REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Bezpieczeństwo w sieci i w Internecie

W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. Użytkownicy będą mogli się odwoływać do moderatora, jeżeli ten usunie ich treści czy komentarz. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r. Nie ma jeszcze polskich przepisów.

REKLAMA

Autopromocja

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA)

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) dąży do uczynienia Europy bezpieczniejszym, zdrowszym i bardziej wydajnym miejscem pracy. Agencja została powołana do życia przez Unię Europejską w 1994 r. i ma siedzibę w Bilbao, w Hiszpanii. Zajmuje się badaniem, opracowaniem i rozpowszechnianiem wiarygodnych, wyważonych i bezstronnych informacji na temat bezpieczeństwa i zdrowia w pracy oraz współpracą z organizacjami z całej Europy w celu poprawy warunków pracy.

Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym

„Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Co jest podstawowym celem projektu - oczywiście zwiększanie świadomości zagadnień BHP wśród pracodawców ale i samych pracowników. Kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, o tyle różni się od innych działań podejmowanych na rzecz poprawy BHP, że w tym przypadku priorytetowym celem jest utworzenie bezpiecznej i zdrowej cyfrowej przyszłości, obejmującej w szczególności psychospołeczne i ergonomiczne czynniki ryzyka oraz wpływ nowej technologii na pracę człowieka i miejsca pracy.

Ważne
5 obszarów bezpiecznej pracy w cyfrowej erze
  • praca za pośrednictwem platform internetowych,

  • zaawansowana robotyka i sztuczna inteligencja,

  • praca zdalna,

  • inteligentne systemy cyfrowe,

  • zarządzanie pracownikami za pomocą sztucznej inteligencji.

Kampania ma na celu: poszerzenie wiedzy na temat bezpiecznego i produktywnego korzystania z technologii cyfrowych we wszystkich sektorach gospodarki; podniesienie świadomości na temat wyzwań w zakresie BHP związanych z cyfrową transformacją pracy; informowanie zarówno o zagrożeniach, jak i o możliwościach pojawiających się w związku z cyfryzacją; promowanie oceny ryzyka i bezpiecznego zarządzania technologiami cyfrowymi w miejscach pracy; zachęcanie do wymiany informacji i dobrych praktyk między wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Praca platformowa - w całej UE pracuje tak 11 milionów osób

EU-OSHA podaje: dostawa jedzenia prosto pod Twoje drzwi, zdalne utworzenie strony internetowej zaprogramowanej przez profesjonalistę, zamówienie taksówki w ciągu kilku minut za pośrednictwem aplikacji lub znalezienie technika online w celu naprawy zepsutego kotła to działania, które ułatwiają cyfrowe platformy pracy. Inne branże opierające się na platformowych to: ICT, finanse, usługi naukowo-techniczne, a następnie handel, transport i logistyka, zakwaterowanie i wyżywienie oraz pomoc i wsparcie administracyjne, dostarczanie paczek, zdalne programowanie, tłumaczenia, projektowanie graficzne, przeglądanie treści online oraz opieka zdrowotna i społeczna. W całej UE pracuje tak 11 milionów osób. Praca nad platformami jest pierwszym priorytetowym obszarem kampanii na rzecz zdrowego miejsca pracy na lata 2023–2025, a EU-OSHA poświęci kolejne miesiące na podnoszenie świadomości i rozpowszechnianie zasobów na ten temat. Pracownicy platform to przeważnie mężczyźni i przeważnie ludzie młodsi (w wieku 16–34 lat). 

BHP przy pracy platformowej

Jak podaje  Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy zagwarantowanie BHP pracownikom platform cyfrowych to podstawa. Nie jest to łatwe, ponieważ wciąż brakuje kompleksowych regulacji w UE jak i w poszczególnych krajach. Konieczne jest podejmowanie skorelowanych działań ze strony wszystkich zaangażowanych stron: samych platform, a także decydentów, partnerów społecznych i pracowników platform.

Przykład
Regulacje pracy platformowej
  1. Hiszpańska ustawa ustanawia prawo do przejrzystości algorytmicznej i domniemanie zależnego stosunku pracy dla pracowników pracownicy platform cyfrowych pracujący głównie w sektorze dostaw.
  2. Karta Bolońska o zasięgu lokalnym odegrała główną rolę w podnoszeniu świadomości na temat zagrożeń związanych z pracą za pośrednictwem platform internetowych i zainspirowała zmiany w ramach prawnych w celu wprowadzenia praw, w tym prawa do przejrzystości algorytmicznej, dla pracowników platform we Włoszech.
  3. We Francji w ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono kilka aktów prawnych regulujących aspekty pracy za pośrednictwem platform internetowych. odbywa się tam współpraca między inspektoratami pracy i zabezpieczenia społecznego a organami ds. BHP na poziomie krajowym celem poprawy warunków pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA