Kategorie

Kiedy kierownik może prowadzić instruktaż stanowiskowy dla pracowników?

Joanna Dymowska-Moussa
DGP
Jakie szkolenia i w jakich terminach powinien odbyć pracownik, który w trakcie trwania zatrudnienia w zakładzie pracy awansował na stanowisko kierownicze? Kiedy pracownik ten będzie mógł przeprowadzać szkolenia wstępne – instruktaż stanowiskowy dla swoich podwładnych?

Osoba kierująca pracownikami może przeprowadzać dla swoich podwładnych szkolenia wstępne – instruktaż stanowiskowy tylko wtedy, kiedy sama ukończy szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami lub przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu takiego szkolenia u innego pracodawcy.

UZASADNIENIE

Wszystkie kwestie dotyczące szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy są uregulowane przepisami prawa.

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy określone są zarówno terminy przeprowadzenia poszczególnych szkoleń, ich programy, jak i grupy pracownicze, dla których szkolenia te powinny być organizowane.

WSKAZÓWKA!

Osobą kierującą pracownikami jest pracownik, który nadzoruje pracę innych osób. Jest to osoba, która ma podwładnych, bez względu na to, jak nazywa się stanowisko, na którym jest zatrudniona, np. główny księgowy nadzorujący pracę innych księgowych będzie kierującym pracownikami, zaś dyrektor ds. zaopatrzenia będący jedynym zaopatrzeniowcem w zakładzie pracy zostanie uznany za pracownika szeregowego.

Pracownik, który w trakcie trwania umowy o pracę awansował na stanowisko kierownicze, powinien odbyć:

 • szkolenie wstępne – instruktaż stanowiskowy,
 • szkolenie okresowe dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami.

Ukończenie tych szkoleń jest niezbędne, aby mógł szkolić nowo zatrudnianych pracowników w zakresie instruktażu stanowiskowego. Nie jest konieczne w tej sytuacji odbywanie instruktażu ogólnego.

Szkolenie wstępne – instruktaż ogólny jest przeznaczone dla wszystkich pracowników rozpoczynających pracę w danym zakładzie pracy. Szczegółowy program szkolenia, opracowany na podstawie programu ramowego zawartego w rozporządzeniu, powinien uwzględniać specyfikę zakładu pracy, w tym m.in. zasady poruszania się po zakładzie pracy, zagrożenia wypadkowe i zagrożenia dla zdrowia występujące w zakładzie pracy, zasady przydziału odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej itd. Szkolenie powinno być przeprowadzone:

 • w dniu, w którym pracownik rozpoczyna pracę,
 • przez pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osobę wykonującą u pracodawcy zadania tej służby, pracodawcę, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownika wyznaczonego przez pracodawcę mającego wiedzę i umiejętności zapewniające właściwą realizację programu instruktażu.

W związku z tym, że szkolenie wstępne – instruktaż ogólny jest dla każdego pracownika przeprowadzane tylko raz w danym zakładzie pracy, osoba, która w trakcie trwania umowy o pracę zmieniła stanowisko pracy, nie podlega ponownemu przeszkoleniu w tym zakresie.

WAŻNE!

Reklama

Osobą kierującą pracownikami może być zarówno pracownik wyższej kadry zarządzającej (dyrektor, kierownik wydziału), jak i kadry kierowniczej średniego szczebla (majster, brygadzista). Każda z tych osób może być narażona na działanie czynników uciążliwych (stres, praca przy komputerze), jak też szkodliwych dla zdrowia czy niebezpiecznych (podczas nadzorowania procesów produkcyjnych, prac budowlanych itd.). Z tego powodu każda osoba kierująca pracownikami powinna odbyć szkolenie wstępne – instruktaż stanowiskowy według programu szczegółowego dostosowanego do charakteru wykonywanej pracy.

Szkolenie wstępne – instruktaż stanowiskowy przeznaczone jest m.in. dla pracowników zatrudnianych na stanowiskach, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.

Powinno być przeprowadzone bezpośrednio po instruktażu ogólnym lub (dla osób awansujących na stanowisko kierownicze) w dniu rozpoczęcia pracy na tym stanowisku.

Instruktaż stanowiskowy powinien być przeprowadzony przez bezpośredniego przełożonego pracownika lub pracodawcę, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Kolejnym szkoleniem, które musi odbyć osoba kierująca pracownikami, jest szkolenie okresowe bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami.

WSKAZÓWKA!

Reklama

Pierwsze szkolenie okresowe powinno odbyć się w okresie 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy lub od zmiany stanowiska na stanowisko kierownicze. Szkolenia okresowe dla osób kierujących pracownikami powinny być przeprowadzane przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego lub odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy (np. szkolenie okresowe dla pracowników służby bhp).

PRZYKŁAD

Osoba zatrudniona na stanowisku głównego specjalisty ds. technicznych otrzymała awans na stanowisko dyrektora ds. technicznych i zarządza obecnie 4 osobami. Dwa lata wcześniej ukończyła studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy u poprzedniego pracodawcy. Jeśli program studiów obejmował zagadnienia szkolenia okresowego bhp dla osób kierujących pracownikami, osoba taka może być zwolniona z obowiązku odbycia szkolenia okresowego bhp w ciągu 6 miesięcy od awansu.

Kolejne szkolenia okresowe dla pracownika kierującego innymi pracownikami powinny się odbywać nie rzadziej niż raz na 5 lat. Mogą one być organizowane w formie stacjonarnych seminariów, samokształcenia kierowanego lub e-learningu.

Osoba kierująca pracownikami może również ukończyć szkolenie w zakresie metod przeprowadzania instruktażu stanowiskowego, co zagwarantuje właściwe przeprowadzanie szkolenia wstępnego – instruktażu stanowiskowego. Nie jest to szkolenie bezwzględnie wymagane, ponieważ w ramach szkolenia okresowego znajdują się zagadnienia dotyczące metodyki szkolenia bhp. Jednak w przypadku prowadzenia instruktaży dla nowo zatrudnionych pracowników, zwłaszcza zatrudnionych przy wykonywaniu prac wiążących się ze znacznymi zagrożeniami, takie szkolenie może pomóc we właściwej realizacji nałożonego na niego obowiązku.

PODSTAWA PRAWNA

 • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
 • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?