reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Czy pracownik na stanowisku administracyjno-biurowym z monitorem ekranowym musi przejść szkolenie stanowiskowe?

Czy pracownik na stanowisku administracyjno-biurowym z monitorem ekranowym musi przejść szkolenie stanowiskowe?

Pracownicy firmy rachunkowej zatrudnieni są na stanowiskach administracyjno-biurowych. Pracę wykonują głównie przy monitorach ekranowych, korzystają również z kserokopiarek, niszczarek do papieru oraz faksów. Pracodawca uważa, że instruktaż stanowiskowy z zakresu bhp nie jest obowiązkowy dla tych pracowników. Czy pracownik zatrudniony na stanowisku administracyjno-biurowym wyposażonym w monitor ekranowy musi przejść szkolenie stanowiskowe z zakresu bhp?

Podczas szkolenia stanowiskowego osoba przeprowadzająca instruktaż powinna zapoznać pracowników m.in. z takimi elementami, jak:

  • sposób bezpiecznego dojścia do stanowiska pracy,
  • bezpieczne utrzymanie stanowisk pracy (np. nieustawianie przez pracowników różnego rodzaju przeszkód potencjalnie wypadkowych w przejściach komunikacyjnych, np. kwiatów, krzeseł),
  • dbanie o to, by przewody energii elektrycznej nie pozostawały niezabezpieczone przed uszkodzeniem mechanicznym, np. pod krzesłami lub w ciągu komunikacyjnym,
  • zwrócenie uwagi na pracę przy monitorze ekranowym, np. pozycję przy pracy czy oświetlenie miejscowe, uwzględniając ergonomię stanowiska pracy oraz zagrożenia i uciążliwości z tym związane,
  • omówienie elementów środowiska pracy, takich jak: oświetlenie ogólne, wentylacja,
  • mówienie zachowania w przypadku np. awarii sprzętu biurowego,
  • sposoby zachowania w kontakcie z urządzeniami zasilanymi napięciem elektrycznym (reakcja w przypadku niesprawnych osłon urządzeń, wyrwanych ze ścian gniazd energii elektrycznej, wskazanie miejsca rozdzielnicy energii elektrycznej),
  • omówienie czynników środowiska pracy występujących przy określonych czynnościach na stanowisku pracy oraz zagrożeń, jakie mogą stwarzać te czynniki, oraz wyników oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą i sposobów ochrony przed zagrożeniami, a także zasad postępowania w razie wypadku lub awarii,
  • omówienie zasad przenoszenia ciężarów na terenie zakładu pracy (dokumenty, segregatory, dopuszczalne masy podnoszonych i przenoszonych przedmiotów).

WAŻNE!

Czas trwania instruktażu stanowiskowego powinien być uzależniony od przygotowania zawodowego pracownika, dotychczasowego stażu pracy oraz rodzaju pracy i zagrożeń występujących na stanowisku pracy, na którym pracownik ma być zatrudniony. Odbycie instruktażu stanowiskowego pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2373–2374 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. bhp

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama