reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Protokół powypadkowy - uprawnienia przysługujące poszkodowanemu

Protokół powypadkowy - uprawnienia przysługujące poszkodowanemu

Poszkodowanemu w wypadku przy pracy pracownikowi przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym. Jeżeli uwagi pracownika nie zostaną uwzględnione przez zespół, to może on odwołać się do sądu pracy.

Pracownik poszkodowany w wyniku wypadku przy pracy lub w razie wypadku śmiertelnego uprawnieni członkowie rodziny zmarłego pracownika mają prawo: wnoszenia zastrzeżeń do protokołu powypadkowego, a w razie ich nieuwzględnienia wniesienia powództwa do sądu pracy o ustalenie treści protokołu. Natomiast w sytuacji odmowy wypłacenia świadczeń przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych odwołanie od treści protokołu następuje w drodze zaskarżenia decyzji ZUS.

Protokół powypadkowy

Sporządzenie protokołu powypadkowego jest końcowym efektem pracy zespołu powołanego przez pracodawcę do ustalenia okoliczności i przyczyn zaistniałego wypadku przy pracy.

Po ustaleniu wszystkich okoliczności i przyczyn wypadku, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia o wypadku, zespół powypadkowy sporządza protokół powypadkowy. Termin 14-dniowy na sporządzenie protokołu może być wydłużony na skutek uzasadnionych przeszkód lub trudności (np. zespół powypadkowy oczekuje na wyniki dodatkowych ekspertyz). W takiej sytuacji w treści protokołu należy zawrzeć informację o przyczynach opóźnienia sporządzenia protokołu. Protokół zatwierdzany jest przez pracodawcę. Zanim jednak zostanie mu przekazany, zespół powypadkowy zapoznaje z treścią tego protokołu poszkodowanego pracownika lub uprawnionych członków rodziny w przypadku wypadku śmiertelnego.

Zastrzeżenia do treści protokołu

Zarówno pracownik, jak i członkowie rodziny powinni zostać pouczeni o prawie zgłaszania uwag i zastrzeżeń zawartych w protokole. Poszkodowany pracownik ma również prawo wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów oraz kopii.

Pracownik wnosi zastrzeżenia w odrębnym piśmie, które powinno zostać załączone do dokumentacji powypadkowej. W rozporządzeniu z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy nie jest określony termin, w jakim pracownik lub członkowie jego rodziny mają prawo wniesienia zastrzeżeń. Jednak z uwagi na fakt, że protokół powinien zostać zatwierdzony przez pracodawcę w terminie 5 dni od daty jego sporządzenia, oraz to, iż po zatwierdzeniu jest on przekazywany do ZUS i stanowi podstawę wypłacania należnych świadczeń – pracownika należałoby dodatkowo poinformować, że jak najszybsze ustosunkowanie się do treści tego protokołu leży w jego interesie.

Gdy poszkodowany pracownik albo członkowie rodziny zmarłego pracownika zgłoszą zastrzeżenia do treści protokołu, wówczas pracodawca zwraca zespołowi powypadkowemu niezatwierdzony protokół w celu jego wyjaśnienia i uzupełnienia przez zespół powypadkowy.

Po dokonaniu wyjaśnień i uzupełnień zespół powypadkowy sporządza w terminie maksymalnie do 5 dni nowy protokół, do którego dołącza poprzedni niezatwierdzony protokół.

Zespół powypadkowy nie jest związany zastrzeżeniami pracownika lub członków rodziny.

Zatwierdzony protokół doręcza się pracownikowi lub uprawnionym członkom rodziny zmarłego na skutek wypadku pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama