| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Kiedy kierownik może prowadzić instruktaż stanowiskowy dla pracowników?

Kiedy kierownik może prowadzić instruktaż stanowiskowy dla pracowników?

Jakie szkolenia i w jakich terminach powinien odbyć pracownik, który w trakcie trwania zatrudnienia w zakładzie pracy awansował na stanowisko kierownicze? Kiedy pracownik ten będzie mógł przeprowadzać szkolenia wstępne – instruktaż stanowiskowy dla swoich podwładnych?

Osoba kierująca pracownikami może przeprowadzać dla swoich podwładnych szkolenia wstępne – instruktaż stanowiskowy tylko wtedy, kiedy sama ukończy szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami lub przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu takiego szkolenia u innego pracodawcy.

UZASADNIENIE

Wszystkie kwestie dotyczące szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy są uregulowane przepisami prawa.

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy określone są zarówno terminy przeprowadzenia poszczególnych szkoleń, ich programy, jak i grupy pracownicze, dla których szkolenia te powinny być organizowane.

WSKAZÓWKA!

Osobą kierującą pracownikami jest pracownik, który nadzoruje pracę innych osób. Jest to osoba, która ma podwładnych, bez względu na to, jak nazywa się stanowisko, na którym jest zatrudniona, np. główny księgowy nadzorujący pracę innych księgowych będzie kierującym pracownikami, zaś dyrektor ds. zaopatrzenia będący jedynym zaopatrzeniowcem w zakładzie pracy zostanie uznany za pracownika szeregowego.

Pracownik, który w trakcie trwania umowy o pracę awansował na stanowisko kierownicze, powinien odbyć:

  • szkolenie wstępne – instruktaż stanowiskowy,
  • szkolenie okresowe dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami.

Ukończenie tych szkoleń jest niezbędne, aby mógł szkolić nowo zatrudnianych pracowników w zakresie instruktażu stanowiskowego. Nie jest konieczne w tej sytuacji odbywanie instruktażu ogólnego.

Szkolenie wstępne – instruktaż ogólny jest przeznaczone dla wszystkich pracowników rozpoczynających pracę w danym zakładzie pracy. Szczegółowy program szkolenia, opracowany na podstawie programu ramowego zawartego w rozporządzeniu, powinien uwzględniać specyfikę zakładu pracy, w tym m.in. zasady poruszania się po zakładzie pracy, zagrożenia wypadkowe i zagrożenia dla zdrowia występujące w zakładzie pracy, zasady przydziału odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej itd. Szkolenie powinno być przeprowadzone:

  • w dniu, w którym pracownik rozpoczyna pracę,
  • przez pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osobę wykonującą u pracodawcy zadania tej służby, pracodawcę, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownika wyznaczonego przez pracodawcę mającego wiedzę i umiejętności zapewniające właściwą realizację programu instruktażu.

Czytaj także

Autor:

specjalista w dziedzinie bhp, wykładowca Politechniki Warszawskiej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »