REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca platformowa - jest porozumienie w UE

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Praca platformowa - jest porozumienie w UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już dwa lata temu, bo w grudniu 2021 r. Komisja UE zaproponowała projekt dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. W dniu 13 grudnia 2023 r. Komisja UE ogłosiła, że zawarte zostało porozumienie polityczne osiągnięte między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi UE w sprawie dyrektywy. Po formalnym zatwierdzeniu porozumienia przez Parlament Europejski i Radę państwa członkowskie będą miały dwa lata na transpozycję dyrektywy UE do prawa krajowego. To ważny krok dla dalszego procedowania m.in. osób świadczących pracę w ramach np. Uber czy Glovo.

Dyrektywa w sprawie pracy platformowej

Dyrektywa ma na celu zapewnienie, aby osoby pracujące za pośrednictwem cyfrowych platform pracy mogły w pełni korzystać z praw pracowniczych i świadczeń społecznych, do których są uprawnione. W dyrektywie określono środki mające na celu prawidłowe określenie statusu zatrudnienia osób pracujących za pośrednictwem platform oraz promowanie przejrzystości i sprawiedliwości w zarządzaniu algorytmicznym (tj. zautomatyzowanych systemach wspierających lub zastępujących funkcje kierownicze).

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

W swoich wytycznych politycznych przewodnicząca Ursula von der Leyen podkreśliła, że "transformacja cyfrowa przynosi szybkie zmiany, które wpływają na nasze rynki pracy". Dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych jest jedną z kluczowych inicjatyw planu działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych.

Dane dotyczące pracy platformowej

Cyfrowe platformy pracy to przedsiębiorstwa internetowe, które pośredniczą i organizują pracę świadczoną przez pracowników lub osoby samozatrudnione klientom zewnętrznym, za pośrednictwem platform internetowych. Legislatorzy uważają, że osoby pracujące za pośrednictwem platform nie mają zapewnionych przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy, a wręcz, że istnieją zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa tych osób, ponieważ nie mają ochrony socjalnej.

  • Obecnie w UE działa ponad 500 cyfrowych platform pracy. 
  • Ponad 90 proc. cyfrowych platform pracy w UE klasyfikuje osoby pracujące za ich pośrednictwem jako samozatrudnione, a zatem nie jako pracowników zatrudnionych w ramach umów o pacę.
  • Spośród szacowanych 28 mln osób pracujących za pośrednictwem platform w UE w 2021 r. 5,5 mln może być obecnie błędnie sklasyfikowanych.

Domniemanie stosunku pracy przy pracy platformowej

Dyrektywa ustanawia prawne domniemanie stosunku pracy w celu określenia, czy platforma kwalifikuje się jako pracodawca. Jeśli platforma spełnia 2 z tych wskaźników, jest uważana za "pracodawcę". Oczywiście platforma lub osoba, której dotyczy wniosek, może podważyć to domniemanie, przedstawiając dowody na to, że dana osoba lub określona kategoria osób pracujących za pośrednictwem platformy jest prawidłowo zaklasyfikowana jako osoba samozatrudniona, a nie pracownik.

Jak podaje Komisja Europejska: dzięki temu domniemaniu osoby pracujące za pośrednictwem platform internetowych będą mogły korzystać z praw pracowniczych i socjalnych związanych z ich statusem "pracownika", takich jak płaca minimalna (w stosownych przypadkach), negocjacje zbiorowe, ochrona czasu pracy i zdrowia, płatny urlop, zasiłki dla bezrobotnych i chorobowe itp. Z drugiej strony, osoby faktycznie samozatrudnione będą nadal prowadzić swoją działalność bez zmiany swojego statusu.

Zarządzanie algorytmiczne

Dyrektywa ustanawia nowe przepisy regulujące stosowanie zautomatyzowanych systemów monitorowania i podejmowania decyzji na cyfrowych platformach pracy. Sprzyja to większej przejrzystości i odpowiedzialności w zarządzaniu algorytmicznym, umożliwiając ludziom świadomość i kwestionowanie decyzji wpływających na ich warunki pracy. Mają oni prawo do informacji o zautomatyzowanych systemach i sposobie ich funkcjonowania. Dyrektywa nakłada również obowiązek sprawowania nadzoru przez człowieka nad zautomatyzowanymi systemami w celu zapewnienia ich zgodności z warunkami pracy oraz zapewnia prawo do kwestionowania zautomatyzowanych decyzji, takich jak zamykanie lub zawieszanie rachunków. Cyfrowe platformy pracy nie będą mogły gromadzić danych osobowych, dopóki osoby pracujące za pośrednictwem platform nie będą zalogowane na swoich platformach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsultacje i informacje

Dyrektywa wprowadza wymóg informowania przedstawicieli osób pracujących za pośrednictwem platform internetowych i konsultowania się z nimi w sprawie decyzji dotyczących zarządzania algorytmami. Zwraca się do platform o ustanowienie kanałów komunikacji, dzięki którym pracownicy i ich przedstawiciele mogą się organizować.

Ochrona przed rozwiązaniem umowy

Pracownik platformowy powinien mieć prawo wyjaśnienia spornych faktów, okoliczności i powodów decyzji podejmowanych przez platformę (np. o obniżeniu wynagrodzenia, zawieszeniu współpracy czy rozwiązaniu umowy). 

Decyzja platformy powinna być przedstawiona na piśmie i uzasadniona. Jeżeli zdaniem pracownika jest niewystarczająca, w ciągu tygodnia platforma powinna się ponownie wypowiedzieć, dokonując szczegółowego przeglądu w systemie. Jeżeli decyzja nadal narusza prawa pracownik platformowego może ona zostać zobowiązana do wypłaty odszkodowania a sprawa może skończyć się w sądzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA