| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Szkolenie bhp przeprowadzane w warunkach samokształcenia

Szkolenie bhp przeprowadzane w warunkach samokształcenia

Wobec dużej mobilności kadry menedżerskiej w naszej (przebijającej się na rynku) niedużej firmie nie mamy możliwości skompletowania grupy szkoleniowej w celu odbycia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeprowadzanie następujących po sobie szkoleń, w których uczestniczyłoby po kilka osób w grupie drastycznie podnosi koszty szkolenia. Na tak wysokie wydatki firma nie może sobie pozwolić. W jaki sposób możemy poradzić sobie z problemem?

W tym wypadku można zastosować tzw. samokształcenie.

Dostateczna znajomość przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest koniecznym warunkiem umożliwiającym pracodawcy dopuszczenie pracownika do pracy.

Szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy mają zapewnić w szczególności:

  • zaznajomienie się z zagrożeniami wypadkowymi i chorobowymi związanymi z wykonywaną pracą,
  • poznanie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy na określonym stanowisku oraz związanych z tym stanowiskiem obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób oraz postępowania w sytuacjach awaryjnych, a także udzielania pomocy osobom, które uległy wypadkom.

Samokształcenie

Alternatywą dla szkolenia przeprowadzanego w warunkach stacjonarnych jest szkolenie przeprowadzane w warunkach samokształcenia. Ramowe programy szkolenia okresowego dopuszczają formę samokształcenia kierowanego szkolenia dla wszystkich grup pracowniczych z wyłączeniem pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Wskazanym jest aby zarówno uczestnicy szkolenia jak i konsultanci właściwie zrozumieli opartą na zasadach zaufania i dobrej współpracy istotę samokształcenia.

Czas trwania szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, także realizowanego w formie samokształcenia kierowanego, określa się liczbą godzin poświęcona na przekazanie, zgłębianie tematów objętych szkoleniem. Tak rozumiany czas trwania szkolenia nie może być ustalony w mniejszej liczbie godzin niż tej, która została określona dla danego rodzaju szkolenia w ramowych programach szkolenia stanowiących załącznik do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp.

Uczestnicy szkolenia organizowanego w formie kształcenia kierowanego powinni w szczególności:

  • otrzymać program szkolenia zawierający szczegółowe rozwinięcie tematów objętych szkoleniem,
  • otrzymać w formie papierowej lub elektronicznej materiały przygotowane przez organizatora szkolenia w szczególności: skrypty, przepisy prawne, zestawy pytań kontrolnych umożliwiające przyswojenie problematyki objętej programem szkolenia,
  • mieć zapewnioną możliwość konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców,
  • być poinformowani o zakresie tematycznym egzaminu sprawdzającego przyswojenie przez uczestników szkolenia zarówno wiadomości objętych programem szkolenia jak i umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami lub zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

WAŻNE!

Dokumentacja szkolenia pracownika powinna być przechowywana przez organizatora szkolenia co najmniej przez okres ważności szkolenia, któremu został poddany pracownik.

Podstawa prawna:

  • art. 2373 § 2 Kodeksu pracy,
  • § 1a pkt 5, § 15 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »