REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Bezpieczeństwo w sieci i w Internecie

W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. Użytkownicy będą mogli się odwoływać do moderatora, jeżeli ten usunie ich treści czy komentarz. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r. Nie ma jeszcze polskich przepisów.

REKLAMA

Autopromocja

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA)

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) dąży do uczynienia Europy bezpieczniejszym, zdrowszym i bardziej wydajnym miejscem pracy. Agencja została powołana do życia przez Unię Europejską w 1994 r. i ma siedzibę w Bilbao, w Hiszpanii. Zajmuje się badaniem, opracowaniem i rozpowszechnianiem wiarygodnych, wyważonych i bezstronnych informacji na temat bezpieczeństwa i zdrowia w pracy oraz współpracą z organizacjami z całej Europy w celu poprawy warunków pracy.

Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym

„Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Co jest podstawowym celem projektu - oczywiście zwiększanie świadomości zagadnień BHP wśród pracodawców ale i samych pracowników. Kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, o tyle różni się od innych działań podejmowanych na rzecz poprawy BHP, że w tym przypadku priorytetowym celem jest utworzenie bezpiecznej i zdrowej cyfrowej przyszłości, obejmującej w szczególności psychospołeczne i ergonomiczne czynniki ryzyka oraz wpływ nowej technologii na pracę człowieka i miejsca pracy.

Ważne
5 obszarów bezpiecznej pracy w cyfrowej erze
  • praca za pośrednictwem platform internetowych,

  • zaawansowana robotyka i sztuczna inteligencja,

  • praca zdalna,

  • inteligentne systemy cyfrowe,

  • zarządzanie pracownikami za pomocą sztucznej inteligencji.

Kampania ma na celu: poszerzenie wiedzy na temat bezpiecznego i produktywnego korzystania z technologii cyfrowych we wszystkich sektorach gospodarki; podniesienie świadomości na temat wyzwań w zakresie BHP związanych z cyfrową transformacją pracy; informowanie zarówno o zagrożeniach, jak i o możliwościach pojawiających się w związku z cyfryzacją; promowanie oceny ryzyka i bezpiecznego zarządzania technologiami cyfrowymi w miejscach pracy; zachęcanie do wymiany informacji i dobrych praktyk między wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Praca platformowa - w całej UE pracuje tak 11 milionów osób

EU-OSHA podaje: dostawa jedzenia prosto pod Twoje drzwi, zdalne utworzenie strony internetowej zaprogramowanej przez profesjonalistę, zamówienie taksówki w ciągu kilku minut za pośrednictwem aplikacji lub znalezienie technika online w celu naprawy zepsutego kotła to działania, które ułatwiają cyfrowe platformy pracy. Inne branże opierające się na platformowych to: ICT, finanse, usługi naukowo-techniczne, a następnie handel, transport i logistyka, zakwaterowanie i wyżywienie oraz pomoc i wsparcie administracyjne, dostarczanie paczek, zdalne programowanie, tłumaczenia, projektowanie graficzne, przeglądanie treści online oraz opieka zdrowotna i społeczna. W całej UE pracuje tak 11 milionów osób. Praca nad platformami jest pierwszym priorytetowym obszarem kampanii na rzecz zdrowego miejsca pracy na lata 2023–2025, a EU-OSHA poświęci kolejne miesiące na podnoszenie świadomości i rozpowszechnianie zasobów na ten temat. Pracownicy platform to przeważnie mężczyźni i przeważnie ludzie młodsi (w wieku 16–34 lat). 

BHP przy pracy platformowej

Jak podaje  Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy zagwarantowanie BHP pracownikom platform cyfrowych to podstawa. Nie jest to łatwe, ponieważ wciąż brakuje kompleksowych regulacji w UE jak i w poszczególnych krajach. Konieczne jest podejmowanie skorelowanych działań ze strony wszystkich zaangażowanych stron: samych platform, a także decydentów, partnerów społecznych i pracowników platform.

Przykład
Regulacje pracy platformowej
  1. Hiszpańska ustawa ustanawia prawo do przejrzystości algorytmicznej i domniemanie zależnego stosunku pracy dla pracowników pracownicy platform cyfrowych pracujący głównie w sektorze dostaw.
  2. Karta Bolońska o zasięgu lokalnym odegrała główną rolę w podnoszeniu świadomości na temat zagrożeń związanych z pracą za pośrednictwem platform internetowych i zainspirowała zmiany w ramach prawnych w celu wprowadzenia praw, w tym prawa do przejrzystości algorytmicznej, dla pracowników platform we Włoszech.
  3. We Francji w ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono kilka aktów prawnych regulujących aspekty pracy za pośrednictwem platform internetowych. odbywa się tam współpraca między inspektoratami pracy i zabezpieczenia społecznego a organami ds. BHP na poziomie krajowym celem poprawy warunków pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA