REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca platformowa - jest porozumienie w UE

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Praca platformowa - jest porozumienie w UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już dwa lata temu, bo w grudniu 2021 r. Komisja UE zaproponowała projekt dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. W dniu 13 grudnia 2023 r. Komisja UE ogłosiła, że zawarte zostało porozumienie polityczne osiągnięte między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi UE w sprawie dyrektywy. Po formalnym zatwierdzeniu porozumienia przez Parlament Europejski i Radę państwa członkowskie będą miały dwa lata na transpozycję dyrektywy UE do prawa krajowego. To ważny krok dla dalszego procedowania m.in. osób świadczących pracę w ramach np. Uber czy Glovo.

Dyrektywa w sprawie pracy platformowej

Dyrektywa ma na celu zapewnienie, aby osoby pracujące za pośrednictwem cyfrowych platform pracy mogły w pełni korzystać z praw pracowniczych i świadczeń społecznych, do których są uprawnione. W dyrektywie określono środki mające na celu prawidłowe określenie statusu zatrudnienia osób pracujących za pośrednictwem platform oraz promowanie przejrzystości i sprawiedliwości w zarządzaniu algorytmicznym (tj. zautomatyzowanych systemach wspierających lub zastępujących funkcje kierownicze).

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

W swoich wytycznych politycznych przewodnicząca Ursula von der Leyen podkreśliła, że "transformacja cyfrowa przynosi szybkie zmiany, które wpływają na nasze rynki pracy". Dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych jest jedną z kluczowych inicjatyw planu działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych.

Dane dotyczące pracy platformowej

Cyfrowe platformy pracy to przedsiębiorstwa internetowe, które pośredniczą i organizują pracę świadczoną przez pracowników lub osoby samozatrudnione klientom zewnętrznym, za pośrednictwem platform internetowych. Legislatorzy uważają, że osoby pracujące za pośrednictwem platform nie mają zapewnionych przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy, a wręcz, że istnieją zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa tych osób, ponieważ nie mają ochrony socjalnej.

  • Obecnie w UE działa ponad 500 cyfrowych platform pracy. 
  • Ponad 90 proc. cyfrowych platform pracy w UE klasyfikuje osoby pracujące za ich pośrednictwem jako samozatrudnione, a zatem nie jako pracowników zatrudnionych w ramach umów o pacę.
  • Spośród szacowanych 28 mln osób pracujących za pośrednictwem platform w UE w 2021 r. 5,5 mln może być obecnie błędnie sklasyfikowanych.

Domniemanie stosunku pracy przy pracy platformowej

Dyrektywa ustanawia prawne domniemanie stosunku pracy w celu określenia, czy platforma kwalifikuje się jako pracodawca. Jeśli platforma spełnia 2 z tych wskaźników, jest uważana za "pracodawcę". Oczywiście platforma lub osoba, której dotyczy wniosek, może podważyć to domniemanie, przedstawiając dowody na to, że dana osoba lub określona kategoria osób pracujących za pośrednictwem platformy jest prawidłowo zaklasyfikowana jako osoba samozatrudniona, a nie pracownik.

Jak podaje Komisja Europejska: dzięki temu domniemaniu osoby pracujące za pośrednictwem platform internetowych będą mogły korzystać z praw pracowniczych i socjalnych związanych z ich statusem "pracownika", takich jak płaca minimalna (w stosownych przypadkach), negocjacje zbiorowe, ochrona czasu pracy i zdrowia, płatny urlop, zasiłki dla bezrobotnych i chorobowe itp. Z drugiej strony, osoby faktycznie samozatrudnione będą nadal prowadzić swoją działalność bez zmiany swojego statusu.

Zarządzanie algorytmiczne

Dyrektywa ustanawia nowe przepisy regulujące stosowanie zautomatyzowanych systemów monitorowania i podejmowania decyzji na cyfrowych platformach pracy. Sprzyja to większej przejrzystości i odpowiedzialności w zarządzaniu algorytmicznym, umożliwiając ludziom świadomość i kwestionowanie decyzji wpływających na ich warunki pracy. Mają oni prawo do informacji o zautomatyzowanych systemach i sposobie ich funkcjonowania. Dyrektywa nakłada również obowiązek sprawowania nadzoru przez człowieka nad zautomatyzowanymi systemami w celu zapewnienia ich zgodności z warunkami pracy oraz zapewnia prawo do kwestionowania zautomatyzowanych decyzji, takich jak zamykanie lub zawieszanie rachunków. Cyfrowe platformy pracy nie będą mogły gromadzić danych osobowych, dopóki osoby pracujące za pośrednictwem platform nie będą zalogowane na swoich platformach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsultacje i informacje

Dyrektywa wprowadza wymóg informowania przedstawicieli osób pracujących za pośrednictwem platform internetowych i konsultowania się z nimi w sprawie decyzji dotyczących zarządzania algorytmami. Zwraca się do platform o ustanowienie kanałów komunikacji, dzięki którym pracownicy i ich przedstawiciele mogą się organizować.

Ochrona przed rozwiązaniem umowy

Pracownik platformowy powinien mieć prawo wyjaśnienia spornych faktów, okoliczności i powodów decyzji podejmowanych przez platformę (np. o obniżeniu wynagrodzenia, zawieszeniu współpracy czy rozwiązaniu umowy). 

Decyzja platformy powinna być przedstawiona na piśmie i uzasadniona. Jeżeli zdaniem pracownika jest niewystarczająca, w ciągu tygodnia platforma powinna się ponownie wypowiedzieć, dokonując szczegółowego przeglądu w systemie. Jeżeli decyzja nadal narusza prawa pracownik platformowego może ona zostać zobowiązana do wypłaty odszkodowania a sprawa może skończyć się w sądzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA