp.

Technologia informatyczna nie tylko usprawnia procesy administracyjne, lecz także dostarcza danych niezbędnych do mierzenia tej części „zasobów niematerialnych”, którą są ludzie – pracownicy firmy. Ułatwia zatem udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące wydajności pracownika i związanych z nim kosztów – na przykład: którzy pracownicy działają najsprawniej, kto mógłby pomyśleć o przejściu do konkurencji czy też jakich kwalifikacji brakuje obecnie w przedsiębiorstwie.

Które mierniki efektywności zarządzania zasobami ludzkimi uważa Pani za najważniejsze?

Uważam, że najistotniejszą miarą związaną z zarządzaniem zasobami ludzkimi jest właśnie wydajność pracowników, a co za tym idzie – wskazywanie osób najbardziej utalentowanych i posiadających duży potencjał. Konsekwencją takiego podejścia powinno być odpowiednie wynagradzanie takich pracowników za poświęcenie swego talentu firmie.

Jakie cechy osobowości i kompetencje powinny być charakterystyczne dla dobrego menedżera HR?

Kiedyś wystarczyło, aby firma miała dyrektora ds. kadrowych o odpowiednich kwalifikacjach związanych z badaniem i analizą zachowań pracowników w organizacji.

Obecnie większość firm – kierujących się najlepszymi wzorcami i procedurami postępowania – poszukuje specjalistów zarządzania zasobami ludzkimi mających doświadczenie w danej branży lub w działalności operacyjnej – kogoś, kto zna dany sektor gospodarczy i stawia sobie za cel dostosowanie procedur zarządzania zasobami ludzkimi do celów przedsiębiorstwa.

Pożądaną umiejętnością menedżera HR jest dziś myślenie analityczne, które dotąd nie było zazwyczaj uznawane za mocną stronę specjalistów z działu kadr.

Przed jakimi najważniejszymi wyzwaniami stoją obecnie menedżerowie HR?

Przede wszystkim przed koniecznością bardziej ścisłego powiązania działań w zakresie zarządzania kadrami z celami biznesowymi przedsiębiorstwa. Menedżerowie odpowiedzialni za zarządzanie personelem powinni też zadbać o ściślejszą niż dotąd zależność między wydajnością pracownika a jego płacą.

Poważnym wyzwaniem dla działów personalnych jest tworzenie takich planów szkoleń, które zapewniłyby wszechstronny rozwój organizacji oraz opracowanie takich mechanizmów, które prowadzą do wyłaniania następców i liderów.

Jakie dziś w świecie dominują trendy w informatyzacji zarządzania zasobami ludzkimi?

Informatyzacja HRM to nie tylko systemy kadrowe, chociaż to podstawa, bo dobry informatyczny system zarządzania zasobami ludzkimi może przemienić dyrektora personalnego z „kierownika archiwum” w partnera o strategicznym znaczeniu dla całego przedsiębiorstwa.

Dziś informatyzacja zarządzania to dążenie do wykorzystania potężnych możliwości internetu: projektowanie portali tworzących i porządkujących środowisko pracy oraz samoobsługowych serwisów informatycznych dla pracowników i kierowników firm.Row Henson – od ośmiu lat pełni funkcję wiceprezesa firmy PeopleSoft. Z amerykańską i światową branżą HRM jest związana od 30 lat – specjalizuje się w systemach informatycznych wspomagających zarządzanie kadrami. Magazyn „Computer Currents” ogłosił ją jedną z dziesięciu najważniejszych kobiet w światowej dziedzinie IT. W lipcu 2000 roku Stowarzyszenie IHRIM (Association for Human Resources Information Management) przyznało jej najwyższą ze swoich nagród za całokształt działalności i życiowe osiągnięcia w branży. Zanim zaczęła pracę w PeopleSof, przez 15 lat zajmowała się informatycznymi systemami HRM w firmach Dun & Bradstreet Software i Cullinet Software. Należy do rady nadzorczej „IHRIM Journal”, zasiada również w radach eksperckich firm Authoria i InfoMentis.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA