reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Badania lekarskie dla zleceniobiorców sporadycznie używających samochodów

Badania lekarskie dla zleceniobiorców sporadycznie używających samochodów

Czy osoby wykonujące w zakładzie pracy zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej, które sporadycznie używają samochodów do celów służbowych, także muszą przechodzić badania lekarskie dla kierowców? Jeżeli tak, to kto ma ponieść ich koszt?

Pracodawca nie musi kierować zleceniobiorcy na badania przewidziane dla pracowników używających samochodów służbowych.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę jest zobowiązana poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim zgodnie z art. 229 § 1 i 2 Kodeksu pracy. Nie ma natomiast obowiązku przechodzić badań dla kierowców zawodowych, o których mowa w ustawie o transporcie drogowym. Osoba wykonująca zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej – która nie podlega przepisom Kodeksu pracy i nie wykonuje badań lekarskich tam wskazanych – również nie musi wykonywać badań lekarskich dla kierowców zawodowych.

Wprawdzie w 2011 r. wprowadzono obowiązek poddania się dodatkowym badaniom lekarskim, w celu wykonania konsultacji okulistycznej oraz przeprowadzenia badania oceniającego widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia, jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E lub T i kieruje pojazdem w ramach obowiązków służbowych.

Jednak obowiązek ten, wynikający z rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami dotyczy tylko pracowników.

Oznacza to, że osoba wykonująca w zakładzie pracy zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej, która sporadycznie używa samochodów do celów służbowych nie musi przechodzić żadnych dodatkowych badań lekarskich.

Podstawa prawna:

  • 229 § 1 i 2 Kodeksu pracy,
  • art. 39j ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.),
  • § 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (DzU nr 2, poz. 15 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama