Kategorie

Kto i w jakim zakresie powinien dbać o maszynę?

Marcin Babski
Często, zwłaszcza w małych firmach, obsługa maszyny sprowadza się do jej bieżącej eksploatacji i naprawiania zaistniałych usterek. Jak i przez kogo powinny być przeprowadzane czynności konserwacyjne? Co należy sprawdzić przed ponownym uruchomieniem maszyny?

Prace konserwacyjne powinny być prowadzone zgodnie z instrukcją producenta, a przed uruchomieniem maszyny trzeba ocenić jej bezpieczeństwo.

UZASADNIENIE

Konserwacja maszyn to jedna z podstawowych czynności przy eksploatacji. Czynności konserwacyjne można podzielić na dwie duże grupy:

 • wchodzące w zakres obsługi codziennej wykonywane przez operatora,
 • wykonywane w określonych odstępach czasu (np. co 1000 godzin pracy) przez wyspecjalizowany personel techniczny.

Pierwsza grupa to zabiegi, które w ramach codziennej obsługi wykonuje operator maszyny, w tym kontrola (również wizualna) stanu maszyny, odpowiednie czyszczenie maszyny, ewentualnie sprawdzenie braku wycieków płynów eksploatacyjnych (np. z motoreduktora) itp.

Codzienna konserwacja maszyny

Zakres codziennej konserwacji wchodzącej w zakres obsługi zawsze powinien określić producent maszyny w instrukcji obsługi. To producent określa, co i kiedy należy sprawdzić, aby maszyna była bezpieczna. Dlatego tak ważne jest zapoznanie pracownika z treścią instrukcji obsługi, co często jest lekceważone przez pracodawców.

Pracodawcy zwykle ograniczają się do poinstruowania operatora do minimum, czyli do czynności niezbędnych do bezpośredniej obsługi maszyny, zapominając, że jej właściwa konserwacja, również codzienna, pozwala na maksymalne wydłużenie bezawaryjnej pracy, a w przypadku awarii – minimalizuje jej koszty.

WSKAZÓWKA!

Dobrą praktyką jest wykonywanie skrótu (wyciągu) instrukcji obsługi w formie graficznej (zdjęcia i opis) w zakresie codziennej obsługi i umieszczanie takiej ściągawki w pobliżu maszyny lub wręcz na stanowisku operatora, tak aby zawsze pamiętał o właściwej konserwacji na początku, w czasie i na zakończenie dnia pracy.

Również do codziennych prac konserwacyjnych należy ocena sprawności maszyny. Taka najprostsza polega na ocenie wizualnej i na doświadczeniu operatora. Jeśli cokolwiek odbiega od normy, powinno zostać zgłoszone odpowiednim służbom i wpisane do odpowiedniej ewidencji (np. książki pracy maszyny). Takie postępowanie znacznie ogranicza możliwość powstawania poważnych awarii, a jeśli już do nich dojdzie, pozwala w sposób możliwie szybki na „postawienie diagnozy”.


Okresowa konserwacja maszyny

Konserwacja okresowa zwykle wykonywana jest przez wyspecjalizowany personel techniczny. Przeprowadzając ją, należy sięgnąć do dokumentacji maszyny i sprawdzić, jakiego rodzaju czynności konserwacyjne określił producent i jak często je wykonywać.

Należy pamiętać też o tym, że w dokumentacji zwykle dokładnie określone są czynności, które mogą być wykonywane przez dział techniczny, a które zastrzeżone są wyłącznie dla serwisów fabrycznych. Takie rozwiązanie nie zawsze wynika jedynie z chęci zysku producenta. Coraz częściej zdarza się, że bardzo specjalistyczne naprawy wymagają odpowiedniego sprzętu lub narzędzi. Przy stosowanych dziś technologiach nie zawsze da się „na oko” określić właściwości części czy użytych płynów eksploatacyjnych. Dlatego jeśli producent zastrzega wykonywanie pewnych napraw tylko w serwisie fabrycznym, nie należy próbować naprawiać maszyn samodzielnie. Warto tu również zwrócić uwagę na fakt, że odpowiednie zapisy na ten temat znajdują się zwykle w dokumentacji maszyny. Często właściwa (wykonana przez odpowiednie osoby) konserwacja jest warunkiem utrzymania odpowiedzialności producenta za właściwe funkcjonowanie maszyny. I nie jest to tylko kwestia gwarancji, ale również np. utrzymania znaku CE.

WSKAZÓWKA!

Po każdym działaniu polegającym na ingerencji we wnętrze maszyny (demontaż zespołów, wymiana itp.) należy pamiętać o przeprowadzeniu oceny bezpieczeństwa maszyny przed dopuszczeniem jej do eksploatacji.

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy wszystkie osłony, układy bezpieczeństwa, zabezpieczenia działają właściwie. Nawet jeśli instrukcja producenta wyraźnie tego nie określa, należy to zrobić. Niedokręcona osłona, niewłaściwie funkcjonujący układ bezpieczeństwa to poważne zagrożenie.

Pamiętajmy, że wiele maszyn ze względu na swoje przeznaczenie czy sposób działania ma tzw. tryb pracy serwisowej, w której zniesione są częściowo bariery bezpieczeństwa. Dlatego każda dłuższa przerwa w pracy maszyny, naprawa czy okresowa konserwacja powinny kończyć się tzw. dopuszczeniem do ruchu (polegającym na sprawdzeniu istotnych dla bezpieczeństwa pracy i bezpiecznej obsługi układów i zabezpieczeń maszyny). Takie dopuszczenie powinno być udokumentowane i przeprowadzone niezależnie przez co najmniej dwie osoby, które wzajemnie będą się sprawdzały, tak aby zminimalizować ryzyko przeoczenia istotnych niesprawności systemów bezpieczeństwa maszyny.

PODSTAWA PRAWNA

 • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (DzU nr 191, poz. 1596 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?