reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Kto i w jakim zakresie powinien dbać o maszynę?

Kto i w jakim zakresie powinien dbać o maszynę?

Często, zwłaszcza w małych firmach, obsługa maszyny sprowadza się do jej bieżącej eksploatacji i naprawiania zaistniałych usterek. Jak i przez kogo powinny być przeprowadzane czynności konserwacyjne? Co należy sprawdzić przed ponownym uruchomieniem maszyny?

Prace konserwacyjne powinny być prowadzone zgodnie z instrukcją producenta, a przed uruchomieniem maszyny trzeba ocenić jej bezpieczeństwo.

UZASADNIENIE

Konserwacja maszyn to jedna z podstawowych czynności przy eksploatacji. Czynności konserwacyjne można podzielić na dwie duże grupy:

  • wchodzące w zakres obsługi codziennej wykonywane przez operatora,
  • wykonywane w określonych odstępach czasu (np. co 1000 godzin pracy) przez wyspecjalizowany personel techniczny.

Pierwsza grupa to zabiegi, które w ramach codziennej obsługi wykonuje operator maszyny, w tym kontrola (również wizualna) stanu maszyny, odpowiednie czyszczenie maszyny, ewentualnie sprawdzenie braku wycieków płynów eksploatacyjnych (np. z motoreduktora) itp.

Codzienna konserwacja maszyny

Zakres codziennej konserwacji wchodzącej w zakres obsługi zawsze powinien określić producent maszyny w instrukcji obsługi. To producent określa, co i kiedy należy sprawdzić, aby maszyna była bezpieczna. Dlatego tak ważne jest zapoznanie pracownika z treścią instrukcji obsługi, co często jest lekceważone przez pracodawców.

Pracodawcy zwykle ograniczają się do poinstruowania operatora do minimum, czyli do czynności niezbędnych do bezpośredniej obsługi maszyny, zapominając, że jej właściwa konserwacja, również codzienna, pozwala na maksymalne wydłużenie bezawaryjnej pracy, a w przypadku awarii – minimalizuje jej koszty.

WSKAZÓWKA!

Dobrą praktyką jest wykonywanie skrótu (wyciągu) instrukcji obsługi w formie graficznej (zdjęcia i opis) w zakresie codziennej obsługi i umieszczanie takiej ściągawki w pobliżu maszyny lub wręcz na stanowisku operatora, tak aby zawsze pamiętał o właściwej konserwacji na początku, w czasie i na zakończenie dnia pracy.

Również do codziennych prac konserwacyjnych należy ocena sprawności maszyny. Taka najprostsza polega na ocenie wizualnej i na doświadczeniu operatora. Jeśli cokolwiek odbiega od normy, powinno zostać zgłoszone odpowiednim służbom i wpisane do odpowiedniej ewidencji (np. książki pracy maszyny). Takie postępowanie znacznie ogranicza możliwość powstawania poważnych awarii, a jeśli już do nich dojdzie, pozwala w sposób możliwie szybki na „postawienie diagnozy”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB,

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama